התשיעית באירופה: הגיע הזמן שליגת העל בכדורסל תזכה לכבוד מבית

אוק 8, 2021 | כדורסל, ליגה | 2 תגובות

על ידי Moshe Halickman

לפני כמה שבועות פרסם אתר הכדורסל האירופי המוערך “יורוהופס” כתבה עם דירוג 10 הליגות הטובות ביותר באירופה. שלא במפתיע, במקום הראשון ניצבה הליגה הספרדית, כשאל 7 המקומות הבאים הגיעו בהתאמה ליגת ה-VTB, הליגה הטורקית, הליגה האיטלקית, הליגה הצרפתית, הליגה הגרמנית, הליגה היוונית והליגה האדריאטית. אל המקום התשיעי הגיעה ליגת העל הישראלית, כשאת המקום העשירי תפסה הליגה הליטאית.

המקום שאליו הגיעה הליגה הישראלית הוא לא מובן מאליו בכלל. נכון, בדירוגים מסוג זה יש אינטרסים שתופסים משקל מסוים במיקומים של הליגות, אך בסך הכל, פחות או יותר, יש כאן שיקוף של המצב של הליגה הישראלית.

המצב הזה מעודד במיוחד כשמסתכלים על הכדורגל הישראלי. הציטוט הנוסטלגי של יו”ר ההתאחדות לכדורגל בעבר, אבי לוזון, שטען לפני יותר מעשור כי “הליגה שלנו היא הליגה השישית בטיבה באירופה” הייתה רחוקה מאוד מהמציאות, שכן ליגת העל בכדורגל אינה מדורגת במציאות אפילו בין 20 הליגות הטובות באירופה ואף מעבר לכך. מעבר לכך, בזמן שבכדורגל הישראלי העיסוק בטפל שואב הרבה אנרגיות והרמה על המגרש היא לא גבוהה בלשון המעטה, בכדורסל הדגש הוא לעיתים קרובות על הפן המקצועי, ויש לא מעט שחקנים איכותיים שנוחתים כאן.

עם זאת, כמעט בלתי אפשרי להשוות כיום בין רמת העניין הציבורית בכדורגל הישראלי לבין רמת העניין הציבורית בכדורסל הישראלי. נדמה שלכדורגל הישראלי, על אף מגרעותיו, יש הרבה יותר אוהדים, בזמן שהכדורסל פשוט לא מצליח לשווק את עצמו בצורה טובה מספיק. מן הסתם ובעקבות הגודל של המגרשים ביחס לאולמות, הרבה יותר אוהדים מגיעים למגרשי הכדורגל, ובהתאם לכך הסיקור התקשורתי בכדורגל הוא גדול פי כמה וכמה מאשר בכדורסל.

יש כנראה מספר סיבות לפער הבלתי נתפס הזה, מעבר לבעיות בשיווק המוצר ולגודל של המגרשים לעומת האולמות. קודם כל, כדורגל הוא הספורט הפופולארי ביותר בעולם. קל יותר למצוא מקום לשחק כדורגל, גם אם לא במגרש אמיתי, בשונה מכדורסל. אי אפשר להתחרות בזה. שנית, בזמן שבכדורגל גם אם הרמה רחוקה מלהיות מושלמת קשה לחזות איך העונה תיראה ובמיוחד מי תזכה באליפות, ולראיה העונה הנוכחית, שבה מכבי חיפה ומכבי תל אביב מדשדשות כרגע והפועל באר שבע נראית יותר טוב. בכדורסל השליטה של מכבי תל אביב בולטת מאוד, ועדיין, ליגת העל זקוקה לה כדי לייצר בסיס אוהדים רחב יותר, ורוב המשחקים עדיין מאוד אטרקטיביים ואיכותיים.

המצב הזה צריך להשתנות. הכדורסל הישראלי מתברך בשנים האחרונות בכישרונות יוצאים מן הכלל כמו דני אבדיה, ים מדר ונועם דוברת, ונבחרת ישראל יכולה להגיע להישג ממשי בשנים הקרובות. בינתיים, נדמה שמנהלת הליגה עובדת קשה ובאופן יצירתי כדי לנסות לשפר את המצב, והתקווה היא שהכדורסל יקבל סוף-סוף את ההערכה הראויה בישראל ולא רק באירופה. האם העונה ליגת העל בכדורסל תזכה גם לכבוד מבית?

2 תגובות

 1. שחף

  שאלה
  אשמח לדעת
  מהו האופן היצירתי בו פועלת מנהלת הליגה על מנת לשפר את המצב
  כדברייך.

  • Moshe Halickman

   מנהלת הליגה יוזמת יותר סרטונים מיוחדים בשיתוף אוהדים, ראיונות מעניינים עם שחקנים, שיתופי פעולה עם גופי שידור מחו”ל ועוד

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!