חשיבה לטווח הארוך וסוגיית אבדיה: הקונספט הרצוי של המאמן הבא של נבחרת ישראל

פבר 22, 2023 | כדורסל, נבחרת

על ידי שי קוטינסקי

בסוף החודש הקרוב ישראל תסיים את דרכה במסגרת מוקדמות אליפות העולם כאשר על הקווים יעמוד נדב זילברשטיין וזאת לאחר שגיא גודס התפטר מתפקידו אחרי שישראל “הבטיחה” את אי העלייה לאליפות העולם.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

מאז החלון בחודש נובמבר ועד כה, ראשי האיגוד החליטו שלא להחליט ולכן במקום שימונה מאמן לנבחרת ישראל, נבחר עוזר המאמן להוביל את הנבחרת בשני המשחקים הללו. בימים הראשונים לאחר התפטרותו של גודס עלו שמות של לא מעט מאמנים ישראלים ואף בתקופה האחרונה “נזרק” שמו של מאמן ריאל מדריד לשעבר, פבלו לאסו, כמועמד לנבחרת.

אז בעוד מועמדותו של לאסו אינה רלוונטית כלל וכלל – כיצד נבחרת המנסה לחסוך שקל לשקל תוכל לעמוד בשכר המיליונים של המאמן המעוטר? – רשימת הרואים עצמם כמועמדים מטעם עצמם ואחרים ארוכה ומכובדת.

בטורי זה לא אסקור את שמות המועמדים שלדעתי ראויים להוביל את נבחרת ישראל, אלא אציע דרך לגיבוש רשימת המועמדים ועד לבחירת המאמן הבא לנבחרת ישראל. אציין מראש, כי למרות שאיני רואה במאמן זר בעיה, ברשימה השמית אותה אסקור בטורי הבא לא יופיעו שמות של מאמנים זרים.

זהו הטור הראשון מבין שלושה אשר בהם אתייחס לעתידה של נבחרת ישראל בשתי סוגיות חשובות: המאמן והמתאזרח. בשלושת הטורים הללו אציג את תפיסת עולמי בנוגע לשתי סוגיות אלה.

אז בואו נצלול, כאשר באים לבחור מאמן לנבחרת (וגם לקבוצה), עוד לפני שמדברים על שכר, צריך לבחון מה אנחנו מצפים מהמאמן במסגרת היכולות של הארגון. במהלך גיבוש הרשימה השמית צריך להחליט דבר ראשון האם אנחנו מחפשים מאמן בעל יכולת להגיע להצלחות לטווח קצר (הקמפיין הקרוב בלבד) או שאנחנו מעוניינים במאמן לשנים ולחשיבה לטווח ארוך יותר.

Pablo Laso – Photo Credit: Dov Halickman

מראש אני אומר, צריך להבין שגישת “צריך להצליח גם בטווח הקצר וגם הארוך” כנראה אינה מתאימה כאשר מדובר על הכדורסל הישראלי ותכף ארחיב על כך. לתפיסתי, עלינו להסתכל על הטווח הרחוק, כאשר המטרה הראשונה צריכה להיות העפלה לאליפות אירופה 2025 (תנאי בסיסי לנבחרת ישראל בכל אליפות) תוך הסתכלות על הטורנירים מ-2025 ועד 2030.

בשנים האחרונות, הנבחרות הישראליות חוו הצלחות לא מבוטלות כששיאן הייתה זכייה כפולה באליפות אירופה עד גיל 20 (2018 ו-2019). הצלחת הנבחרת הגיעה בזכות שחקנים מוכשרים, אך לא פחות בזכות מאמנים שהצליחו לבנות ולגייס את הנבחרות הטובות ביותר לטורנירים.

בעוד המעבר ממחלקת הנוער לכדורסל המקצועני הוא אתגר ידוע וכמות הזרים גדולה (גם על זה אכתוב בטור נפרד), עדיין ישנו בסיס צעיר (גילאי 25 ומטה) של שחקנים שיכולים להוות בסיס מצוין לנבחרת ישראל לשנים רבות.

כאשר אנו מבינים כי אנחנו רוצים לבנות נבחרת עם בסיס שירוץ שנים, תוך בניית שיטת משחק ברורה איתה נוכל לרוץ ומבלי לחץ להשיג תוצאות כאן ועכשיו, נשאר רק לגבש את רשימת המאמנים ולבחור מתוכה את המאמן המתאים ביותר. הרשימה בטורי הבא…

אה, רגע, כמעט שכחתי, דני אבדיה. צריך להבין שאבדיה הוא כוכב הנבחרת, אך לא יהיה זמין בכל החלונות, חשוב למצוא מאמן שיש לו את היכולת לבצע התאמות אלה וגם היכולת להבליט את יתרונותיו של אבדיה (כפי שראינו בנבחרות הצעירות).

Deni Avdija – Photo Credit: FIBA

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!