הסוד של מכבי תל אביב והפועל חולון בדרך להצלחה, רוינה וצ’אצ’ה: שבת שלוש

נוב 12, 2021 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

זה כן הגיל, וגם התרגיל

בשלב מוקדם יחסית בעונה שעברה בדקנו האם יש קשר בין הגיל הממוצע בקבוצות ליגת העל לבין הצלחה על הפרקט. הממצאים היו מעניינים. הקבוצות הצעירות ביותר בדמות הפועל גלבוע/גליל (23.5) והפועל אילת (24.6) הצליחו על הפרקט, כשהפועל חולון שגם רשמה עונה גדולה הייתה בזמנו הקבוצה המבוגרת ביותר בליגה (29.6). גם העונה ערכנו בדיקה והגענו למסקנות מעט שונות, שכן לכל עונה יש את הדינמיקה שלה. בחישוב נכלל הגיל של השחקנים לפי מספר השנים ללא תוספת של חודשים או ימים, כלומר אם שחקן מסוים לדוגמא בן 25 שנים, 4 חודשים ו-9 ימים, הוא נחשב בספירה כבן 25. בנוסף, הגיל הממוצע חושב לפי גילם המיועד של השחקנים ב-1 בינואר 2022.

העונה מצאנו כי גלבוע/גליל ואילת שמששתפות ביורופקאפ אך רושמות יכולת בינונית בליגה הן שוב הקבוצות הצעירות ביותר בליגת העל, מה שמעיד על מגמה ברורה. הרוח הצעירה של בני הרצליה (24.7) והפועל גליל עליון (24.8) גם מצליחה עד עכשיו, כשהקבוצות מפתיעות וניצבות בצמרת. חולון היא שוב הקבוצה המבוגרת ביותר (29.4), כשברור שהקבוצה נבנתה עם הרבה ניסיון אירופי כדי להצליח בליגת האלופות, מה שקורה עד כה גם העונה. הנקודה המעניינת נוגעת למכבי תל אביב, שבניגוד לעונה שעברה (25.5, מקום 10 מתוך 13 קבוצות) “הזדקנה” העונה כשממוצע הגיל שלה הוא 27.2 (מקום שני). באופן מעניין, בשני האחרון חולון אירחה את מכבי ת”א בהיכל טוטו למשחק בין שתי הקבוצות המבוגרות ביותר בליגה, כשגם בלי סקוטי ווילבקין הרמה הייתה מאוד גבוהה ובסופו של דבר הקבוצה המבוגרת ביותר ניצחה. ניתן לקבוע כי ההצלחה של מכבי ת”א וחולון עד כה העונה באירופה מגיעה בזכות השילוב בין תקציבים גבוהים לבין הניסיון הרב של השחקנים. מוליכת טבלת ליגת העל, הפועל ירושלים, תופסת כמו בעונה שעברה (26.1, מקום 7) מושב נוח באמצע (26, מקום 6).

הרשימה המלאה של הגיל הממוצע בקבוצות ליגת העל (בסוגריים: מספר השחקנים ששותפו בלפחות משחק אחד ועדיין משחקים במדי קבוצתם):

 1. הפועל חולון: 29.4 (10)
 2.  מכבי תל אביב: 27.2 (16)
 3. עירוני נס ציונה: 26.4 (11)
 4. הפועל באר שבע: 26.2 (12)
 5. מכבי ראשון לציון: 26.1 (10)
 6. הפועל ירושלים: 26 (13)
 7. הפועל חיפה: 25.4 (13)
 8. הפועל תל אביב: 25.3 (12)
 9. הפועל גליל עליון: 24.8 (11)
 10. בני הרצליה: 24.7 (10)
 11. הפועל אילת: 24.5 (11)
 12. הפועל גלבוע/גליל: 24.1 (12)

Guy Pnini and Angelo Caloiaro – Photo Credit: Dov Halickman

סנטר העתיד של ישראל 1

חמישה סנטרים ישראלים טבעיים בלבד מקבלים דקות משחק משמעותיות בקבוצותיהם העונה בליגת העל, מבלי לכלול את רומן סורקין שיכול לשחק בתור פאוור פורוורד: איתי שגב, עידן זלמנסון, גבריאל צ’אצ’אשווילי, מירון רוינה ואיגור נסטרנקו. הסיבה המרכזית והפשוטה לכך טמונה בגובה ובאיכות של רוב הסנטרים הישראלים ביחס לזרים, שמשחקים תפקיד מאוד חשוב בצבע והמאמנים מעדיפים להישען עליהם במקום לקחת סיכונים מיותרים. בזמן שעל השניים הראשונים, שגב וזלמנסון, אין צורך להרחיב משום שהם שחקני נבחרת ישראל, והאחרון נסטרנקו הוכיח את עצמו לאורך שנים בתור שחקן לגיטימי בליגת העל, שווה לדבר על רוינה וצ’אצ’אשווילי, כאשר כל אחד מהם מסתמן במובן מסוים בתור סנטר העתיד של ישראל.

נעסוק כאן קודם כל ברוינה. סנטר הפועל אילת חווה את השבוע הטוב ביותר שלו במדי הקבוצה שבה הוא משחק בזכות המאמן אריק אלפסי ז”ל החל מ”ליגת הקורונה” בסוף עונת 2019/20. בעונה שעברה הוא נכנס יותר לקצב של ליגת העל תחת המאמן אריאל בית הלחמי, כשהעונה השניים ממשיכים לשתף פעולה ביחד והוא מקבל הזדמנויות רבות (16.8 דקות בעונה הסדירה בליגה לעומת 8.8 בעונה שעברה). כזכור, בקיץ 2018 רוינה זכה עם נבחרת העתודה של ישראל (עד גיל 20) באליפות אירופה תחת בית הלחמי עם ממוצעים מרשימים של 9.3 נקודות, 6.7 ריבאונדים, חטיפה אחת וחסימה אחת בדרך ל-13 נקודות מדד ב-24.3 דקות למשחק, כשבניצחון בגמר על קרואטיה הוא הצטיין במיוחד עם דאבל-דאבל ענק של 14 נקודות ו-14 ריבאונדים, בנוסף ל-3 חטיפות ו-2 חסימות בדרך ל-30 במדד ביותר מ-31 דקות על הפרקט. בשני האחרון רוינה סיפק בניצחון הביתי של אילת על הפועל חיפה 9 נקודות (שיא קריירה), 8 ריבאונדים, 2 חטיפות (השווה שיא קריירה), 2 חסימות (שיא קריירה) ופלוס 22 (יותר מכל אחד אחר) ב-26 דקות (שיא אישי) בדרך ל-13 במדד (עוד שיא קריירה), כולל הטבעה אחת גדולה.

Miron Ruina – Photo Credit: Basket.co.il

במבט לאחור, רוינה בן ה-23 התחיל את השבוע הכי מהר ולאט-לאט הגביר. בניצחון של אילת ברביעי באוקראינה מול קייב באסקט במסגרת היורופקאפ הוא סיפק משחק שיא של 11 נקודות (5 מ-5 לשתיים!), 6 ריבאונדים, 2 חטיפות ולא פחות מ-4 חסימות בדרך למדד 22 בכ-22 דקות. בזכות הניצחון החשוב, אילת התקרבה מאוד לעליית שלב באירופה עם מאזן חיובי של 2:3 בדרך לראשות בית ב’. “עשינו את ההתאמות בהגנה לעומת המשחק הקודם מול האוקראינים וזה מה שעשה את ההבדל”, סיפר רוינה לאתר “ספורטס רבי” על המפתח לניצחון. כעת, המפתח עבור רוינה עצמו יהיה לפתור את בעיית העבירות (3.2 העונה בליגה ו-2.8 בעונה שעברה), לשמור על יציבות ולהמשיך במומנטום החיובי.

סנטר העתיד של ישראל 2

כאמור, נמשיך עם גבי צ’אצ’אשווילי. לסנטר בן ה-21 של הפועל גליל עליון יש גובה שאין להרבה שחקנים ישראלים (2.10 מטרים), והוא מנצל זאת היטב. צ’אצ’אשווילי, שבקצב הזה צפוי לזכות בתואר תגלית העונה כמעט ללא תחרות, רשם בשני האחרון את משחק השיא שלו בליגת העל עם 17 נקודות (6 מ-8 לשתיים כולל 2 הטבעות), 3 ריבאונדים, 2 חטיפות, 3 אסיסטים, חסימה אחת ופלוס 14 (יותר מכל אחד אחר בגליל עליון) בדרך למדד 23 ב-30 דקות בניצחון החוץ המשוגע של קבוצתו מול הפועל תל אביב. גם אמש, בליגה הבלקנית, צ’אצ’אשווילי בלט בניצחון של גליל עליון על מכבי חיפה עם דאבל-דאבל של 14 נקודות ו-15 ריבאונדים. כמו רוינה, גם צ’אצ’אשווילי היה שותף לזכייה של נבחרת העתודה באליפות אירופה ב-2018, אך בשונה ממנו “צ’אצ’ה” גם זומן לראשונה לסגל המורחב של נבחרת ישראל הבוגרת ויהיה מאוד מעניין לראות האם גם ייכלל בסגל הסופי לחלון הקרוב. בינתיים, הסנטר שהגיע לעונת הבכורה שלו בליגת העל כהבטחה עצומה מקיים ובגדול בדרך למקום השני בטבלת ליגת העל יחד עם העולה החדשה.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!