הפועל ירושלים הייתה צריכה אותו. אם הכל יתחבר, היא עלתה מדרגה

על ידי Omer Arian

הטור החדש “Omertime” (“עומרטיים” בעברית) מתפרסם מדי שבוע באתר

ההחתמה של ג’ון אגבונו במהלך המשחק נגד ראשון לציון במוצאי שבת לא נפלה כרעם ביום בהיר לטלפוניהם של האוהדים האדומים מהבירה. אחרי העזיבה הצפויה של מייקר, היה זה רק עניין של זמן עד שישוחרר אנתוני בנט או שלכל הפחות, יבוא לו מחליף. לא ברור אם כמות הדקות המפוקפקת שמקבל בנט היא זו שמסמלת את הצורך בשחרור או שמא התרומה המגוחכת (שלא לומר נזק) שהוא מעניק לירושלים היא הטריגר לפרידה הבלתי נמנעת הזאת. מה שבטוח, כדי לעלות לרמה הבאה מבחינת איכות המשחק והעומק שדרוש לרמות הגבוהות – הפועל ירושלים הייתה צריכה את ג’ון אגבונו.

כן, הוא לא בא כסופרסטאר. קשה להיות מוגדר כסטופר ההגנתי הראשי בקבוצה עם קייזר גייטס, ווילי וורקמן, סולימאן בריימו וכו’ (וכן, העובדה שלא היה לי מקום להזכיר שחקני הגנה נהדרים כמו שגב, אדם וכן הלאה, מדברת בעד עצמה). וקשה להיות מוגדר כשחקן המוביל בהתקפה בקבוצה עם שלושה גארדים יוצרים ברמה כל כך גבוהה. ואפילו, אפילו קשה להיות מוגדר כמנהיג הקו הקדמי כששחקן כמו סולימאן בריימו משחק ושולט שם. אבל ג’ון אגבונו, יהיה מסוגל לעזור להפועל ירושלים בערך, בהכל. הוא יוכל לתת לה אפשרויות רבות ומגוונות ולשמש ככלי חשוב במשחק ההגנתי. הוא יוכל להיות שחקן נוסף שמסוגל ליצור מהלכים פנימה. הוא יוכל להיות זה שינקה את הטבעות וידאג למהלכי ריבאונד כאלה ואחרים. על כל אלה, ג’ון אגבונו עונה. ועם כל אלה, עם כל אלה שואפים גבוה. דיברנו מספיק. זמן להדגים.

אחד מהאלמנטים המרכזיים שיצטרך אגבונו לענות עליהם כדי להרוויח את הדקות שלו זה משחק הפיק&רול. כשחקן חסר טווח קליעה שיתקשה לעמוד על קשת השלוש חסר מעש ולתרום וכשחקן בקבוצה בלי הרבה אופציות התקפה בתוך הצבע שלא תהיה לו הפריווילגיה לעמוד ולרווח מתח לסל – ג’ון אגבונו יידרש משלב מוקדם לשחק עם מהלכי פיק&רול עם הגארדים הירושלמים. ואת זה, את זה הוא יודע לבצע.

לדוגמה כאן, ברגע שמבצעים בווארזה פיק&רול במעבר, נאפולי מגיבה בהגנת דרופ כאשר הגבוה נשאר נמוך ומנסה לחפות ולשמור על שני השחקנים כאשר הגארד עובר מעל החסימה. ומה שקורה הלאה, מרשים מאוד. אגבונו לא רץ באמוק לתוך הטבעת. הוא מבצע סיבוב מיד לאחר החסימה לכיוון החסימה ובאמצעות קשר עין עם הכדור ועם הרכז שלו הוא מפלס דרכו תוך שהוא דואג לקו פנוי לרכז למסירה. זה מרשים. מאוד. וזה, אפילו בלי שדיברנו על הסיומת. מושלם.

 

או כאן, כשאחרי החסימה שנותן אגבונו והזיהוי שלו שמדובר בתגובה הגנתית בדמות הגנת דרופ, הוא שוב, מסתובב, יוצר קשר עין עם מוביל הכדור, לא רץ לתוך הצבע וחוסם את קו המסירה אלא ממתין ומתקדם לקו המסירה עבור המושלם עבור הרכז. המושלם. ומשם, הדרך לנעיצה אופיינית מאוד קצרה. ושוב, הסיומת, היא רק תוצאה של דברים קטנים. מרשימים הרבה יותר.

 

וכבר אמרנו ודיברנו שכדורסל זה משחק של פעולה ותגובה. התקפה פועלת, הגנה מזהה ומגיבה. מי שלא יודע לקרוא מצבים, מי שלא יודע את הפעולה המתאימה ומי שלא יודע לבצע את הפעולה בביצוע נכון – קשה לו מאוד לתרום הגנתית. אז בדוגמה כאן, כשהפעם מזהה אגבונו שהפיק&רול במעבר שלו גורר הגנת Hedge (הגנה אגרסיבית שבמהלכה הגבוה יוצא גבוה ומנסה להוציא את הכדור מהידיים של הגארד) הוא מגיב. ומגיב נכון. מיד משחרר את החסימה כדי להגדיל את המרחק בינו לבין הגבוה שעזב אותו. כך, ההגנה חייבת להגיב. לעזור. לכווץ. מכשהיא לא עושה את זה, גם הפעם, הדרך לנעיצה קצרה מאוד.

וגם בקליפ הזה. הקליפ שאני בטוח שהצית את דימיונם של כל אוהדי ליגת ווינר בכלל והפועל ירושלים בפרט. הקליפ בו הרכש החדש מדביק את דאטומה עמוק בתוך הפוסטר. גם מתוכו אפשר ללמוד הרבה על חוכמת המשחק של ג’ון אגבונו ועל איכות הביצוע. שוב, פיק&רול. שוב, הגנת Hedge. ושוב, ברגע שמזהה את זה אגבונו הוא מיד מנתק מגע מהחסימה והולך לקו המסירה המושלם. העזרה מאחורה בדמות דאטומה מגיעה מאוחר מידי והתוצאה, ידועה מראש. טוב נו. פה אני מרשה לכם להתענג דווקא מהסיומת.

 

תרשו לי להשבית קצת שמחות. בעוד נראה שהרכש הירושלמי החדש מסוגל ויודע לשחק בהתקפה ויתרום לה רבות בתהליך שהפועל ירושלים עוברת בדרך לאיזון הקו הקדמי והאחורי, עולים מספר סימני שאלה לגבי היכולת ההגנתית שלו. לא על היכולות האתלטיות שלו שהופכות אותו לרים פרוטקטור נהדר. לא על המהירות שלו שהופכת אותו לכלי נהדר בהגנת התקפות מעבר. גם לא על מסת השרירים שמסוגלת לעצור כל סנטר ממוצע. עולים מספר סימני שאלה ליכולת של אגבונו להשתלב בטקטיקת ההגנה של הפועל ירושלים בדמות הגנת החילופים המפורסמת. על הנייר, הנתונים הפיזיים שלו מספיקים לגמרי לעצור כל גארד. האורך, האתלטיות, הרוחב והמהירות הופכים אותו לציוות כמעט מושלם לתפקיד. אך מסיבה מסויימת, בווארזה, באופן קבוע ותדיר, החליטו לשחק איתו הגנת דרופ.

הגנה ששמורה לסנטרים כבדים שמעוניינים להחביא אותם בצבע (טבארס, ז’יז’יץ’ וחבורתם). האם זה מחשיד? האם זה מנע מאיתנו לראות אותו מבצע את התפקיד המיועד לו? כן וכן. האם זה סיבה לדאגה אמיתית? תשפטו בעצמכם. הלאה, דוגמאות.

לדוגמה כאן, כשווארזה מכריחה את אגבונו לשחק בהגנת הדרופ הוא נראה כאבוד. כמאמר המשפט, כמו ילד שאיבד את אבא שלו בדיסנילנד. לא קורא את ההתקפה, מאחר בתגובה וכמובן מקבל עונש. באסה.

 

גם כאן, כששוב תקוע אגבונו בהגנת הדרופ שכמו שהבנתם, לא בדיוק תפורה למידותיו הוא שוב פועל (או לא פועל בעצם) מאוחר, לא מדויק ולא נכון. המיקום לא נכון, הזווית שגויה ופעולת הידיים לא קיימת ומאפשרת הכנסת כדור קלה מאוד לצבע. אדון אגבונו, ככה לא עושים הגנה.

 

בואו וננסה לשאוב מעט אופטימיות מהפעמים המעטות בהם היה שותף אגבונו בהגנה על גארדים כמו שצפוי להיות שותף בקדנציה שלו בהפועל ירושלים. בואו ניתן מבט על הפוזשן הזה. אגבונו, אחרי ששוב שומר דרופ כמצופה ממנו, מקבל את החדירה של הגארד היריב. רק שהפעם, הוא אקטיבי. הוא קובע לו את כיוון החדירה, הוא דוחף אותו לבייסליין והוא מתאים עצמו לקצב בצורה מופלאה. כל זה, עם עבודת ידיים נהדרת שממקסמת את יתרון הסייז שלו. אני חושב שלמדתם להכיר אותי ולהבין שאני משוכנע שהתוצאה היא לא זו שקובעת. גם כאן, למרות סל יריב, ג’ון אגבונו יכול לטפוח לעצמו על השכם. עבודה טובה ג’ון.

 

או כאן, כשאחרי הגנת דרופ שוב מקבל אגבונו גארד שאץ רץ לכיוונו. ושוב, הוא זה שמנווט אותו לעמדה לא נוחה, מכריח אותו לסיים ביד הרחוקה, נותן לו את המגע, אקטיבי עם הידיים, מגיע אחרי כל צעד שלו ופשוט עובד טוב. נכון זה בתנועה, זה לא עבודה על גארד שמגיעה אחרי בידוד והאטת המשחק, אבל זה משהו. משהו להיאחז בו בעודנו אומרים ומקדימים שייתכן שיש לבחור פוטנציאל בכל הנוגע להגנה על גארדים.

 

דווקא הסיום של קטע הוידאו הקודם הוא שמייתר לגמרי את מה שאמרתי עד כה בנוגע לג’ון אגבונו. נכון, הוא עתיד ויתרום להפועל ירושלים במשחק הפיק&רול שלה בכלל ובתהליך שלה לקבוצה שלמה בפרט. ונכון, הוא עתיד ויתרום למשחק ההגנה של האדומים ולבסוף, ימצא את דרכו להשתלב בסיסטם החילופים ההגנתיים. אבל יותר מכל, ג’ון אגבונו יתרום בדברים הקטנים. בנעילות התכופות, בבוקס-אאוטים הנחוצים, בנעילת הצבע, בריבאונדים, בחסימות הרחוקות מהכדור ועוד ועוד. ודרך זה, הוא צריך ועשוי להרוויח את הדקות שלו. ואם, רק אם, כל הדבר הזה יתחבר – הפועל ירושלים עלתה מדרגה. מדרגה גדולה.

תגובת אחת.

  1. אדום

    סחה על הכתבה המושקעת!!!

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!