“המודל לחיקוי? פניני”: הראיון עם מנקו

ספט 1, 2022 | כדורסל, נבחרת

על ידי Moshe Halickman

פורסם ב-13 בפברואר 2022

רפי מנקו רושם עונה מצוינת במדי הפועל חולון. אחרי עונה שבה ירד ליגה עם שאלון הצרפתית, הפורוורד בן ה-27 (2 מטרים) הפך לישראלי הבכיר של הסגולים עם ממוצעים של 10.5 נקודות (50.8% לשתיים, 40% לשלוש), 4.4 ריבאונדים ו-2.2 אסיסטים ב-22.6 דקות למשחק בליגת העל. גם בליגת האלופות רושם שחקן נבחרת ישראל נתונים נהדרים. כעת, אחרי ניצחון קבוצתו בליגת האלופות על לודוויגסבורג ורגע לפני שחולון פוגשת הערב (ראשון, 18:45) את מוליכת הטבלה בני הרצליה במשחק במסגרת חצי גמר גביע המדינה, מנקו שחולם להניף תואר משמעותי ראשון בקריירה ערך ראיון מיוחד עם אתר “ספורטס רבי”, שבו הוא דיבר על נושאים רבים ומעניינים.

מה זה אומר בשבילך לשחק בחצי גמר גביע המדינה בתור מי שעדיין לא היה במעמד הזה?

“אני חושב שגביע המדינה זה מפעל מיוחד, זה שונה מכל תואר אחר. אני חושב שזה מעמד שהוא מחייב, חצי גמר, אנחנו הולכים לפגוש קבוצה מצוינת ולא סתם היא ממוקמת איפה שהיא ממוקמת בטבלת הליגה. אנחנו נצטרך להיות מאוד מרוכזים על מנת לנצח את המשחק הזה ולהעפיל לגמר”.

יש לכם סיכוי לא קטן לזכות בתואר ואתה שחקן משמעותי ברוטציה, איך זה גורם לך להרגיש?

“אני אחלק את התשובה לשניים: אני שמח על המקום שלי בקבוצה, אני יודע שיש לי הרבה משמעות בקבוצה הזאת. בכל ערב אני מגיע ומנסה לעשות את המקסימום בשביל לעזור לקבוצה לנצח. אני חושב שזה עוד רחוק לחשוב על הזכייה בתואר, יש לנו משחק נגד קבוצה חזקה כמו שאמרתי מקודם ביום ראשון, ואנחנו כל כולנו מרוכזים במשחק הזה על מנת להגיע לגמר. אחרי זה נוכל לחשוב על הגמר”.

Rafi Menco – Photo Credit: BCL

הקבוצה עברה כמה שינויים העונה, האם לדעתך זה ישפיע על המשחק עצמו, בטח כשזה משחק נוקאאוט?

“אני חושב שעכשיו יש לנו סגל שהוא יחסית יותר מאוזן מאיך שהיינו בתחילת העונה, אנחנו קבוצה מאוד עמוקה עם הרבה יכולות, אבל בסופו של דבר מה שכולם רואים במשחקים האחרונים זה לא בהכרח את הכישרון שלנו והיכולת ההתקפית, זה איך שאנחנו שומרים בתור קבוצה, ואנחנו מצליחים לעצור קבוצות על סקור מאוד נמוך, שזה משהו ששמנו לעצמנו למטרה ולדעתי זה משהו שיכול לעזור לנו להגיע למטרות שלנו העונה”.

הרצליה מרשימה מאוד העונה, מהם המפתחות כדי להשיג את הניצחון?

“הרצליה קבוצה מצוינת, יש להם המון שחקנים וכלים התקפיים, אני חושב שהגנתית זה יהיה הסיפור של המשחק, אם נצליח לעצור אותם ואת השחקנים המשמעותיים שלהם אז אנחנו נהיה בעמדה טובה לנצח. אני בטוח שהצוות באמת יכין את תוכנית המשחק בצורה הכי טובה שאפשר ואנחנו כשחקנים נצטרך לבצע את מה שהצוות ידרוש מאיתנו, ואם נעשה את זה אני בטוח שנהיה בעמדה טובה לנצח”.

מהם לדעתך הגורמים לכך שהרצליה מצליחה העונה? למה הם כל כך טובים?

“קודם כל אני חייב לפרגן למאמן שלהם, שזו שנה ראשונה שלו בליגת העל (מאז עונת 2008/09) והוא עושה עבודה מצוינת, אני חושב שהם פגעו בזרים שלהם, וגם הישראלים שלהם עושים עונה טובה מאוד. אני חושב שבסופו של דבר כשקבוצה מתחילה להתחבר אז זה נראה טוב וזה מה שקורה להם העונה, התפקיד שלנו יהיה כמובן לעצור אותם ולשחק את המשחק שלנו, וכשזה יקרה כמו שאמרתי אנחנו נהיה בעמדה טובה להשיג את הניצחון”.

Rafi Menco – Photo Credit: BCL

אתה משחק העונה בקבוצה שמשחקת עם חמישה זרים וגם כן הרצליה עם חמישה זרים. עד כמה זה משפיע על האיכות של הקבוצות?

“אני לא חושב שהמספר בהכרח משפיע, כי ראינו קבוצות בעבר בליגה שמביאות חמישה זרים רק לשם הכותרת של הבאנו חמישה זרים אבל לא מביאים שחקנים איכותיים. אני חושב שהשנה גם אנחנו וגם הרצליה הבאנו זרים שהם מאוד איכותיים, אבל כמו שאמרתי יש קבוצות שישחקו עם ארבעה זרים שכל אחד מהם הוא ברמה מאוד גבוהה והקבוצה תהיה טובה והזרים יעזרו, אבל יש קבוצות שיביאו חמישה שישה או שבעה זרים רק לשם ההבאה של הזרים ואז מה שזה יוצר זה מצב שבו הקבוצה היא לא הכי איכותית. במקרה שלנו והרצליה כן הזרים שהביאו הם זרים איכותיים וברמה גבוהה, ובגלל זה שתי הקבוצות מצליחות להיות קבוצות מנצחות השנה”.

האם אתה מודאג מהסגל הישראלי שלכם שהוא קצת קצר? יודעים שעידן אלבר עדיין שם אבל שהוא ילך לבאר שבע וניב משגב עכשיו פצוע. אתה חושב שצריך קצת יותר ישראלים?

“קודם כל ניב חסר לנו ועם הפציעה שלו אני לא צריך להגיד כמה משמעותי הוא היה בקבוצה שלנו השנה, ואני מקווה שהוא יחלים מהר. התפקיד שלנו, של השחקנים שנמצאים פה, באמת זה לעשות את המקסימום על מנת לנצח משחקים”.

מה לא הסתדר מבחינת הקבוצה עם בוסקאליה בתחילת העונה?

“זו שאלה שהיא קשה. אני חושב שהתחלנו את העונה בצורה מאוד טובה איתו, ובאיזשהו שלב אני חושב שאנשים קצת איבדו את מה שהיה בתחילת העונה מבחינת ההבנה של מה שאנחנו צריכים לעשות, ואז נוצר איזשהו רצף כזה של משחקים לא טובים מצידנו וקרה מה שקרה איתו. אני חושב שהאחריות כמו שהיא הייתה עליו היא גם עלינו השחקנים, קרה מה שקרה אבל עכשיו אנחנו נמצאים בסיטואציה שהביאו אלינו את גיא ואני שמח שהוא פה ברמה האישית, הוא מאמן מצוין והוא עוזר לנו כמו שאפשר לראות”.

Rafi Menco – Photo Credit: BCL

מה היו התחושות שלך כששמעת שגיא גודס יהיה המאמן בתור מי שמשחק תחתיו בנבחרת ישראל?

“שמחתי מאוד. קודם כל אני חושב שתמיד כיף כשיש מאמן שמדבר את השפה שלך, זה מקל על הכל, ובלי קשר כמובן שגיא הוא מאמן מצוין והוא מאמן אותי בנבחרת, אז אני מאוד שמחתי שזו ההחלטה שההנהלה קיבלה”.

איך זה לשחק עם ווינר כמו גיא פניני?

“זה מדהים. בתור אחד שעדיין לא זכה בתואר משמעותי לבוא וללמוד ולשחק לצד גיא זה הדבר הכי טוב שיכולתי לעשות לעצמי, אני לומד ממנו כל יום, ואני ממש שמח שיש לי את ההזדמנות לשחק איתו והאמת לחוות אותו לא רק בתור יריב אלא בתור חבר ואחד שנמצא איתו כל יום בחדר ההלבשה ועל המגרש”.

מה אתה יכול להגיד על כריס ג’ונסון?

“כריס הוא גם ווינר ברמות הכי גבוהות, הוא פשוט תחרותי שאין דברים כאלה, הוא לא מוותר על אף פעולה וגם ממנו אני לומד המון. אני חושב שכל האנרגיה שלו וכל מה שהוא מביא למגרש מדבק וזה עוזר לקבוצה לתת את הטון בכל משחק. זה פשוט כיף שיש לי חברים כאלה לקבוצה”.

Rafi Menco – Photo Credit: BCL

איך החוויה עד עכשיו בליגת האלופות, במיוחד עם הסדרה מול בשיקטאש?

“אני חושב שבגדול אנחנו מצליחים בינתיים לעמוד במטרות. המטרה הראשונה הייתה להעפיל לטופ 16, פתחנו את הבית הזה בצורה לא כל כך טובה עם ההפסד לדיז’ון ואני שמח שהצלחנו לשמור על הבית. המפתח יהיה עד כמה נוכל לשמור על הבית שלנו ואז אנחנו נהיה בעמדה טובה לעלות שלב לטופ 8, אבל באמת אני חושב שאם נשים שנייה בצד את הצ’מפיונס ליג השבוע יש לנו שבוע שהוא סופר חשוב בשביל המועדון, בשביל האוהדים ובשביל כולנו, וכל הפוקוס שלנו הוא באמת עליו. מה שהיה נגד הקבוצה הגרמנית הוא מאחורינו”.

זאת הפעם הראשונה שאתה שחקן מוביל במועדון גדול, עד כמה העונה בצרפת תרמה לך?

“אמרתי את זה לא פעם, אני חושב שהעונה בצרפת מאוד אתגרה אותי וחישלה אותי. הסיטואציה של לחיות לבד בחו”ל, בטח בתקופה כמו התקופה שאנחנו חיים עם הקורונה שבאמת הכל היה סגור ולא ראיתי אף אחד מהמשפחה והחברים למשך שנה שלמה, רק אני ובת הזוג שלי, אז זה חישל בפני עצמו. אני חושב שהרמה בליגה הצרפתית היא רמה גבוהה גם ברמה הפיזית והאתלטית, מבחינת סייז, הרבה דברים שלא כל כך פגשתי עד עכשיו בקריירה, ואני חושב שזה חישל אותי וביגר אותי. אני באמת מרגיש שזה וכל שלב שעברתי בקריירה עוזר לי ותורם לי”.

זאת הייתה עונה קשה בצרפת, אבל איזה רגע מיוחד אתה לוקח משם? לשחק שוב בחו”ל זה משהו שמעניין אותך?

“אני מרגיש שלא באמת מיציתי את החוויה של חו”ל אם לומר ברמה האישית, אבל אני היום הגעתי למועדון שמבחינתי זה חו”ל, הפועל חולון זה מועדון מקצועי ואני מרגיש פה באמת מדהים, והלוואי שזה ימשיך ככה”.

Rafi Menco – Photo Credit: BCL

מבחינה אישית אתה טוב בשני צידי הפרקט, עד כמה זה יתרון גדול עבורך?

“אני באמת מנסה להביא את המקסימום שאני יכול לכל משחק ולכל אימון על מנת לעזור לקבוצה, אם זה הגנתית ואם זה התקפית. יום אחד ייכנסו לי הזריקות יותר, אבל בסופו של דבר אני משתדל כל משחק להביא את מה שאני יכול להביא ברמה ההגנתית, כי בסופו של דבר הדברים האלה עוזרים לנצח”.

לאן אתה שואף בקריירה? האם לשחק עם מכבי תל אביב או באופן כללי ביורוליג זה משהו שאתה מכוון אליו?

“אני ממש לא חושב כל כך רחוק, אני בשלב שאני רעב לזכות בתארים ואני מאוד מקווה שאני אוכל לעשות את זה עם הפועל חולון”.

מי היה עבורך מודל לחיקוי?

“אני חושב שגיא (פניני), הווינריות שלו, היכולת שלו באמת להופיע כל פעם ברגע הנכון ובזמן הנכון. כמו שאמרתי לפני זה, זו חוויה להיות איתו בחדר ההלבשה”.

Rafi Menco – Photo Credit: BCL

האם יש מאמן שהשפיע במיוחד עליך?

“עד עכשיו בקריירה היו שני מאמנים שבאמת השפיעו עליי. המאמן הראשון אומנם לא אימן אותי ברמת בוגרים אבל הוא מאמן בליגת העל וזה אריאל בית הלחמי, הוא אימן אותי באקדמיה כשהייתי בגיל נוער, הוא באמת לקח אותי תחת חסותו ולימד אותי את כל הדברים על מנת לעזור בצורה חלקה בין הגיל של הנוער לגיל של בוגרים, אני חייב לו הרבה על זה. המאמן השני זה עודד קטש, שהייתי איתו גם בנבחרת וגם באילת, והוא לימד אותי המון על הכדורסל ולחשוב מחוץ לקופסא שזה גם הולך איתי עד היום”.

אתה משחק טוב גם בנבחרת ישראל, עד כמה אתה רוצה להשתתף ביורובאסקט ולהעפיל לאליפות העולם?

“אני מאוד רוצה, נבחרת בשבילי זה כל פעם מחדש הגשמה של חלום, ללבוש את המדים ולייצג את המדינה, אני כל חלון מגיע ונותן את המקסימום שלי ובאמת את כל מה שיש לי בשביל לעשות את כל המדינה מאושרת. לגבי היורובאסקט, כמובן שזו יכולה להיות הגשמת חלום עבורי לשחק באליפות אירופה עם נבחרת ישראל הבוגרת”.

מה מייחד את דני אבדיה והופך אותו לשחקן הישראלי היחיד ב-NBA?

“אני חושב שמעבר לכישרון שיש לו ולנתונים הפיזיים הוא מאוד חזק בראש”.

Rafi Menco – Photo Credit: BCL

זה חלום בשבילך לשחק ב-NBA? זה משהו שאתה חושב או חולם עליו?

“בתור ילד זה היה החלום הראשון שלי. אני חושב שככל שהתבגרתי הבנתי שסגנון המשחק שם זה פחות משהו שאני מתחבר אליו. את הכדורסל האירופי אני יותר אוהב”.

איך אתה רואה את הכדורסל הישראלי כיום?

“אני חושב שיש דור של שחקנים מאוד מוכשר, הכדורסל הולך למקום טוב ברמת השחקנים, אני חושב שיש הרבה דרך לעבור ברמת התרבות פה של איך לפתח שחקנים וכל המעטפת של מה ששחקן צריך. יש דרך שצריך לעבור אותה ושאם ישקיעו משאבים נכונים אז אנחנו נוכל להיות במקום הרבה יותר טוב”.

Rafi Menco – Photo Credit: BCL

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!