הפעם ההיא שאלן אייברסון שיחק בבשיקטאש: על כוכבי ה-NBA ששיחקו עבור הקבוצה שתתמודד הערב נגד הפועל חולון

ינו 12, 2022 | אירופה, כדורסל

על ידי Joshua Halickman

הפועל חולון תשחק נגד בשיקטאש הטורקית במשחק מספר 2 במסגרת הפליי אין של ליגת האלופות של פיב”א הערב. לבשיקטאש יש מספר שחקנים ששיחקו ב-NBA הכוללים את רונדה הוליס-ג’פרסון, אייזיאה ווייטהד וג’וש ריבס. תופעה זו מוכרת בקרב הקבוצה הטורקית. דוגמא מרכזית לכך היא שאלן אייברסון שיחק בבשיקטאש בעבר. כן כן, The Answer שיחק בבשיקטאש.

בשנת 2010, בשיקטאש החתימה את אייברסון לחוזה לשתי עונות על סכום של 4 מיליון דולר. השחקן, שהגיע לאולסטאר ה-NBA לא פחות מ-11 פעמים, שיחק בסיקסרס, דטרויט פיסטונס, הגריזליס ודנבר וזכה בשנת 2001 בתואר ה-MVP  של הליגה הטובה בעולם. הוא סיים את הקריירה שלו בבשיקטאש בה הוא שיחק 11 משחקים.

AFP PHOTO/BULENT KILIC (Photo credit should read BULENT KILIC/AFP/Getty Images)

התקופה של אלן בטורקיה נמשכה רק כחודשיים עקב פציעה ברגל שהשביתה אותו מעשית עד פרישתו הרשמית מהמשחק עם הכדור הכתום.

המשחק הראשון של אייברסון בנשרים השחורים התרחש במשחק במסגרת היורוקאפ נגד הומופארם סטאדה בבית באולם מלא. AI גרם לכך שהנוכחות שלו תהיה מודעת מהטיפ אוף, כאשר הוא קלע 15 נקודות ב-3-4 מהשדה ב-24 דקות. בשיקטאש הפסידה באותו משחק עקב ריצה מרשימה של הקבוצה האורחת ברבע האחרון של ההתמודדות.

אייברסון המשיך את הקריירה שלו בקבוצה הטורקית עם משחק נגד גוטיגן הגרמנית, שהובילה להפסד השני של בשיקטאש ביורוקאפ עם משחק שנגמר ב-85-83 לזכות הקבוצה הגרמנית. אייברסון קלע באותו משחק 18 נקודות.

דייוויד היין, כתב כדורסל בכיר, היה באותו משחק של אייברסון בגרמניה וסיפר על כך: “מצד אחד, היו שלטים שעליהם היה כתוב: “we talkin’ about practice!” וגם “Yo A.I. This sure as hell ain’t practice!”. היו המון אוהדים שלבשו את הגופיות שלו מכל הקבוצות בהם הוא שיחק ב-NBA. היו אפילו כאלה שלבשו את הגופיה מספר 4 שלו מנבחרת ארה”ב. כן, זה היה קהל של אלן אייברסון.”

בסופו של דבר, המשחק הזה נמחק מספרי ההיסטוריה עקב בעיות של שעון המשחק בשניות הסיום, שהביא לפסילתו לחלוטין של תוצאת המשחק על ידי היורוקאפ.

משחק ששווה להתייחס אליו היה ההפסד של בשיקטאש לטופאס בורסה שם אייברסון קלע 26 נקודות אבל זה היה משהו אחר שהיה מיוחד במשחק הזה, כפי שפרהאט ישילטאש נזכר: “במהלך המשחק, סוג של זיקוק נזרק מהיציע לפרקט ואני לא אשכח את הפחד של אייברסון באותו רגע מהרעש של זה. היה לו פתאום את הרגע הזה של: “לאן באתי” מרוח על הפנים שלו.”

Allen Iverson – Photo Credit: Besiktas

הטוב ביותר הגיע בהמשך כאשר פרהאט נזכר במשחק בצרפת במסגרת היורוקאפ: “לבשיקטאש היה משחק נגד אסבל באותה תקופה. בעקבות השלג, אסבל לא שלחה אוטובוס לאסוף את בשיקטאש מהמלון לאולם שבו יתקיים המשחק. כל הקבוצה נסעה למשחק ברכבת התחתית. אייברסון פתאום הופיע מולך ברכבת התחתית. זה היה כל כך מפתיע עבור האנשים שהיו שם.”

הממוצעים סה”כ של אייברסון ביורוקאפ היו 9.3 נקודות בממוצע ב-3 משחקים. עובדה מעניינת נוספת היא שהוא שיחק פעמיים נגד אסבל כשבאותה תקופה שיחק שם אקס מכבי תל אביב אנדריאה ז’יז’יץ’ שהיה חלק מהקבוצה שזכתה ביורוליג בשנת 2014.

המשחק האחרון בקריירה של אייברסון היה בהפסד בהארכה 85-83 לאפס פילזן כשהוא קלע 17 נקודות ושיחק 40 דקות בשמיני לינואר, 2011.

לאחר אותו משחק, אייברסון נפצע ונזקק לטיפול רפואי, ובהמשך לאור הקושי לחזור מהפציעה השחקן החליט לפרוש ממשחק פעיל.

כוכב ה-NBA הבא ששיחק בבשיקטאש הוא דרון וויליאמס במהלך השביתה של ה-NBA בשנת 2011. הוא היה כל כך טוב שבשיקטאש הפרישה את הגופיה שלו לאחר שבשבעה משחקי ליגה הוא רשם ממוצעים של 19.7 נקודות ו-6.4 אסיסטים למשחק. וויליאמס גם שיחק במסגרת היורוצ’אלנג’ אחרי שהקבוצה לא הצליחה להעפיל ליורוקאפ. הוא קלע 50 (!) נקודות נגד גוטיגן.

האם רונדה הוליס ג’פרסון הוא כוכב ה-NBA הבא שישאיר חותמת בבשיקטאש? חולון תצטרך לוודא שהיא שומרת עליו כמו כל שאר הנשרים של בשיקטאש.

 

 

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!