“ויתרתי על הקיץ? נבחרת ישראל זה לפני הכל”: חואקין שוכמן בראיון מיוחד

ספט 6, 2023 | כדורסל, נבחרת

על ידי Moshe Halickman

קרדיט לתמונה הראשית: איגוד הכדורסל

אליפות אירופה בכדורסל ה-3 על 3 מתקייימת בימים אלה בבריכת הסולטן בירושלים. הערב (רביעי) מגיע תורה של  נבחרת הגברים של ישראל בכדורסל ה-3 על 3 לעלות על הפרקט, כשהסגל המרשים כולל את חואקין שוכמן, נתנאל ארצי, גיל בני ותומר אסייג. ב-19:45 ישראל תשחק נגד אוסטריה וב-21:35 נגד סרביה, כשהמשחקים האלה מהווים את משחקי הבית המוקדם. רגע לפני, שוכמן בן ה-28 (1.91 מטרים) ערך ראיון מיוחד עם אתר “ספורטס רבי”, שבו הוא דיבר על הכל.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

“מאוד מתרגש”, פותח שוכמן את הראיון. “זה אירוע שיא מבחינתנו, חיכינו לו כל הקיץ, זה בירושלים, אנחנו מחכים וסופרים את הדקות להתחיל לשחק כבר”.

אין ספק שהמיקום של האירוע, שנערך כאמור בבריכת הסולטן שבירושלים, הוא ייחודי מאוד. “אחרי קיץ ארוך בכל רחבי אירופה אנחנו משחקים פה בארץ עם האווירה הביתית, משפחות, חברים וכל הקהל שיגיע. אני ממש מתרגש”.

מהן המטרות של הנבחרת? “אם יש משהו שלמדנו בטורנירים של 3 על 3 זה שהכל יכול לקרות וכל קבוצה יכולה לנצח כל קבוצה. מבחינתנו אנחנו קודם כל רוצים לעבור את שלב הבתים ולשחק ברבע הגמר. זו המטרה הראשונה, ואם נעמוד בה אז השמיים הגבול וללא ספק השאיפה היא להגיע למשחקים על מדלייה”.

Joaquin Szuchman – Photo Credit: Oded Carni

הקיץ הנוכחי היה עוד קיץ מוצלח בסך הכל עבור נבחרות ישראל, כשהדובדבן שבקצפת היה ההעפלה המפתיעה של נבחרת העתודה לגמר אליפות אירופה. עד כמה שוכמן והנבחרת רוצים לעשות בעצמם הישג גדול? “אנחנו מאוד רוצים להיות חתומים על הישג כזה, אנחנו רוצים להצעיד את הענף הזה לקדמת הבמה, אני חושב שהקיץ הזה עשינו צעד מאוד גדול ומשמעותי בחשיפה שלו עם כל הטורנירים שהשתתפנו בהם, וללא ספק הדבר הכי גדול שאנחנו יכולים לעשות זה הישג באליפות אירופה בארץ. אולי עם התמיכה הביתית אנחנו נצליח לעשות את זה ובאמת ולקדם את הענף הזה צעד אחד קדימה”.

עד כה הנבחרת צברה הישגים בכדורסל ה-3 על 3, אבל לשוכמן ברור שההישג הכי משמעותי הוא הצמיחה של הענף בארץ. “ההישג הכי גדול זה באמת שהצלחנו להביא נבחרות מכל שכבות הגיל לאליפויות אירופה ולליגת האומות, המון טורנירים ושחקנים שלקחו חלק בענף. מבחינה מקצועית הגענו למאסטרים ולטורנירים מאוד-מאוד יוקרתיים בענף. נשמח לעשות היסטוריה באליפות אירופה”.

מי שמאמן את שוכמן בנבחרת הוא לא אחר מאשר כוכב העבר מאיר טפירו. “אני זוכר שגדלתי עליו. מבחינתנו, זה שמאמן אותנו שחקן עבר שעבר בדיוק את כל הדרך שאנחנו עוברים היום כחבר’ה צעירים – לקבל את את האימון שלו זו באמת מתנה גדולה”.

Meir Tapiro – Photo Credit: Basket.co.il

שוכמן מספר על ההתפתחות של הענף בארץ ובעולם. “הענף כבר רץ המון-המון שנים ברחבי העולם ומהאולימפיאדה האחרונה בטוקיו כשזה הפך להיות ענף אולימפי אז זה באמת עשה קפיצת מדרגה מאוד-מאוד גדולה וקיבל הרבה יותר חשיפה. אנחנו פה בארץ כבר המון-המון שנים משחקים את זה, אילן קובלסקי הביא את הענף הזה לארץ יחד עם ערן עטיה, אז בשנתיים האחרונות לקחו את זה אפילו צעד אחד יותר קדימה. השיפור שעשינו מהקיץ הקודם לקיץ הזה הוא באמת אסטרונומי והמטרה היא להמשיך להתקדם. יש פה מאמנים כמו לירון כהן בבנות ומאיר טפירו בבנים וכמות שחקנים שהולכת וגדלה ב-3 על 3”.

האם שוכמן מאמין שהענף יצליח לגייס עוד שחקנים בכירים? “אני לא רוצה לדבר על שחקנים ‘בכירים’ או ‘לא בכירים’. מבחינתי, כל שחקן שרוצה לבוא ולקחת חלק בענף הזה הוא מבורך. אני חושב שככל שהענף הזה יקבל יותר חשיפה ורואים לאיפה אפשר להגיע בענף הזה אז יותר שחקנים ירצו להצטרף. בכיר או לא בכיר? אותי באופן אישי זה פחות מעניין, מה שמעניין אותי זה שירצה לבוא, להיות חלק מהתהליך הזה ויתחייב לענף הזה כדי באמת לעמוד ביעדים שאנחנו מציבים בפנינו”.

אומרים ששוכמן הקריב את כל הקיץ שלו בשביל הנבחרת, והוא מאשר את הקביעה. “אפשר להגיד שוויתרתי על הקיץ, מבחינתי זה לא לוותר אלא שלייצג את נבחרת ישראל זה לפני הכל, ועבורי באופן אישי הענף הזה הוא כרגע לפני הכל. מהם הוויתורים? החופשה בין העונה של ה-5 על 5, הפגרה אצלי היא מאוד-מאוד קצרה, בסך הכל לקחתי שבוע ימים לעצמי ביחד עם אשתי לטיול כדי רגע להירגע ומאותו שבוע אז כל סוף שבוע אנחנו במקום אחר באירופה, משחקים טורנירים, מתאמנים, מתאפסים ועובדים מסביב לשעון כדי לקדם את הענף הזה לא רק בצד המקצועי אלא גם בצד הארגוני של הדבר, ומבחינתי זה היה אחד הקיצים העמוסים אך המהנים ביותר שחוויתי בתור ספורטאי. מבחינתי, אני אסיר תודה לענף הזה על כל החוויות שזה הביא לי בקיץ האחרון, בתקווה להמשיך ולאסוף עוד חוויות כאלה”.

Joaquin Szuchman – Photo Credit: Oded Carni

לאחרונה, שוכמן היה נושא הדגל של ישראל במשחקים האירופיים יחד עם האתלטית לונה צ’מטאי סלפטר. איך זה הרגיש?
“האמת ששאלו אותי את השאלה הזאת לא מזמן ואמרתי שהרגע הזה היה הרגע הכי מרגש ועוצמתי שחוויתי בתור ספורטאי. להיכנס לתוך האצטדיון הזה של 30 אלף איש ולהיות בראש המשלחת היה רגע מאוד עוצמתי שאני אקח אותו לכל חיי”.

מעבר לנבחרת, שוכמן כמובן משחק בהפועל באר שבע. איך מקבלים במועדון את המעורבות שלו בכדורסל ה-3 על 3? “אני חייב לציין לטובה את כל המועדון, מליאור (ליובין) המאמן ועד ההנהלה, כולם מחבקים את הנושא, נותנים לי יד חופשית ובאמת תומכים בי. אנחנו עובדים בסינרגיה מושלמת כדי שהדברים האלה יצאו בצורה הכי טובה שאפשר. באר שבע זו אחת הסיבות ללמה אני מצליח לשלב את זה בצורה הזאת, באמת בזכות המועדון שנותן לי את האופציה הזאת, ואני אסיר תודה למועדון על שנותנים לי את הגב והתמיכה. בלי זה לא היה יכול להצליח”.

שוכמן עבר עונה אחת בבאר שבע, והתחושה היא שלראשונה מאז ימי הפועל גלבוע/גליל הוא מצא בית חדש. “האמת היא שבכל מועדון שהגעתי אליו אומרים לי שמצאתי בית חדש. בכל מקום שאני נמצא בו אני גורם לזה להרגיש בית ולהיות בית ככה שבאמת בכל מקום שדרכתי והייתי הרגשתי בית. ללא ספק באר שבע זה אחד המקומות החמים, כמובן איכות האנשים שמנהלים ונמצאים סביב המועדון. כיף להתחיל שנה שנייה שם, בתקווה לעוד שנים רבות”.

Joaquin Szuchman – Photo Credit: Basket.co.il

בעונה שעברה שוכמן היה חלק מהזכייה של באר שבע באליפות הליגה הבלקנית. עד כמה הוא גאה בהישג? “מאוד גאה. להיות חלק מתואר ראשון בהיסטוריה של המועדון זה משהו מאוד-מאוד גדול, הייתה שמחה מאוד גדולה סביב הזכייה הזאת, ואני שמח מאוד”.

לאיפה שוכמן ובאר שבע מכוונים בעונה הקרובה? “הייתה תחושה של פספוס בשנה שעברה שלא הצלחנו להעפיל לבית העליון, אני חושב שזו המטרה המרכזית שלנו השנה, באמת לעמוד במטרה הזאת של להגיע לבית העליון”.

לסיום, שוכמן נשאל האם הוא רואה את עצמו חוזר לנבחרת הבוגרת. “מבחינתי, כל דבר שקשור לנבחרת ישראל ולייצג את המדינה שלנו בא בחשבון, ברור שמבחינתי אם יקראו לי לייצג את המדינה ב-3 על 3 או ב-5 על 5 אני אשמח להתייצב”.

Photo Credit: Hapoel Beer Sheva

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!