הם שיחקו איתו לפני שגרם לרעידת אדמה בכדורסל הישראלי. אז מי הוא באמת?

ינו 2, 2022 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

החתימה של נועם דוברת לשלוש וחצי שנים בהפועל ירושלים היא ללא ספק אחת העסקאות הגדולות ביותר בכדורסל הישראלי בשנים האחרונות. בגיל 19 בלבד, הגארד הצעיר הצליח להפוך לשם גדול בכדורסל הישראלי ולאחד שגם שואף להגיע ל-NBA. קפטן מכבי ראשון לציון לשעבר, ששיחק בקבוצת הבוגרים של המועדון שבו גדל במהלך ארבע העונות האחרונות, אמנם חווה ירידה בפתיחת העונה הנוכחית אחרי שסחב פציעה לא פשוטה מסוף העונה שעברה, אך הפוטנציאל העצום שלו ידוע לכולם וטעימה מהחזרה שלו לעצמו קיבלנו במשחקו האחרון אצל הכתומים כשהוא סיפק את הופעתו הטובה ביותר עד כה העונה עם 12 נקודות שכללו 4 מ-8 לשלוש, כך שלא נדמה שירושלים לקחה כאן סיכון משמעותי אם בכלל.

המעבר של דוברת (1.94 מטרים), שבעבר כבר הצליח להשתלב בנבחרת ישראל הבוגרת, מצית את הדמיון, במיוחד כשהוא עובד כעת תחת שחקן עבר גדול בדמות יותם הלפרין. לכוכב, שרשום על כמה הישגים יפים מאוד ביחס לקריירה הצעירה שלו בדמות זכייה באליפות אירופה דרג ב’ עם נבחרת הנוער תוך שהוא נבחר לשחקן המצטיין של הטורניר ב-2019, בחירה לתגלית העונה (2019/20) ולשחקן המשתפר של ליגת העל (2020/21), יש יתרונות רבים במשחק שלו כמו היכולת ההגנתית, הקליעה והמסירה. נכון, פתיחת העונה הנוכחית הייתה רחוקה מאוד מלהראות את כל אלה, אך כאמור, העונות האחרונות וגם המשחק האחרון שלו אצל הכתומים מראים שכל התכונות האלו בהחלט נמצאות בתוכו ועתידות לפרוץ החוצה. ההחתמה של דוברת מזכירה את סוג ההחתמות שאנחנו נוהגים לראות במשחקי מחשב, בעיקר בכדורגל, ושעליהן אפשר רק לחלום, אבל עבור ירושלים זוהי המציאות הוורודה. כאשר חושבים על זה לעומק, ממצב שבו דוברת היה עלול לרדת עם ראשל”צ לליגה הלאומית ואולי אף לאבד את הסיכוי לשחק ברמות הגבוהות בקריירה הוא מגיע לקבוצה במקום הראשון בטבלה ששואפת לאליפות, כששוב צירוף המילים “דראפט ה-NBA” הופך לרלוונטי מחדש.

וממי שפעלה כדי להגשים את החלומות שלה לזו שאפילו לא טרחה לחלום. בזמן שירושלים פועלת כדי לחזק בכל דרך את הקבוצה ומצליחה בכך, נדמה שמכבי תל אביב לא עושה כמעט כלום, וגם אם כן, זה לא בא לידי ביטוי. בעוד שירושלים ניצלה כעת את ההזדמנות שנוצרה במכבי ראשון לציון כדי לצרף את השחקן שהיא רצתה כבר בקיץ, מכבי תל אביב לא היוותה שום יריב, והתחושה היא שהיא אפילו לא ניסתה להתחרות על דוברת או בכלל לחשוב עליו דווקא בימים בהם היא נואשת ליצירתיות ולכל חיזוק אפשרי, בטח בסגל הישראלי. קיבלנו עוד הוכחה אחת מני רבות שנגמרו הימים שבהם הישראלים הכי טובים שיחקו במכבי תל אביב. הצגת השחקנים בקלאסיקו הישראלי בהיכל פיס ארנה הבליטה את דוברת שהוצג אחרון, במה שהיווה מעין חגיגת ניצחון של ירושלים על היריבה המרה מול אולם כמעט מלא לפני שהיא הפסידה לה על הפרקט. במשחק עצמו, שבו הוא סופסוף היה חלק חשוב ממעמד גדול עם המון צופים, דוברת קלע 3 נקודות ב-10 דקות, כשניכר שהוא עדיין צריך זמן כדי להשתלב למרות שהוביל מעט את הכדור. בכל מקרה, בנוסף לטווח הארוך מדובר בשחקן שמוסיף עומק לסגל הישראלי ולקו האחורי (בעיקר לעמדת הרכז) כבר בטווח הקצר.

Noam Dovrat – Photo Credit: Dov Halickman

ומה אומרים שחקנים ששיחקו עם דוברת? הצלחנו להיות בקשר עם רבים שהיו עם הכישרון הגדול בצמתים שונים של הקריירה, ומכנה אחד משותף לכולם: היו להם רק דברים טובים להגיד עליו. נתחיל עם עומר פסטרנק, ששיתף פעולה עם דוברת במחלקת הנוער של מכבי ראשון לציון. פסטרנק שוחח בהרחבה עם אתר “ספורטס רבי” על התקופה שבה שיחק עם דוברת. “כעיקרון, נועם הוא שחקן מאוד-מאוד מוכשר, על זה אין ספק, כמובן שכמו מעטים כמוהו הוא הגיע לרמות שהוא הגיע ולקבוצות שהוא הגיע, בהחלט אין ספק שהוא אדם מאוד מוכשר”, פותח פסטרנק. “בנוסף, מעבר ליכולת הפיזית שלו וליכולת המנטאלית שלו שהן ברמות הגבוהות ביותר, הוא אדם מאוד-מאוד חכם, מאוד שנון, תמיד היה מצחיק אותנו ותמיד למרות שהוא היה הכוכב הבולט של הקבוצה הוא היה חלק מאיתנו. התכונה הגדולה ביותר באמת מעבר לתכונות האלה זו הצניעות שלו, ועל זה אני מעריך אותו עד היום”.

פסטרנק ממשיך לפרט על האיכויות של דוברת לא רק בתור שחקן אלא גם בתור בנאדם. “אנקדוטה נוספת היא שבאמת למרות שהוא היה שחקן שנבדל משאר השחקנים, נבדל ממני, מהרכזים האחרים ומכל שחקני החיזוק הנוספים, הוא היה תמיד מתנהג בצניעות, גם כשהוא היה נותן את העשרים-שלושים נקודות שלו הוא היה הכי צנוע על המגרש, לא חוגג את הניצחונות על היריבים בצורה שתפגע באף אחד, ויותר מזה, הוא באמת נתן מקום במגרש עצמו ובכדורסל עצמו לכל אחד לבטא את עצמו, הוא לעולם לא היה מאלה שאומרים: ‘אין בעיה, אני הכי טוב פה, הכדור הוא שלי’. זה באמת השילוב שלנו במשחק, השילוב של כולנו, באמת איש טוב ואיש גדול, ומגיע לו, אין ספק”.

פסטרנק חותם את דבריו החיוביים על דוברת: “בעניין של הכדורסל, הצניעות שלו, היכולת שלו לרכז את המשחק בצורה כל כך נכונה, הגונה, לתת את הכדור למי שחם באותו הרגע ולא לשמור אותו רק לעצמו פשוט הפכה אותנו לקבוצה הרבה יותר טובה והרבה בזכותו והרבה בזכות חוזק של הרבה אנשים נוספים ורצון רב בקבוצה לקחנו את התחרויות, אם זו אליפות המדינה, אם זה גביע המדינה, זה היה בתקופתי. כמובן שהרבה אחריי הוא גם המשיך לעשות דברים גדולים ואני סמוך ובטוח שהוא יעשה הרבה מאוד דברים גדולים בהמשך וימשיך להיות חיה רעה. אמשיך לעקוב אחריו ולהיות גאה ששיחקתי עם אדם כזה”.

Noam Dovrat – Photo Credit: Dov Halickman

רועי ויגודמן שיחק עם דוברת בתיכון הגימנסיה הריאלית בראשון לציון וגם במחלקת הנוער של הקבוצה. ויגודמן שמח על כך שדוברת ישחק כעת בקבוצה עם בסיס תמיכה רחב והכרה גדולה. “שיחקתי איתו עונה אחת והכרתי אותו גם בנוער, וזה אחד השחקנים הכי חכמים שיצא לי לשחק איתם, שחקן שיש לו רצון להגיע רחוק והוא תמיד שואף להיות הכי טוב, עובד קשה והוא היה חבר טוב ומוערך בקבוצה. אני מאמין שאחרי שנים טובות שהוא נתן בראשון הוא עבר לקבוצה שגם נמצאת באירופה, מה שיעזור לו מאוד גם להתפתח באופן אישי וגם ככל הנראה המעבר יגדיל את החשיפה שלו. ולסיום אני מקווה בשבילו שהוא יוכל להגיע הכי רחוק שהוא יכול ואני גם מאמין שהוא יצליח לעשות את זה”.

גם אפק שפיר שמכיר את דוברת היטב שיחק איתו במחלקת הנוער של הכתומים. “חושב שעשה את הצעד הנכון בשבילו, שם יכול לקבל את המעטפת המתאימה שתוכל לפתח אותו ולממש את הפוטנציאל שיש בו. אני מכיר אותו מילדות ויודע שנועם הוא לא אחד שמוותר ותמיד עובד קשה כדי להשתפר. בטוח שיעשה בקרוב את קפיצת המדרגה בקריירת הבוגרים שלו”.

אוהד דקל שיתף פעולה עם דוברת בנבחרת הקדטים, ובטוח שירושלים זו רק תחנה אחת בדרך לתחנות אפילו גדולות יותר. “כולם מודעים לכישרון שיש לנועם, זה היה ברור שיעשה את המעבר למועדון גדול. שמח ומתרגש מאוד בשבילו ומאחל לו המון בהצלחה ושזו לא תהיה קפיצת המדרגה האחרונה שלו”.

Noam Dovrat – Photo Credit: Dov Halickman

גם אופק גול שיחק עם דוברת בנבחרת הקדטים ומאושר בשבילו מאוד. “אני מאוד שמח בשבילו. אני חושב שמגיע לו וכולם ראו מה הוא שווה. מקווה שהוא יצליח להראות את היכולות שלו גם בירושלים”.

עמית אהרוני, ששיחק עם דוברת בנבחרת הקדטים וגם בנבחרת הנוער, מאמין שהוא יחזור לשיאו. “נועם עבר פציעה לא קלה בכלל בקיץ האחרון ואני יודע שלקח לו הרבה זמן להתאושש ממנה, אבל נועם לא שכח לשחק כדורסל וכולם יודעים וראו מה הוא שווה בעונות הקודמות, ואני מקווה שיצליח בירושלים ויחזור ליכולות שלו שהראה לכולם לפני הפציעה ושהראה כבר במשחק האחרון נגד גליל עליון”.

גם גלעד לוי שיחק עם דוברת באותן נבחרות. “הוא מאוד מוכשר ושיהיה לו בהצלחה במהלך הזה שהוא עשה!”.

Noam Dovrat – Photo Credit: Dov Halickman

יהונתן לוי עלה עם דוברת ונבחרת הנוער לאליפות אירופה דרג א’, כך שהוא יודע מה הכוכב שווה. “נועם שחקן מצוין שמתאים למועדון גדול כמו הפועל ירושלים, אני חושב ששני הצדדים הרוויחו מהמהלך ואני בטוח שנועם יחזור להציג את הכדורסל שכולנו התרגלנו לראות ממנו בעונה שעברה ויותר מכך. הוא מתאים לרמות הכי גבוהות שיש”.

יונתן אטיאס גם היה חלק מהזכייה באליפות אירופה דרג ב’. “שמח בשבילו מאוד ומאחל לו הרבה הרבה בהצלחה!!”.

גיא נצר גדל עם דוברת במחלקת הנוער של ראשון לציון, וחושב שאין לגארד שום תקרה. “אין הרבה מה להגיד על נועם, הוא ילד פלא עם אינטליגנציית משחק מהגבוהות שיש בארץ, אין לי ספק שהמעבר לירושלים הוא צעד טוב שיקדם אותו לרמה הבאה. לדעתי, אין גבול לאן שיוכל להגיע אם ימשיך במה שהוא יודע לעשות ויישאר בריא כמובן. מאחל לו רק הצלחה!”.

Noam Dovrat – Photo Credit: Dov Halickman

ישראל קולומויסקי, ששיתף פעולה עם דוברת בעונה הראשונה של השחקן המוכשר בקבוצת הבוגרים של המועדון, נזכר בו לטובה. “הוא חבר מדהים לקבוצה ומנהיג צעיר מצוין, הוא חתיכת כישרון. השמיים הם הגבול. עובד קשה שיש לו המון יכולות, ויש לו ביטחון עצמי מרשים בגיל צעיר”.

גם ליעד משען שיחק עם דוברת בראשון לציון, וקובע דבר מסקרן לגביו. “אני חושב שמה שנועם נתן לראשון ומה שהוא קיבל מהמועדון זה מיוחד במינו ואין הרבה דוגמאות לשחקן שגדל מגיל 5 במועדון והפך לקפטן צעיר ושחקן מוביל. זה אומר הרבה על המועדון והשחקן. מקווה שהפרידה תעשה טוב לשני הצדדים ואני בטוח שהוא הולך להתפוצץ בירושלים. נועם זה אחד השחקנים הכי אנדרייטד שיש בליגה ואני בטוח שהוא מתאים לבמות הגדולות ביותר”.

היה מעניין לשמוע מה יש לניב בלול להגיד על המעבר של דוברת בתור מי ששיחק איתו בראשון לציון ועבר משם לירושלים. “אני בטוח שנועם יגיע לשם וישאיר רושם מצוין. הוא בחור מדהים עם מוסר עבודה גבוה ואהבה למשחק, וכמובן שמח בשבילו שזה בקבוצה כמו ירושלים שיצא לי לשחק שם ולהיות חלק מהמועדון המיוחד הזה. אין לי ספק שהוא יתחבר במהירות לאוהדים ולאנשי הצוות שבאמת נותנים לכל אחד שם אווירה של בית מהרגע הראשון”.

Noam Dovrat – Photo Credit: Dov Halickman

נועם אביבי, ששיחק עם דוברת בראשון לציון, חושב שקפיצת המדרגה הזו היא הכי טבעית בעולם. “נועם שחקן מאוד מיוחד וצריך לשחק ברמות הגבוהות. שמח בשבילו על החתימה ובטוח שזה ייתן לו את הקפיצה שהוא צריך”.

דוברת הטביע חותם על לא מעט זרים בראשון לציון. קחו לדוגמא את המחמאות שנותן לו ג’יימס קלי. “נועם היה שחקן צעיר שרק הייתה לו תשוקה להשתפר. הוא רצה להיות מוכר בתור אחד שעובד קשה ושחקן מצוין. הוא אף פעם לא פרש או ויתר. נועם לא רק למד אלא שהוא היה גם מורה. הוא לימד אותי הרבה בזמן ששיחקתי איתו. הוא נולד מנהיג טבעי. תמיד ידעתי את הפוטנציאל שלו ולמה הוא יכול להפוך. יש לו כל כך הרבה פוטנציאל והוא פשוט מגרד את פני השטח של היכולות שלו. הוא הולך להיות שחקן מצוין שמוכר היטב בישראל כשהקריירה שלו תיגמר”.

אייזיה טיילור מספק תגובה שמדגישה את ההחמצה של מכבי תל אביב בנוגע לדוברת. “נועם מדהים. הוא שחקן ברמה של מכבי תל אביב. שמח שהוא מקבל את ההכרה שמגיעה לו”.

Noam Dovrat – Photo Credit: Dov Halickman

טריי לואיס נהנה מאוד מהתקופה עם דוברת בראשון לציון. “הוא אחד הבחורים הצעירים הכי מקצוענים שאי פעם שיחקתי איתם. הוא מאוד מנוסה ביחס לגיל שלו ויש לו עתיד מאוד ורוד. מעודד אותו תמיד”.

אקיל מיצ’ל מפרגן לדוברת בתור מי שראה דבר או שניים בכדורסל הישראלי ובכדורסל האירופי בשנים האחרונות. “אני שמח בשביל נועם, אני חושב שזה ברור שראשון נבנית מחדש ואני חושב שנועם בסיטואציה טובה ללכת למועדון שיש לו שאיפות לאליפות. הוא צריך להיות סביב שחקנים ברמה גבוהה כדי לקחת את הצעד הבא בקריירה שלו ובהתקדמות שלו. אני חושב שזה מעבר טוב בשביל נועם אבל גם עבור הכדורסל הישראלי. ההתפתחות שלו היא טובה בשביל המשחק”.

גל טסלר, שהיה עם דוברת בראשון לציון, מוסיף על הזכות שהייתה לו לשתף פעולה איתו: “שמח מאוד בשבילו, זה מעבר גדול ואני בטוח שהוא יהיה מדהים שם. נועם שחקן סופר מוכשר ואני אישית מאוד נהניתי לשחק איתו בשנה שעברה. הוא מבין את המשחק ברמה גבוהה ומאוד קל לשחק לידו, אני בטוח שהשחקנים בירושלים ייהנו ממנו מאוד”.

Noam Dovrat – Photo Credit: Dov Halickman

ספנסר וייס מספק נקודת מבט של מי ששיתף פעולה עם דוברת בנבחרת הבוגרת של ישראל. “זה ממש כיף לצפות בנועם מתפתח מאז שהגעתי לישראל. יש לו קור רוח עצום וכישרון למרות שהוא צעיר. רמת הנוחות שלו על הפרקט בגיל שלו היא ממש מרשימה”.

עוד מוקדם לדעת כיצד דוברת ישתלב בירושלים, אבל אין ספק שהחיבור בין הצדדים יכול לעשות רק טוב עבור כולם. כשקוראים את 20 הציטוטים שלמעלה על הכישרון בן ה-19, מבינים שסכום הכסף הגדול שירושלים שמה על דוברת (יותר ממיליון שקל) עוד יהפוך לזהב.

Noam Dovrat – Photo Credit: FIBA

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!