היסטוריה בנס ציונה: נדב ידי זהב, הטור של זילברשטיין

אפר 28, 2021 | ללא קטגוריה

על ידי Moshe Halickman

היסטוריה במושבה!!!

לאירוע השיא שלה בהיסטוריה של המועדון, הגיעה עירוני נס ציונה במומנטום מצויין לאחר שלושה נצחונות ליגה משמעותיים ועם כמה החלטות מקצועיות בולטות אותן הכניס בראד גרינברג בתקופה האחרונה: ריצה בכל מחיר, שימוש נרחב באיזורית וקיצור הרוטציה ל-7 שחקנים

ובפיינל פור הדברים התחברו לו בצורה מושלמת.

נס ציונה עשתה עבודה מצויינת בהגנה על הצבע והורידה את יריבותיה ל-37% ל-2 בחצי הגמר ול- 33.3% מרשימים בגמר. וכל זאת (פרט למחצית הראשונה בחצי הגמר ובמצבים מסויימים בצמד המשחקים) דווקא תוך שימוש בהגנה אישית אגרסיבית, הגנה שמניעה את הפאנצ׳ים ההתקפיים של יריבותיה, הגנה מצויינת על המייצרים העיקריים של יריבותיה, כזו שבמחצית השניה של חצי הגמר ובגמר עצמו הורידה את יריבותיה גם ל-33% ל-3, הגנת פוסט אפ מצויינת בעיקר במצבי מיס מצ׳ ושליטה בריבאונד ההגנה.

Tal Dunne – Photo Credit: FIBA

בהתקפה, למרות שיריבותיה באו מוכנות למשחק הריצה, ולמרות אחוזי קליעה נמוכים של הגארדים שלה שוב הוכח שמשחקים כאלו מוכרעים במקרים רבים ע״י פעולות גדולות של שחקנים ואם בחצי הגמר היו אלו סלדן ומילר עם סלים חשובים בנקודות קריטיות במשחק, בגמר היה זה מיינסי עם טונות הניסיון שלו והפעולות המנצחות שלו בצבע בשני צידי המגרש מלווה בנמרוד לוי וליאור קררה (בנימה אישית, כמי שהייתה לו הזכות לאמן אותו ומודע לקשיים אותם חווה ולהתמודדות היום יומית כדי לשחק ברמה הזו, שמחתי מאוד שהיווה פקטור ענק בניצחון (25+ כשהיה במגרש)) האיזורית אותה שומרת נס ציונה לאחרונה דווקא השתלמה בצד של ההתקפה, כי מי ששומר איזורית ומתרגל אותה יום יום באימונים בהכרח גם יתקיף אותה טוב וזה בא לידי ביטוי בגמר נגד הפולנים שם התקיפה נס ציונה את האיזורית של הפולנים בצורה מצויינת.

אולם המרכיב החשוב ביותר שבלט לעין והיה יוצא דופן הייתה רמת ההקרבה של השחקנים (החל בזו של הקפטן טל דן והמשך בשחקנים עייפים שנופלים מהרגליים וממשיכים פעם אחר פעם בכל פוזשן לסחוט את הלימון עוד ועוד), החיבור, הנכונות להשאיר הכל במגרש והאופי שעזר להם לחזור בשני המשחקים מסיטואציה לא פשוטה ברבע השלישי כל אלו מלווים בחיבור המיוחד לקהילה והאווירה המיוחדת שהקהל הנס ציוני יודע להעניק היוו את האקס פקטור בסופ״ש הזה.

Chris Johnson – Photo Credit: Basket.co.il

מרתון חולון

הפועל חולון מתמודדת השנה ב-4 מפעלים (ומגיעה לשלבים המכריעים בכולם) ועושה זאת באופן מעורר הערכה.

חלוקת העומסים אותה מנהל דדאס, העומק של הקבוצה ושוב (סליחה על החפירה) החיבור והאופי המיוחד של הקבוצה מהיום הראשון עוזרים לה לצלוח בהצלחה משחק אחרי משחק. והאופי בא לידי ביטוי בשבועות האחרונים בפרמטר בולט במיוחד – היכולת והנכונות של השחקנים לזהות את השחקן החם ופשוט ללכת אליו פעם אחר פעם. אם בשלבים קודמים היו אלו סי.ג׳יי האריס וגיא פניני במשחקים האחרונים זהו טיירוס מגי – 28.3 נקודות למשחק ב-3 המשחקים האחרונים.

Guy Pnini – Photo Credit: Basket.co.il

2 נקודות נוספות שבולטות ב-3 המשחקים האחרונים: 97 נקודות למשחק (לעומת 82 כאלו ב-6 שלפני) ב-49.5% ל-3 ויתרה מכך, היא הולכת לצבע הרבה יותר (מרימה את כמות זריקות ה-2 שלה ואת אלו מהקו ויורדת ל-27 זריקות 3 בממוצע ב-3 המשחקים האחרונים מול 32.6 כאלו לפני כן). נתונים אלו מעוררים אופטימיות רבה בטח נוכח הפיינל אייט של ליגת האלופות הממשמש ובא ובטח ובטח נוכח היריבה מבורגוס שהיא קבוצת הגנה טובה מאוד (בטח ובטח בפרמטרים המרכזיים עליהם נשענת התקפת חולון).

Amit Suss – Photo Credit: Dov Halickman

המאבק המשולש על הכניסה לפלייאוף

עד לסיום העונה נפנה זרקור ל-3 מוקדים: מאבקי המיקום בבית העליון על הזכות ליתרון הביתיות בפלייאוף, הקרב המשולש נגד הירידה (אליו נתייחס בפיסקה הבאה) וזה על מקומות 7-8.

הפועל ב״ש בקדנציה של רמי הדר מאופיינת ב-3 דברים עיקריים: אגרסיביות (ראשונה בליגה בעבירות), זריקות 3 (ראשונה בליגה עם 34 ניסיונות בממוצע למשחק כשלשם השוואה השניה זורקת 30 כאלו) והליכה לריבאונד התקפה של כל 5 השחקנים שלה בכל מחיר (שוב, ראשונה בליגה עם 16.5 כאלו בממוצע למשחק) בימים שהיא מביאה את הפרמטרים האלו לידי ביטוי כמו במשחק נגד אילת (20 שלשות מ-47 ניסיונות ו-14 ריבאונד התקפה) היא לרוב מנצחת. הקרב המתפתח על הפלייאוף בינה לבין ראשון ונס ציונה הופך מעניין משבוע לשבוע ואם היא תצליח למצוא את הדרך לשחק יותר ויותר דקות עם תומפסון וגריפין היא תציג קו קדמי אתלטי מאוד שיעזור לגארדים לייצר אגרסיביות ולחץ על הכדור מידיעה שמאחור מחפים עליהם השניים. זה בשילוב היכולת להביא את ווריק וספנסר וייס טובים יחד ל-7 המשחקים שנותרו יכול להקנות לה את הכרטיס הנכסף לפלייאוף וכפועל יוצא השתתפות באירופה.

Yovel Zoosman – Photo Credit: Basket.co.il

וזה על ההישארות…

בתחתית, מכבי חיפה הנלחמת על חייה מראה משחק אחר משחק שיפור בכל הנוגע להגנה ולמחויבות של שחקניה. גם במשחק השבוע נגד מכבי ת״א (שנמצאת בסוג של קרוז קונטרול שאני מניח שיסתיים לאחר המשחק בב״ש שלאחריו תתפנה להכנות לגמר הגביע המתקרב) היא הראתה שוב שיפור גדול בהתקפה בכל הנוגע לסדר, בכך שהאנשים הנכונים מקבלים את ההחלטות רוב הזמן, בזה שהשחקנים משחקים במקומות הנכונים להם ובהם הם מבליטים את יתרונותיהם.

אולם חשוב מכך ההבנה שההישארות בליגה תבוא דווקא מהצד השני במגרש בו צריך ״להתלכלך״ ולהקריב. לראיה, מקבוצת ההגנה הגרועה בליגה שספגה 94 נקודות למשחק ב-16 משחקיה הראשונים הצליחה חיפה להוריד את יריבותיה ל-85 נקודות למשחק ב-7 האחרונים כשב-4 מהם היא אף מורידה אותן לפחות מ-80).

ובמשחק הבא כבר ברביעי נגד מכבי ראשל״צ – משחק סופר קריטי לשתיהן.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!