החבר שהתלווה, הודעת התנחומים מדז’יקיץ’ והמילים שיצאו מהלב: מאחורי הערב המרגש של עודד קטש

ינו 26, 2024 | אירופה, כדורסל

על ידי Moshe Halickman

ג’וש הליקמן ומשה הליקמן הם שליחי אתר “ספורטס רבי” לבלגרד

קרדיט לתמונה הראשית: Djordje Kostic

זה היה ערב מאוד אמוציונאלי עבור עודד קטש. מאמן מכבי תל אביב, שאיבד ביום שני השבוע את חברו הטוב ליאור ליובין ז”ל שנכנע למחלה קשה בגיל 46 בלבד, אומנם כבר אימן שעות אחרי שהספיד אותו בהלווייה, אבל בעוד שבאותו יום הצהובים הפסידו בבית לעירוני קריית אתא, אמש (חמישי) לפחות היה סוף טוב לסיפור, כשקטש גבר 75:90 על פנאתינייקוס היוונית באולם הפיוניר בבלגרד שבסרביה.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

הסיפור מתחיל יום קודם לכן, ברביעי בבוקר. כבר לפני תקופה החלטנו שנטוס לבלגרד בין השאר למשחק של מכבי מול פאו, אבל כעת הוא קיבל משמעות מיוחדת בעקבות מותו של ליובין, ששימש כעוזר המאמן של קטש בקבוצה במהלך עונת 2020/21 וזכה איתו בדאבל היווני. כשמוסיפים לכך את העובדה שליובין שיחק במכבי וגם עבד בצוות המקצועי שלה, הכל מקבל משמעות עוד יותר גדולה. בבוקר רביעי עלינו לטיסה, וקטש, שהגיע אחרי יתר אנשי הקבוצה, התיישב מקדימה בצד שמאל, לא רחוק מהיו”ר שמעון מזרחי שישב מימין בשורה הראשונה. קטש היה עם אוזניות, ולטיסה התלווה חברו הקרוב עידן אבשלום. אחרי שירדנו מהמטוס עשינו ראיון עם הקפטן ג’ון דיברתולומיאו שהתייחס לליובין ולעובדה שמאמנו הצטרף לקבוצה, וניחמנו את קטש. המאמן, אגב, קיבל בין השאר הודעת תנחומים כנה מאלכסנדר דז’יקיץ’, עד לא מזמן מאמן הפועל ירושלים.

Oded Kattash and Lior Lubin – Photo Credit: Basket.co.il

במשחק עצמו, קטש חזר לפתוח עם ג’ייק כהן בחמישייה ובין השאר השיג בזכות זה ניצחון גדול מול קבוצה שהגיעה למשחק בכושר מצוין, כשבכך הוא הוציא את קבוצתו מהמשבר. כל מי שהפריז בביקורת שלו כלפי קטש לאחרונה צריך כעת להתחשב בכך שבאופן מובן ואנושי המאמן כנראה לא הצליח להיות בשיאו, מה שבא לידי ביטוי בעיקר בפסקי זמן מאוחרים, ובשורה התחתונה הוא עושה עונה טובה מאוד למרות המצב. יש שחשבו לפחות עד לאחרונה שמכבי צריכה להאריך את החוזה של קטש, והוא הוכיח שוב שהוא פשוט ראוי לכך.

במסיבת העיתונאים שנערכה בסיום קטש דיבר קודם באנגלית, ולאחר מכן עבר לעברית. שאלתי אותו כמובן על ליובין ז”ל, והוא ענה באריכות עם מילים שיצאו מהלב, כשבאופן דומה גם ננו גינזבורג ודני פרנקו (שהיה על סף דמעות) דיברו יום קודם לכן בצורה מרגשת על המאמן המנוח בסיום הניצחון של פרומיטיי על הפועל תל אביב.

Oded Kattash – Photo Credit: Djordje Kostic and Dragan Tesic

“כמו שבטח קצת נחשפתם, הסיפור של ליאור קשה לי בצורה יוצאת דופן”, פתח קטש. “גדלתי בבית עם שלוש אחיות גדולות, אבל ליאור הוא כמו אחי הקטן, ולפעמים בהתנהלות שלו הוא כמו אחי הגדול. התקופה האחרונה הייתה מאוד-מאוד קשה לי, בטח השבוע האחרון והשבועיים האחרונים. הרגשתי שאני כל יום וכל דקה נושם את הנשימות ונלחם איתו ביחד.

“ליאור הוא גיבור ומודל. אני יודע מה החברות הזאת שזכיתי לה השאירה בי בדרך שאני מסתכל בטח על המשחק כי זה מה שעשינו רוב הזמן שלנו, דיברנו על כדורסל אבל לא רק. אחרי התקופה המאוד אינטנסיבית שהייתה לנו ביוון, גם דרך הסתכלות על החיים, סוג של ענווה, צניעות, לא לקבל דברים כמובן מאליהם. הרבה דברים שהוא השאיר לי שאני בטוח שהוא יהיה איתי לעולם. בהרבה מאוד סיטואציות הייתי חושב מה ליאור היה עושה ומה הוא היה אומר. באופן די מוזר פתאום קרה פנאתינייקוס בשבוע הזה, זה העלה זיכרונות. זה לא משהו שקל לעכל, אני כואב וכבר מתגעגע, אבל אני יודע בדיוק מה ליאור היה רוצה שאנחנו נעשה ושאני אמשיך לעשות, ואני אשאב מהזיכרון הזה את כל הכוח. הוא תמיד איתי בלב, זה היה מרגש היום ולא פשוט. אני אהבתי אותו ועדיין אוהב אותו מאוד, ככה אני מרגיש”.

וכנראה שככה זה קטש, מכבי ופנאתינייקוס. כמו אחרי הגמר הבלתי נשכח בשנת 2000, שבו הוא זכה בגביע אירופה עם תצוגת ענק על חשבון מכבי, קטש בוודאי יכול להיות גם הפעם קצת שמח וקצת עצוב. מה שבטוח זה שקטש ריגש בפעם המי יודע כמה את אוהדי הכדורסל הישראלי בכלל ואת אוהדי מכבי בפרט, וכמאמר השיר: עודד מלך ישראל חי וקיים.

Oded Kattash – Photo Credit: Euroleague.net

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!