הסקאוטינג של מכבי תל אביב נכשל. מה עושה סקאוט בקבוצה שמשחקת במפעל אירופי?

ינו 9, 2022 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

מכבי תל אביב, גם אם שמים בצד את מקרי הקורונה שהתגלו לאחרונה בקבוצה, עומדת במרכז העניינים בכדורסל הישראלי בתקופה האחרונה. אלופת המדינה סובלת ממשבר עצום ביורוליג כאשר היא השוותה את שיא ההפסדים הרצופים שלה באירופה עם שמונה כאלה, בזמן שגם בליגת העל היא מדשדשת ורושמת לא מעט הפסדים מביכים. עם זאת, המועדון לא ביצע שינוי בעמדת המאמן ואף גיבה את יאניס ספרופולוס, כשאף שחקן חיזוק לא הגיע והזעזוע היחיד שנעשה היה השעייתו של ג’יימס ננאלי, שבינתיים חזר להתאמן בשורות הקבוצה. אפילו עכשיו, כשעולים דיווחים לפיהם קיירי תומאס בדרך לקבוצה, מתברר שהשחקן עדיין פצוע. היעדר השינוי בעמדת המאמן בעקבות המחסור באלטרנטיבה, החיזוק הראוי שלא בדיוק מגיע וההשעייה של הכוכב הסורר מעלים תהיות רבות כלפי המועדון בכלל ומערך הסקאוטינג בפרט. כדי להבין טוב יותר את המצב, היינו בקשר עם סקאוט של קבוצה שמשחקת במפעל אירופי. מתוקף תפקידו, הסקאוט, ששמו לא יופיע כאן, לא התייחס באופן ספציפי למכבי תל אביב, אך הוא כן דיבר על מספר סוגיות שבהחלט קשורות לקבוצה בתקופה הזאת.

ראשית כל, אי אפשר להתעלם מכך שדווקא עם כל המידע שיש היום מכבי תל אביב צירפה שחקן כמו ג’יימס ננאלי, שהסתבך העונה בבעיות משמעת במסגרת הקבוצה ואף התעמת עם לא מעט אנשים ברשתות החברתיות. באופן כללי, שאלנו את הסקאוט עד כמה זה חשוב להחתים שחקן עם אישיות טובה, האם עושים את זה אחרי שבודקים אותו מבחינה מקצועית והאם זה בתחום האחריות שלו. “זה די חשוב”, פותח הסקאוט, וממשיך בצורה פשוט מרתקת: “אתה יכול להחתים 10 שחקנים מוכשרים. עם זאת, אם לשחקנים האלה אין מנטאליות מנצחת, זו תהיה בעיה. כל שחקן יוצא ושותה משהו. לכל שחקן יש הרגלים שונים: לשחק בפלייסטיישן, לבשל וכו’. הדבר הכי חשוב זה עד כמה ההרגלים האלה משפיעים על הכדורסל שלהם. כמו כל בנאדם, גם שחקן יכול לצאת ולצרוך אלכוהול אבל אם הוא שותה יותר מדי ולא מגיע לאימון בכושר טוב, אז זו תהיה בעיה. לדוגמא, קבוצת יורוליג אחת מחתימה שחקן רק אם הוא נשוי. אין לה רווק, בגלל שהם יודעים שכשיש אישה וייצור של אווירה משפחתית זה יעזור לשחקן להיות מעורב עם החברים שלו לקבוצה. אף על פי כן היכולות הן הכי חשובות. אז בהתחלה אני צופה בשחקן ואני עושה חקירה אם אני אוהב את היכולות שלו. זהו סדר העדיפויות של כל סקאוט וג’נרל מנג’ר. לא משנה אם זאת קבוצה בליגה השלישית או באן.בי.איי”.

James Nunnally – Photo Credit: Dov Halickman

הטיעון המרכזי של מכבי תל אביב לגבי החיזוק הראוי שלא מגיע לסגל השחקנים הוא תמיד ההשפעה של האן.בי.איי על שחקנים רבים כיום בעקבות הקורונה. מהניסיון שלו, הסקאוט יודע כמה זה קשה לצרף שחקנים טובים בתקופה הזאת. “זה מאוד קשה… בגלל שהאן.בי.איי רודפת אחרי כולם. יש להם יותר מדי מקרים והם צריכים שחקנים שיחתמו על חוזה דו צדדי או ל-10 ימים. חוזה אחד של 10 ימים יכול להיות בערך 90-100 אלף דולר בסך הכל. אז קבוצות באירופה לא יכולות להתחרות נגד זה. כל השחקנים מחכים שתהיה להם הזדמנות ללכת לאן.בי.איי. הם יודעים שקבוצות אן.בי.איי צריכות שחקן והם מחכים לזה… תראה, סקוטי הופסון. השחקן שלא יכל ליצור כריזמה עבור קבוצות היורוליג משחק עכשיו באוקלהומה…”.

לפחות כלפי חוץ, נדמה שמכבי תל אביב לא עקבה אחרי מספיק שחקנים פנויים שהיא תוכל להביא בעת הצורך. האם לסקאוטים יש רשימת שחקנים שהם רוצים להחתים במקרה שיש בעיה כלשהי, כשכבר ראינו במהלך העונה הנוכחית שקבוצות החתימו שחקנים? “בתור סקאוטים, אנחנו חייבים שתהיה לנו רשימת חירום. הרשימה צריכה לכלול 8/10 שחקנים בשביל כל עמדה במקרה של פציעה או אם אחד השחקנים שנמצא בסגל שלך לא מספק מאמץ טוב. כפי שאמרתי, האן.בי.איי היא לונג שוט ברגע הזה בעקבות הקורונה. באירופה, טוב, יש הרבה קבוצות שניסו להחתים שחקנים מהיורוקאפ, מליגת האלופות, מסין ומליגות מקומיות אבל לא יכלו להחתים. בגלל שהקבוצות לא רוצות לשלוח אותם עבור ביי-אאוט נמוך. אז יש לנו רשימת חירום. לכל סקאוט וקבוצה יש, אני חושב, אבל זה ממש קשה למצוא מטרה אמיתית בשביל כולם”.

לסיום, מכבי תל אביב לא החליפה את המאמן בעקבות היעדר אלטרנטיבה ראויה, כך לפחות לפי הטענות שנשמעו. האם סקאוטים בקבוצות עוקבים אחרי שוק המאמנים ליתר ביטחון, או שזה משהו שהם שמים לגמרי בצד בזמן שיש להם מאמן פעיל? “אנחנו יודעים את שוק המאמנים ומנסים להיות מוכנים בשביל תרחישים שונים. אבל זה לא עד כדי כך חשוב כמו שוק השחקנים”, עונה הסקאוט באופן כללי.

יאניס ספרופולוס

Ioannis Sfairopoulos – Photo Credit: Dov Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!