הכי ישראלי: הכירו את אינטר עלייה

אפר 26, 2023 | כדורסל

על ידי Joshua Halickman

יום העצמאות הוא לא רק היום שבו אנחנו חוגגים את מדינת ישראל של ימינו, אלא שזה גם הזמן להעריך את כל אלה שעזרו להפוך את ארץ הקודש לביתם של יהודים מכל העולם ולבנות את המדינה לאחת מהמדינות המובילות בעולם בכל התחומים.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

אחד מהתחומים האלה הוא כמובן הספורט ואין ספק שאינטר עלייה היא אחת ממועדוני הספורט הצומחים ביותר של ישראל, שכן גם קבוצות הכדורגל והכדורסל שלה עשו צעדים ענקיים במהלך העונות האחרונות תוך שירות לקהילת העולים במדינה.

אינטר פרו, קבוצת הכדורגל המקצועית של המועדון המשחקת כחלק מההתאחדות לכדורגל בישראל, זכתה לעלות לליגה ב’ בפעם הראשונה בתולדות המועדון, מהליגה החמישית עד הרביעית, בעוד שקבוצת הכדורסל עשתה את הקפיצה הזו לאחר עונה אחת בלבד.

עולים מדרום אמריקה, צפון אמריקה, אירופה ומקומות נוספים חברו יחד על המגרש כדי לגרום לאינטר עלייה להצליח במשימתה, בעוד שמחוץ למגרש המועדון מסייע לאלה שעלו לארץ להשתלב לתוך החברה הישראלית בקלות ובצורה חלקה ככל האפשר.

סאם סאנק שהיה מעורב באינטר עלייה במספר רב של תפקידים כולל כשחקן וכחבר הנהלה דיבר על ייחודיות הארגון בישראל וכיצד הוא השפיע בחיי היום יום עבור אנשים רבים בתחום הספורט.

“אנחנו עמותה עצמאית לחלוטין, ארגון ללא מטרות רווח שנוצר על ידי עולים למען עולים, יש לנו אידיאלים משלנו ומשימתנו שונה מאוד משאר הקבוצות שהן עוד קבוצת מכבי או אליצור. אנחנו משהו מאוד ייחודי עם קווים מנחים ברורים של מה אנחנו רוצים להשיג שזה לעזור לאנשים לעלות ולצמצם את כמות העולים שיוצאים מהארץ”, פתח סאנק.

“כל מי שמשחק בקבוצות שלנו חייב להחזיק בתעודת זהות ישראלית וחייב להיות אזרח המדינה. המטרה שלנו היא לקדם את העלייה מכיוון שהיא חלק מהזהות שלנו ולעודד אנשים להיות ישראלים. כמו כן, המשימה מספר אחת שלנו היא לצמצם את מספר העולים שעוזבים את ישראל, מה שעומד כעת על 40%, על ידי יצירת בית באמצעות ספורט”.

אינטר עלייה היא לא רק מועדון ספורט אלא משפחה עבור רבים ממשתתפיו, כפי שהסביר סאנק, “מה שמייחד אותנו מתחיל בהיבט המשפחתי וכשמגיעים לקבוצה שלנו הם מבינים שזה מועדון שונה מאוד. עוזרים זה לזה ורואים אחד את השני מבחינה חברתית. המאמן מבקש מכולם להרים את הכדורים והציוד, מה שמהווה סתירה מוחלטת לאישיות האנוכית והמרוכזת בעצמנו שאנחנו רואים בקבוצות אחרות. רוב האנשים באים ממדינה זרה ויש תחושה ברורה של קשר שזה מה שמחזק אותנו, וזה מה שדוחף אותנו להמשיך ולנצח במשחקים האלה”.

סאנק, שעובד בהייטק, נמצא בישראל יותר מעשור וחצי, והוא רואה קווי דמיון רבים אצל הרבה משחקני קבוצת הכדורגל שהם בעיקר בסוף שנות ה-20 ותחילת שנות ה-30 לחייהם. עם זאת, יש גם כאלה שרק משכשכים רגליים בארץ ורק עושים את צעדיהם הראשונים בארץ הקודש.

“העולים שלנו נמצאים בישראל מכמה חודשים בלבד ועד קרוב ל-15-16 שנים, כשחלקם כאן עם משפחותיהם ואחרים כמוני הגיעו כחיילים בודדים. הקבוצה נמצאת בעיצומן של רמות אינטגרציה שונות וחלק מהשחקנים מדברים עברית שוטפת בעוד אחרים דוברים ספרדית, אנגלית ורוסית. עם זאת, השפה בה משתמשים במהלך המשחק היא אנגלית”.

באשר לפעילות במגרש, סאנק לא יכול היה להיות מרוצה יותר מהאופן שבו קבוצת הכדורגל השתפרה וכעת עלתה ליגה, “זו הייתה העונה השביעית שלנו בליגה ג’ ועכשיו עלינו לליגה ב’. כל שנה השתפרנו קצת ולפני העונה הזו לא חשבנו על זכייה בליגה, אבל ככל שהעונה נמשכה התחלנו לבחון את האפשרות הזו. עם מאמן מדהים, בורחה למה ממדריד שהוא גם עוזר המאמן של הפועל כפר סבא בליגה ב’, יצאנו לריצה נהדרת בה ניצחנו 20 משחקים ברציפות”.

“עם זאת, לקחנו את התואר תוך כדי שוויון נקודות עם הפועל צפרירים חולון אבל היה לנו מאזן ראש בראש טוב יותר כשהוצאנו תיקו בחוץ ואז ניצחנו 1-0 בבית. המשחק הזה שם אותנו במקום הראשון במאזן ונתן לנו את העלייה. מחצית מהקבוצה היא מדרום אמריקה, ממדינות כמו ארגנטינה, אורוגוואי, ברזיל וגם אקוודור ופרו. אנחנו גם כמה חבר’ה מארה”ב, מבריטניה וגם מרוסיה, וכמה ישראלים שהוריהם היו עולים והם עכשיו דור שני”.

אחד הדברים המעניינים ביותר באינטר עלייה הוא שהם לא משלמים לשחקני הכדורגל שלהם כמו שהרבה קבוצות אחרות עושות וזה לא נתן שום סוג של השפעה שלילית, אבל למעשה עזר לקבוצה להתקרב עוד יותר.

“רוב החבר’ה גרים בתל אביב ואף שחקן לא מקבל שכר שזה דבר נדיר עבור קבוצה שזכתה בליגה שלה. כל המועדונים האחרים משלמים ל-5 או ל-6 השחקנים הכי טובים שלהם. קבוצות בליגה ב’ משלמות לשחקנים שלהן אבל אנחנו נמשיך לא לשלם לאף אחד. החבר’ה שלנו משחקים כדי להיות חלק מהמשפחה והם מרגישים נאמנות מכיוון שחלקם היו חלק מהקבוצה מאז הקמתה. רוב השחקנים בליגה הזו הם שכירי חרב והם יכולים לקפוץ לקבוצות 2-3 פעמים בכל עונה. במקרה שלנו, אנשים רוצים להיות חלק מאיתנו ועכשיו כשאנחנו מנצחים, זה יעזור לנו למשוך שחקנים טובים יותר בעונה הבאה”.

במעבר לקבוצת הכדורסל שנוסדה בעונה שעברה, המאמן הראשי איי.ג’יי מיטניק והג’נרל מנג’ר רוני לוי עלו על כל הציפיות וקיבלו קידום לאחר עונת הפעילות הראשונה שלהם, כאשר כעת הם מחפשים לעשות את אותו הדבר בשנה השנייה.

“קבוצת הכדורסל זכתה להצלחה אדירה”, אמר סאנק. “אינטר עלייה היה מועדון ספורט אחד במשך 5 השנים הראשונות וידענו שכדורסל הוא הספורט השני שייכנס לפרויקט שלנו. תחת הנהגתם של איי. ג’יי מיטניק ורוני לוי, חרגנו מכל הציפיות שלנו מכיוון שבאמצעות קבוצת הכדורסל פתחנו שוק חדש בתוך ומחוץ לישראל”.

“הכדורסל זכה להצלחה הרבה יותר גדולה ממה שיכולנו לדמיין אי פעם, מכיוון ששחקנים רבים יכולים לשחק עבור קבוצות אחרות אבל הם משחקים עבורנו בקבוצה שעשויה להיות מתחת לרמה שלהם כי הם אוהבים את המועדון. הקבוצה היא הראשונה מתוך רשת שלמה של פעילויות הקשורות לכדורסל. בקרוב תהיה לנו מחלקת נוער וכבר יש לנו תוכנית לאיסוף שחקנים כי הכדורסל הפך במהרה לאחד הנכסים החזקים שלנו. לא יכולנו להיות גאים יותר”.

בנוסף לקבוצות הכדורגל והכדורסל, סאנק מסביר כי ישנן עוד תוכניות להרחבת התוכניות והפעילויות במועדון במהלך השנים הקרובות.

“יש לנו מספר קבוצות מקצועניות וחובבות ופתחנו ענפי ספורט אחרים תחת הדגל של אינטר עלייה. אנחנו מקימים גם קבוצת הוקי שדה, שחמט, בייסבול וקבוצות ריצה. כל הפעילויות הללו נפתחות כי יש ביקוש מקהילת עולים ולאלו יש מקום לשחק בו ויש להם בית בישראל שאנו מספקים. הקהילה שלנו היא באלפים ויש לנו יותר מ-250 שחקנים פעילים. אנחנו מאורגנים ורשמיים ועובדים עם העיריות”.

בסיס הפעילות העיקרי של אינטר עלייה נמצא כיום באזור תל אביב ובסביבתו, אך ישנן תוכניות להרחיב את טווח ההגעה שלהם לערים אחרות בארץ. סאנק אמר: “נכון לעכשיו, אנחנו מרוכזים סביב תל אביב כי שם התחלנו. 95% מהמשתתפים שלנו גרים באזור. אנחנו מאוד מעוניינים להרחיב את אינטר עלייה לערים נוספות כמו ירושלים ורעננה שיהיו הערים הראשונות שנרצה להתמקד בהן. לאחרונה נפגשנו עם הסוכנות היהודית כדי לשוחח כיצד הם יכולים לעזור לנו להשיג מגרשי ספורט בשתי הערים יחד עם כוח אדם ומימון. הרעיון לאינטר עלייה מעולם לא היה שתל אביב תהיה לוקיישן אקסקלוסיבי. ירושלים עם כמות העולים והחיבור לעיר כעם חשובה לנו”.

השותפות עם נפש בנפש, הארגון הגדול במדינה שעובד עם עולים, תמיד היה חיבור חשוב לאינטר עלייה, אבל הם גם היו רוצים לראות את הקשר הזה גדל.

“נפש בנפש זיהו אותנו והם חולקים אירועים שאנו מארחים. לכולנו יש את אותה מטרה, עידוד עלייה, יישוב עולים והשתלבות בחברה הישראלית. הם רואים בנו פרויקט קטן מכדי להסתבך בו ואנחנו לא כועסים מכיוון שאנחנו שמחים להיות קשורים, אבל נשמח שהם יהיו מעורבים יותר בכל סוג של סיוע”.

סאנק גאה מאוד שכאשר אנשים העוסקים בספורט מחפשים לעבור לישראל, השם אינטר עלייה תמיד צץ בשיחה והדבר ממשיך לעזור להפיץ את בשורת הארגון ברחבי העולם. בנוסף, העובדה שהמועדון זכה להצלחה אדירה במהלך השנים האחרונות גם עוזר להם למצוא מצטרפים חדשים שמחפשים ספורט כדרך להפוך את הנחיתה שלהם בישראל לרכה יותר, כביכול, כמו גם עוזר להם להיות חלק מהציבור הישראלי.

“לאינטר עלייה יש מוניטין טוב מאוד מחוץ לישראל בקרב הקהילות היהודיות ברחבי העולם מהמקומות שהחברים שלנו מגיעים. כולם יודעים שאם אתה עולה – אפשר למצוא את הספורט אצל אינטר. קהילת העולים יודעת מי אנחנו והצעד הבא הוא להיכנס יותר לחשיבה הישראלית”.

“זכייה באליפות ליגה ג’ היא דרך אחת וזה ייתן לנו יותר חשיפה תקשורתית. הישראלים פחות מתעניינים בקבוצה של עולים אז זה קשה ומאתגר בצד הפיננסי וזה מאבק שכן אנחנו מחפשים משקיעים רציניים שרוצים להיות חלק מהמועדון הזה. קשה למצוא את האנשים האלה, ואני מקווה שנאתר את האנשים האלה. בלי קשר, ההצלחה תעלה את הפרופיל שלנו בישראל ומחוצה לה”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!