הכל נשאר במשפחה: ראיון מיוחד עם ליאור וירדן גרזון

מרץ 8, 2023 | כדורסל, נשים

על ידי Becca Weinberg

האחיות ליאור וירדן גרזון ממשיכות להרשים בכל אחת מהעונות שלהן, וכבר הטביעו את חותמן בכדורסל המכללות לנשים. שתי האחיות הפכו למכונות קליעה, ומשיגות מכך תשומת לב ברמה הלאומית. ליאור, פורוורדית שנמצאת בשנת הג’וניור שלה באוניברסיטת אוקלהומה סטייט, וירדן, גארדית שנמצאת בשנת הפרשמן באוניברסיטת אינדיאנה, עזבו שניהן את ארץ הולדתן ישראל כדי לרדוף אחרי חלומות הכדורסל מעבר לים. למרבה המזל, הן לא היו צריכות לעשות את זה לבד. הודות לקשר המשפחתי החזק שלהן, כמו גם לקהילות היהודיות שנמצאות בבתי הספר שלהן, ליאור וירדן זכו לתמיכה עצומה מהקבוצות שלהן, הקהילות שלהן והאחת מהשנייה, וכל אלו היו המפתח להצלחה שלהן בעולם הכדורסל.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.
ליאור וירדן גדלו במשפחה ספורטיבית וקיבלו הזדמנויות להתנסות במגוון ענפי ספורט. אביהן שיחק כדורסל כשהיה צעיר יותר, כמו גם אחיהן האחרים, בעוד אימן שיחקה כדורעף. ירדן ציינה שבמקור היא רצתה להמשיך בקריירת הכדורעף בגלל אמה, אבל אחרי היום הראשון שלה באימון הכדורסל, היא אהבה את הכדורסל יותר והחליטה להמשיך בענף. האחיות גרזון הצטרפו במהירות לקבוצות כדורסל של מועדונים בגיל צעיר והמשיכו להתקדם.

Yarden Garzon – Photo Credit: FIBA

גם ליאור וגם ירדן משחקות בנבחרות ישראל כבר שנים רבות, שם הרגישו לראשונה תחושת סיפוק ושייכות חזקה לקבוצת כדורסל. “אני מרגישה שזה המקום שלי. אני מרגישה איתן ממש בנוח. עליתי דרך קבוצות הנוער ולאחר דרך הגעתי לקבוצה הבוגרת. לשחק עם הנבחרת נותן לי הרבה גאווה לייצג את המדינה שלי”, אמרה ליאור. ירדן מרגישה את אותו כבוד שחוותה אחותה בנבחרת ומעריכה עד כמה היא ברת מזל על הקשרים החזקים שליאור בנתה לה. “מה שלקחתי מהנבחרת זה החברויות שיש לי היום עם הבנות והמאמנות”, מספרת ליאור. שתיהן זכו במספר מדליות ואליפויות עם הנבחרת הלאומית, וממשיכות לשחק בנבחרת כשהן לא מתחרות בזירת המכללות.

בהיותה האחות הגדולה, ליאור קיבלה את החלטתה לבוא ולהמשיך את קריירת הכדורסל שלה בארה”ב ראשונה, והצטרפה למכללת וילאנובה שהייתה די מצליחה בשנת 2020. במהלך השנה הראשונה שלה, היא השיגה ממוצעים של 8.8 נקודות, 2.9 ריבאונדים ו-20.9 דקות למשחק. היא המשיכה להיות כוח חרוץ ועקבי בצבע, והוכיחה את עצמה כשחקנית קבועה בחמישייה במהלך העונה השנייה שלה. במהלך עונת 2021-2022, ליאור פתחה בכל 32 המשחקים ששיחקה, הפכה לקלעית המובילה של הקבוצה עם ממוצע של 13.1 נקודות למשחק, וגם קטפה מחמאות רבות, כולל בחירה לחמישיית העונה השנייה של הליגה וזכייה בתואר השחקנית המשתפרת של קונפרנס ה’ביג איסט’. ליאור הייתה חלק חשוב בקבוצה, ועזרה לקבוצה להעפיל למשחק האליפות של ה’ביג איסט’, שלדבריה הוא אחד ההישגים הגדולים ביותר שלה עד כה. ליאור עברה לאוניברסיטת אוקלהומה סטייט בתחילת עונת 2022-23 והצטרפה לקאוגירלס לשנת הג’וניור שלה, שם היא המשיכה להציג הופעות מרשימות. “הגעתי ל-OSU כי אני אוהב את האנשים כאן ואת הקמפוס עצמו. כשביקרתי כאן, זה הרגיש כמו להיות בבית והמקום הנכון עבורי להיות בו, על המגרש ומחוצה לו”, סיפרה ליאור. לפני תחילת העונה, היא הייתה אחת מ-20 השחקניות שנכללו ברשימת המעקב של פרס ‘שריל מילר’ לשנת 2023, המוענק מדי שנה לסמול פורוורדית הטובה ביותר בכדורסל הנשים בתחרות ה-NCAA.

Lior Garzon – Photo Credit: FIBA

ירדן, שנמצאת בעונת הפרשמן שלה באוניברסיטת אינדיאנה, הלכה בדרכה של אחותה והחליטה שלשחק כדורסל בארה”ב יהיה הצעד הבא ההגיוני ביותר בקריירה שלה. “פגשתי את ורנרד הולינס, מאמן כדורסל אמריקאי, דרך שחקניות כדורסל ישראליות אחרות, וביולי 2019 הגעתי לפורט וויין, אינדיאנה כדי להתאמן איתו. הוא התכוון לדבר עם מכללות בשמי והוא פנה לעוזר המאמן של IU גלן בוקס. חודשיים לאחר מכן, התחלתי לדבר עם אינדיאנה”, נזכרת ירדן. בהופעת הבכורה שלה בקולג’ היא קלעה 19 נקודות (כולל חמש שלשות) עם ארבעה ריבאונדים, ארבעה אסיסטים, שתי חטיפות וחסימה אחת. במהלך השבועות הראשונים שלה בקבוצה, היא השיגה ממוצעים של 19 נקודות, 6 ריבאונדים ו-5 אסיסטים במשחקי החוץ, מה שזיכה אותה בתואר ‘פרשמנית השבוע ב-ביג טן’. האחיות גרזון הצליחו להרגיש במהירות בבית בארה”ב, חלקית בזכות תמיכתן זאת בזאת. “אני חושבת שהעובדה שאני נמצאת כאן מקלה על המעבר שלה”, אמרה ליאור על ירדן. “היא יודעת שיש מישהי שתמיד נמצאת ממש מעבר לפינה אם היא צריכה או מישהי שתמיד ערה במקביל אליה”. ירדן סיפרה שהיא כבר החליטה לבוא ולשחק בארה”ב עוד לפני שליאור הגיעה, אבל לשמוע על המסע של אחותה הקל עליה להבין את החלטתה ואת המורכבות של תהליך ההתקבלות למכללה. “ליאור עזרה לי בחלק ממחסומי התרבות וגם בתהליך ההתקבלות לקבוצה. כן, להיות בארה”ב הפך את זה לחלק יותר. אנחנו מסוגלות לדבר הרבה כי אנחנו במרחק אזור זמן אחד בלבד והיא מבינה אותי יותר מכולם כי היא עברה את זה”, הרחיבה ירדן. להגיע למדינה חדשה לגמרי ולנסות להשתלב בתרבות שלה יכול להיות די מאתגר, אבל זה שאפשר להישען אחת על השנייה הפך הכל להרבה יותר קל לליאור וירדן.

דרך מרכזית נוספת שבה הצליחו האחיות להסתגל לארה”ב בצורה חלקה כל כך הייתה מעורבותן עם הקהילות היהודיות בערים שלהן. “יש קהילות יהודיות רבות ברחבי ארה”ב וההזדמנות להיות חלק מהקהילות ולפגוש אמריקאים יהודים מדהימים שכל כך אוהבים את ישראל גרמה לי להרגיש כמו בבית ולמצוא את המקום הבטוח שלי”, קבעה ליאור. “הייתה לי גם משפחה יהודית שאימצה אותי בווילאנובה ואנחנו עדיין בקשר, כמו גם קבוצה ישראלית מדהימה באוקלהומה שיוצרת איתי קשר ועוזרת לי בכל מה שאני צריכה”. היא גם הזכירה את הקבוצות היהודיות השונות ב-OSU איתן היא יכולה לחגוג יחד חגים ולבלות בסוף השבוע. עבור ירדן, היא גם הרגישה שהמעורבות עם הקהילות היהודיות של אינדיאנה היא אחת הדרכים הטובות ביותר להתחבר להיבטים התרבותיים שחסרו לה. “יש שתי קהילות יהודיות באינדיאנה – הלל וחב”ד. מאוד התגעגעתי לתרבות היהודית שלי כשהגעתי לראשונה והם ממש עזרו לי להסתגל לחיים באמריקה. אני מאוד אוהבת להיות שם ולאכול איתם ארוחת שבת בשישי בערב”, אמרה ירדן. היא גם גילתה שכמה מחברי התקשורת שאיתם היא מקיימת אינטראקציה עקבית כשחקנית כדורסל נשים הם יהודים, “…כולל ארי הבן של הרב שלי שדיבר איתי קצת עברית בראיון הראשון שלי לתקשורת”.

בעודן ממשיכות את העונות שלהן באוקלהומה סטייט ובאינדיאנה, ליאור וירדן הן שחקניות שלא תרצו לפספס. הן משחקות בעוצמה חזקה, בפוקוס ובמיומנות, ומוסיפות כל כך הרבה שמחה למשחק. הן מקבלות תמיכה ואנרגיה גדולה מהאוהדים, ויש להן כל כך הרבה תשוקה לשחק בספורט שהן אוהבות. “אני נהנית מהאווירה שיש לנו כאן. בכל משחק יש לנו הרבה אוהדים שמביאים אנרגיה מיוחדת. לרוב בבית אין הרבה אוהדים, אז אני נהנית ואוהבת את זה מאוד”, אמרה ליאור על האוהדים של אוקלהומה סטייט. ליאור דיברה עוד על הקבוצה: “הקבוצה שלנו מאוד תחרותית ואנחנו משחקות כדי לנצח בכל משחק. זה ממש כיף לשחק ככה ויש לנו רמה גבוהה לעצמנו”. ירדן הסכימה מאוד עם ליאור בכך שהחלק האהוב עליה במשחק בקבוצת כדורסל הנשים של אינדיאנה הוא האוהדים והאדיבות של חבריה לקבוצה והצוות. “יש כל כך הרבה מעריצים ואני אוהבת את האנרגיה שהם מביאים. הם גם מבינים המון בכדורסל, יותר מכל מקום אחר ששיחקתי בו. אני אוהבת את החברים והמאמנים שלי לקבוצה, וכולם כאן מנסים לגרום להכל להרגיש כמו בבית ולגרום לי להרגיש נוח ומשמעותית”, אמרה ירדן.

המלצה שלי, צפו במשחקים הקרובים של ליאור וירדן גרזון. לא שווה לפספס.

Yarden Garzon – Photo Credit: FIBA

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!