החלטה פופוליסטית: על המתווה של השר מיקי זוהר

יול 3, 2023 | כדורסל, ליגה

על ידי שי קוטינסקי

הכתוב הינו טור דעה

ארבעה זרים או שישה? מנהלת ליגת העל בכדורסל החליטה להעביר להצבעה מתווה זרים חדש בו כל קבוצה בליגת העל תצטרך לבחור באם ברצונה לשחק במהלך השנה עם ארבעה זרים או שישה. על פי ההצעה, ישראלי אחד לפחות תמיד יצטרך להיות על הפרקט, כאשר קבוצה שתבחר לרשום ארבעה זרים גם תחויב לרשום שלושה שחקנים צעירים נוספים – שניים מתחת לגיל 22 ואחד מתחת לגיל 24.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי


ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

המתווה החדש מתבסס על הכרזתו של שר התרבות והספורט, מיקי זוהר, כי יזרים סכום עתק של 60 מיליון שקל במהלך השנה הקרובה. קבוצה שתבחר לשחק עם ארבעה זרים תזכה, על פי הפרסומים, למענק של כמעט 4 מיליון שקל, ואילו קבוצה שתבחר לשחק עם שישה זרים, תקבל כ-2.2 מיליון שקל פחות. ארגון השחקנים כבר הודיע על התנגדותו למתווה המוצע.

לאורך השנים מנסים למצוא את מכסת הזרים אשר תשרת מצד אחד את הליגה ומצד שני את השחקן הישראלי, כאשר כל צד מושך לכיוונו ויציבות אינה קיימת. על עניין מכסת הזרים ודעתי בעניין כתבתי באחד מטוריי הקודמים.

Miki Zohar and Matan Adelson – Photo Credit: Dov Halickman

כאשר השר זוהר הבטיח את הסכום הגבוה, החלטתי להתאפק ולא להגיב, למרות שלתפיסתי “לזרוק” כסף על הדובדבן של הכדורסל (ליגת העל), במקום על הבסיס, הינה החלטה פופוליסטית (לא ראשונה בקדנציה) של זוהר. כעת, כשהקבוצות מחכות בקוצר רוח לדעת מהו המתווה בגינו יקבלו את הכסף וקבוצות אירופה כבר מתחמשות, קבוצות ליגת העל מחכות לבשורה.

באם מישהו חושב שהשר אכן מנסה לקדם ולשפר את הכדורסל הישראלי, טעות בידיו. על פי מקרים דומים – דוגמת הבטחה להגדלת הפרסים לזוכים העתידיים במדליה אולימפית והגדלת שכר ספורטאי העילית האולימפיים – מחזק זוהר את הרצון בפרסום זול וקל ולא ברצון לבנות תהליכים ארוכי טווח וסיזיפיים. אחרי הכל, מדובר על פוליטיקאי שיודע שזמנו בתפקיד קצוב והוא צריך לגזור את הקופון כאן ועכשיו.

Miki Zohar – Photo Credit: Dov Halickman

אז מכיוון שאיננו יכולים לצפות מפוליטיקאי למשהו אחר פרט להאדרת שמו, עלינו לבוא בטענות לגוף שמנהל את ליגת העל – המנהלת. בתור הגוף שמנהל את ליגת העל, ובהנחה (ותקווה) כי מדובר באנשים בעלי ניסיון ניהולי והתנהלות מול פוליטיקאים, ציפיתי כי לא יבנו על כספים שהבטיחו, אלא יבנו תוכניות לטווח ארוך בצורה רצינית יותר כאשר כספים “שנזרקים” פתאום מכיוון הממשלה ישמשו כתוספת ולא כבסיס.

נכון, מנהלת הליגה אמונה על ניהול ליגת העל והאחריות שלה לדאוג לליגה חזקה ככל הניתן, אך מחשבה צרת אופקים המתייחסת לכאן ועכשיו ולא כתוכנית ארוכת טווח רק תוריד את איכות המוצר.

נופל עליכם כסף מהשמיים? תתעקשו כי מדובר בכספים שצריכים לשרת מטרות ארוכות טווח דוגמת שיפור תשתיות, שכר מאמני נוער, עידוד קבוצות לשחק במפעלים אירופיים באיכות ראויה ועוד. זר יותר או זר פחות לא ישנו כל עוד במילא בשנה הבאה הקבוצות יצטרכו לבנות את הסגלים שלהן מחדש.

Miki Zohar – Photo Credit: Dov Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!