המשמעות מאחורי קרוסלת הזרות, המתאזרחות והבוסמניות בליגת הנשים

דצמ 14, 2022 | כדורסל, נשים

קרדיט לתמונה הראשית: ראובן שוורץ

העונה, קבוצות עושות מאמץ מיוחד כדי להתחזק הן ביורוקאפ והן בליגת אתנה ווינר. למה? כי קבוצות מרוסיה, מבלארוס ומאוקראינה פרשו מהמפעלים עקב המלחמה באוקראינה, הקבוצות הטובות ביורוקאפ שודרגו ליורוליג, ולקחת תואר ביורוקאפ העונה, הפך ריאלי יותר עבור הקבוצות בארץ. ניתן לראות את זה כמו להיות הבחירה הראשונה בדראפט בשנה עם איכות המועמדים הכי ירודה. אבל, תואר זה תואר וכתוצאה ראינו העונה הרבה יותר בוסמניות בליגה (מותר לשחק ביורוקאפ רק עם 2 זרות, 2 בוסמניות ומתאזרחת), ראינו פערים בין זרות אשר יושבות על הספסל פעם בשבוע (לדוגמא ג’זמין ג’ונס בא.ס. רמה”ש הנציגה החדשה) לבין זרות אשר משחקות פעמיים בשבוע (לדוגמא אלכס הארדן מאליצור חולון). ראינו גם העברה של בוסמנית מקבוצה לקבוצה כאשר א.ס רמה”ש איבדה סיכוי ושיחררה את מיליצה יובנוביץ’ ישירות לתוך הסגל השאפתני של אליצור חולון. לחולון יש בסגל 4 בוסמניות. חולון היא השנייה להבטיח עלייה משלב הבתים אחרי אליצור רמלה, וצפויה לקבל את ג’ני סימס, ה-MVP של הליגה אשתקד, כמתאזרחת בקרוב עם כניסת שר/ת פנים חדש/ה.

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

ידוע שבדצמבר שוק השחקניות מתחמם. שחקניות מהקליבר הגבוה אשר בחרו שלא לשחק עונה שלמה באירופה הופכות זמינות מפאת רצונן להיכנס לכושר לקראת ה-WNBA, לברוח מהקור, ומנגד, קבוצות אשר לא יכלו להרשות לעצמן להשיג את אותן שחקניות לעונה שלמה מוצאות את התקציב להביאן ל-3 חודשים ולישורת האחרונה של המשחקים הקובעים. אבל העונה, בהתאמה לנאמר מעלה, אנו רואים את ההחתמות נוצצות במיוחד במכבי בנות אשדוד, אשר מכוונת לכל התארים ובשנים האחרונות נותרה עם תואר הסגנית, ובאליצור רמלה אשר מנסה להגן על התואר מהעונה שחלפה, כשכמובן שהעובדה שזוהי שנת בחירות עוזרת למשוואה.

אלישיה קלארק, השחקנית המעוטרת ביותר שאי פעם לבשה את גופיית הנבחרת (אליפות WNBA עם סיאטל ואליפות יורוקאפ עם ליון בין היתר), ואשר חתמה השבוע בשורות האלופה, אליצור לנדקו רמלה, היא השחקנית המוערכת ביותר שיש בליגת אתנה ווינר, שכן היא נותנת תפוקות של זרה אך מאיישת את משבצת המתאזרחת ועוד יכולה לשחק כגארדית או כפורוורדית לפי הצורך. קלארק חוברת אל חברתה לקבוצתה מהוושינגטון מיסטיקס, שאקירה אוסטין, שככל הנראה היא המשתכרת השנייה בגובהה בליגה. אין צורך להרחיב יותר לגבי היקף החיזוק לרמלה, אבל, קלארק תשחק רק בליגה הישראלית כרגע, למה? כי כבר רשומות בסגל של רמלה ליורוקאפ 2 זרות, 2 בוסמניות ומתאזרחת שהיא אליסה בארון. באופן תמוה, לפי פיב”א, בארון היא ישראלית לכל דבר ועניין בכל אשר נוגע לנבחרת, אבל ביורוקאפ היא מתאזרחת. על כל פנים, רמלה מכוסה במקרה שתהיה לה פציעה הן בגזרת הזרות והן בגזרת המתאזרחת – מותרים 4 חילופים בעונה בתוך כל קטגוריית אזרחות. בליגת אתנה ווינר הישראלית כאמור, מותרות 2 מתאזרחות לקבוצה, ולכן תוכל לשחק לצד בארון.

גם הסגנית, מכבי Jez-V אשדוד, התחזקה לא פחות. כדי לסבר את האוזן, נטישה היידמן (ידועה יותר בתור קרבתה המשפחתית למתאזרח סנדי כהן ואשר לעומתו, אזרחות עבורה לא התקבלה) היא שחקנית חמישייה בקונטיקט סאן, סגנית אלופת ה-WNBA (הקיץ FREE AGENT). כששיחקה פה בפעם האחרונה במדי מכבי עירוני ר”ג (20/21) היא ניצחה את אליצור רמלה בגמר גביע המדינה (יש הבדלים תקציביים) כאשר היא סובלת מפציעה אשר אילצה אותה לחזור לקבל טיפול במסגרת ה-WNBA. אז עכשיו היידמן בריאה, ואשדוד, שלרשותה עומדת גם שחקנית הציר האימתנית קלאני בראון (סל ניצחון השבוע מול רמלה), היא קבוצה חזקה בכל המובנים גם בלעדיה. קבוצות אחרות אשר איבדו שחקניות לפציעות קיבלו היצע טוב יותר לקראת חודש דצמבר, לדוגמא פרומיס אמוקמרה, שחקנית נבחרת ניגריה בבנות הרצליה במקום לורין גודווין שנפצעה.

לפני דצמבר, קבוצות עתירות תקציב מצאו חלופה בשחקניות מנוסות אשר העדיפו להישאר בבית מאשר להתפשר על שכרן ובמיוחד העונה, כאשר אלו בעמדות 4/5 הדבר נשא פרי (ברניס מוסבי במקום מאיישה היינטז אלן ברמלה). הקבוצות דלות התקציב החליפו כדי להתאים את עצמן לליגה ולא כי השחקנית שדרגה אותן במיוחד (קריסטין סימון במקום לורן מניס בהפועל ראשל”צ). באס”א ירושלים, העולה החדשה, העדיפו לחכות להחלמתה של שחקנית נבחרת קנדה, שיי קולי, מאשר להחליפה בשלבים המוקדמים של העונה. לרוע מזלם, זאת החליטה לעזוב וההחלטה לגבי זהות מחליפתה כנראה יקבע האם הקבוצה תישאר בליגה או לא.

Eden Rotberg and Natisha Hiedeman – Photo Credit: Oded Carni

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!