הלחץ מדבר במכבי תל אביב. האם המצב ישתפר או ימשיך להחריף?

דצמ 16, 2021 | אירופה, כדורסל

על ידי Moshe Halickman

המילה שמסכמת אולי הכי טוב שאפשר את התקופה האחרונה של מכבי תל אביב היא לחץ. הקבוצה הפסידה 5 משחקים ברציפות ביורוליג, נראית רע גם בליגת העל, וכל זה כשיאניס ספרופולוס מאבד את האמון של אוהדים רבים וג’יימס ננאלי עושה הרבה כותרות מחוץ לפרקט. נדמה שעצם העובדה שלא נעשו שינויים בקבוצה עד עכשיו זה מחדל לא קטן, אך לאף אחד אין ספק שהפסד ביתי הערב (חמישי, 21:05) מול אנאדולו אפס לעיני 11 אלף איש יגרום לכך שכבר לא יהיה מנוס מחילופים בעמדת המאמן, בסגל השחקנים או בשניהם.

“הדבר הכי חשוב עכשיו הוא להגיב אחרי המשחק הקודם ואחרי המשחקים הקודמים שלא ניצחנו”, אמר ספרופולוס עצמו לקראת המפגש מול אלופת היורוליג ואחרי שהפסיד לקבוצה טורקית אחרת, פנרבחצ’ה. “עם כל הכבוד לאפס שהיא אלופת היורוליג, הדבר הכי חשוב זה להתמקד בקבוצה שלנו, להיות יותר מרוכזים, להיות בגישה הנכונה על המגרש ולשחק בשביל הניצחון”.

אפשר לזהות כי ספרופולוס, שעורר את זעמם של האוהדים עם כל ההתנהלות שלו סביב ההפסד הביתי לקאזאן, מנסה לשקם את היחסים עם הקהל עד כמה שניתן מבחינתו, והוא שוב לא דילג על ההשוואה בין קבוצת ספורט למשפחה כפי שהוא עושה הרבה מאוד לאחרונה. “אנחנו משחקים בבית, רוצים שהקהל יתמוך בנו ושכולנו נעשה הכל כדי לנצח. אנחנו צריכים את הקהל שלנו, זה רגע קריטי לכל הקבוצה, אנחנו משפחה ומשפחות בקשיים תומכים אחד בשני”.

יאניס ספרופולוס

Ioannis Sfairopoulos – Photo Credit: Dov Halickman

אין חולק על כך שמעמדו של המאמן מעורער מאוד אחרי שבמשך שנים קיבע את עצמו בתפקיד, וגם הוא כבר מבין שאם לא יחזור לנצח בהקדם האפשרי בהחלט עלולים להראות לו את הדרך החוצה. כמו שהוא אוהב להשתמש בביטוי של לחימה עד הסוף במקרים של הפסדים דוגמת הכניעה לפנר, כך ספרופולוס רואה את מצבו. “אתם מכירים אותי במשך ארבע עונות ויודעים שאני פייטר ואני אלחם עד הסוף, זו העבודה שלי, זה מה שאני אוהב לעשות, ובניסיון שלי בתפקיד הזה עברתי רגעים קשים כמו זה. אני אופטימי שנילחם עד הסוף, ואני אנסה לעשות הכי טוב, אם יחליטו על שינויים, זאת לא ההחלטה שלי”.

בתחילת הכתבה הזכרנו את הלחץ ששורר במועדון, וספרופולוס שוב ניסה לגעת בנושא הזה דרך האוהדים. “פסיכולוגית אנחנו תחת לחץ, אנחנו צריכים להגיב, יש לנו שחקנים מנוסים שיודעים להגיב תחת לחץ ולהופיע תחת לחץ וגם בעזרת האוהדים, הם צריכים לתמוך בנו ברגע הקשה הזה. פסיכולוגית אנחנו צריכים להיות חזקים כשהדברים לא הולכים טוב”.

המאמן המשיך במנטרה של לחימה עד הסוף כשהתייחס להפסד מול פנר. “אסור לתת להפרש להגיע ל-21, כשזה הגיע לשם, נלחמנו וחזרנו לחמש נקודות, וזה הדבר החיובי, נלחמנו עד הסוף ולא ויתרנו”.

ואיך השחקנים עצמם רואים את המצב הרגיש? קינן אוואנס, נקודת האור המרכזית בהפסד לפנר, מנסה לנטרל את הרעש של השמועות בגין שינויים אפשריים בקבוצה. “אני לא חושב על זה יותר מדי, זו סיבה גדולה לכך שאני נשאר רחוק מדברים כמו תקשורת. אנחנו פשוט מפוקסים על לנסות להשיג את הניצחון הזה בגלל שאנחנו רק יכולים לשלוט במה שאנחנו יכולים לשלוט שזה להופיע בכל יום לאימון ולהופיע למשחקים”.

Keenan Evans – Photo Credit: Euroleague

אנג’לו קלויארו, עוד שחקן שהציג הופעה יחסית מכובדת מול פנר, יודע עד כמה המצב של קבוצתו רע וחושש שהמצב יהפוך אפילו לרע יותר. “אנחנו קבוצה שניצחה 5 ברצף אז אנחנו יודעים שאנחנו יותר ממסוגלים לחזור חזרה. זו עונה של 10 חודשים. יש הרבה עליות ומורדות ואנחנו צריכים לסובב את זה לפני שדברים יהפכו לגרועים יותר”.

קלויארו אמנם משתמש בקלישאות כשהוא מתייחס לאפשרות של שינויים בקבוצה, אך כמה שהוא צודק. ניצחון בית משכנע יכול באמת לשנות את התמונה כולה, עד כמה שקשה להאמין שזה יקרה. “אפילו לא חשבתי על זה ובתור שחקנים כל מה שאנחנו יכולים לדאוג לגביו זה המשחק הקרוב. אנחנו חייבים להיות מפוקסים לגבי אפס ואם ננצח את אפס אנשים ידברו אחרת”.

כך או כך, גם ספרופולוס יודע שאם הקלישאות לא יתחילו לצאת לפועל על הפרקט עצמו זו עלולה להיות פרידה מכוערת במיוחד. עד המשחק הלחץ ימשיך לדבר, השאלה היא רק האם הוא ימשיך לדבר ואף יחריף במהלכו ולאחריו.

Angelo Caloiaro – Photo Credit: Dov Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!