הוא איבד את השחקן הכי חשוב של הקבוצה. האם זה יעלה לו במשרה?

על ידי Moshe Halickman

יאניס ספרופולוס, לפני הכל, הוא איש עם מעלות רבות. הוא מאמן כדורסל בכיר בכדורסל האירופי שיודע להתחבר אל הקהל בזכות מילים טובות שהוא אומר על האוהדים, ובעיקר בזכות ניצחונות. לרוב הוא יודע להשתמש ביכולות הרטוריות שלו היטב, גם כשהקבוצה שלו משחקת כדורסל פחות טוב. והוא גם המאמן השני בטיבו במכבי תל אביב בעשור האחרון, אחרי דייויד בלאט, כשהוא מחזיק בתפקידו כבר יותר מ-3 שנים. אלא שהפעם, בהפסד הביתי 85:74 לקאזאן, אפילו תכונה אחת מאלו שהוזכו כאן לא באה לידי ביטוי.

כבר עכשיו אציין את השורה התחתונה – יאניס ספרופולוס איבד את הזכות לאמן את מכבי תל אביב. בין אם זה יהיה בעוד כמה דקות, שעות, ימים או אפילו שבועות, מתישהו, בקרוב מאוד, המאמן היווני כבר לא יהיה כאן. הוא צריך נס כדי לשרוד. ולא, הטור שלי לא קובע את גורלו של ספרופולוס, כפי שלא קבע אותו טור שכתבתי לאחר התבוסה במילאנו ושמאחוריו אני עומד עד היום. מי שבסופו של דבר קובע את גורלו של ספרופולוס הוא לא אדם בודד או הנהלת המועדון, גם אם היא זו שבפועל מבשרת על הפיטורים הצפויים. מי שקובע את גורלו של ספרופולוס הוא אך ורק הקהל. ואת הקהל ספרופולוס איבד מול קאזאן.

ולפני שניגע בשגיאות הרבות מדי של ספרופולוס ביד אליהו, חשוב לגעת בנושא של האוהדים. הקהל של מכבי תל אביב בהיכל מנורה מבטחים הוא יותר מאשר רק השחקן השישי של הקבוצה. הוא השחקן המרכזי שגדול משאר השחקנים האמיתיים, הוא בנוי מ-11 אלף איש, וכשהוא שורק לך בוז בגלל סיבות שאליהן נגיע בהמשך אז אתה בבעיה, בטח אחרי שהיית חביב הקהל, כאשר בסיומי משחקים היו שרים לכבודך “יאניס, יאניס”. וכשאתה יוצא נגד האוהדים בציטוטים מעוררי מחלוקת שטוענים שהם לא מבינים כדורסל ושעצם ההתנהלות שלהם פוגעת בקבוצה, אז אתה מאבד את הלגטימיציה לייצג אותם. בטח כשהכדורסל שהחניכים שלך מוציאים לפועל הוא מגעיל וקשה מאוד לצפייה, כשכל ביטוי שרק אכתוב כאן לא יהיה גרוע יותר מהדבר האמיתי. וכל זה בזמן שהאנשים שצופים בהצגה שאתה ארגנת שילמו מאות או אלפי שקלים רק כדי לראות את הקבוצה שלך משחקת רע ומפסידה.

Ioannis Sfairopoulos – Photo Credit: Dov Halickman

בואו ניגש לעסק עצמו. נתחיל עם עוז בלייזר. ואיזה נושא חם זה עוז בלייזר ברגעים אלה. התוצאה היא 7:12 לקאזאן במהלך הרבע הראשון, ועוז בלייזר נבחר לשמש כמחליף הראשון של מכבי. ופתאום, הישראלי לוקח ריבאונדים ומכבי ביתרון 16:19 בזכות 4:12 ב-3 וחצי הדקות של בלייזר. זום אאוט לשנייה, בואו ננתח את הסיטואציה: מכבי טובה בדקות של בלייזר, והוא לא בבעיית עבירות. מה מחליט ספרופולוס לעשות? להחזיר אותו לספסל, כמובן. ובשביל מי? קמרון טיילור, שסיפק מעט יותר מדקה של נזק ומשם לא ראה פרקט עד סוף הערב. ומדובר בשחקן זר שאמור לחזק את הקבוצה, כן?

הערב ההזוי שממנו סבל בלייזר נמשך. הוא חזר רק במהלך הרבע השלישי, וסחט כמו גדול עבירת תוקף. אבל, איזה חטא נורא, הוא החטיא שלשה. והוחלף על ידי ספרופולוס בעקבות כך, כי כנראה שלטעות זה לא אנושי. 43 שניות (איזו מקריות, שם ההרצאה של אריק זאבי!) בלבד נמשך אותו שיטוט של בלייזר על הפרקט. אם המאמן היה רמי הדר, אפשר רק לדמיין איזה ביקורות הוא היה חוטף כפי שהיה עם מקרה גל מקל. להבדיל אלף אלפי הבדלות, בלייזר לא שיחק רק 19 שניות והוא גם לא היה באן.בי.איי. ועדיין, העיקרון יחסית דומה, שכן בלייזר הוא שחקן בכיר בכדורסל הישראלי. בלייזר, שלוקח כמעט את כל ההזדמנויות האפשריות העונה בשתי ידיים ועדיין בקושי מקבל אותן באמת, הפך לסוג של קורבן בסיטואציה, והקהל הגיב בהתאם עם שריקות בוז נדירות לספרופולוס ועידוד לטובת הפורוורד. במקום לפחות להראות עקביות בהחלטותיו, גם אם הן רעועות, ספרופולוס נכנע ללחץ הקהל והחזיר את בלייזר בתחילת הרבע הרביעי. באופן טבעי, נדמה שהביטחון העצמי של בלייזר ירד, כשהוא היסס לזרוק שלשה ובמקום זה הסתבך ולקח זריקה קשה יותר שנגמרה רע. בלייזר גם החטיא זריקת עונשין, ולמרות שהוא לקח עוד כמה ריבאונדים היה ברור שהוא לא מסוגל לתת יותר בסיטואציה שנוצרה. למרות שיש לו שיער, ספרופולוס הצליח לצאת קירח מכל הכיוונים כששיחק עם בלייזר עד הסיום על אף שהקבוצה רשמה דקות רעות בדרך להפסד בין השאר בגללו. כך, ספרופולוס גם הסתבך עם הקהל וגם ניסה לרצות אותו ללא הצלחה מכל הבחינות. הטענה שבלייזר שומר מבחינתו רק על מריו הזוניה לא מחזיקה מים.

Oz Blayzer – Photo Credit: Dov Halickman

עוד טעות שעשה ספרופולוס קרתה עם יפתח זיו. בעקבות פציעתו של רומן סורקין, זיו שלא מספק את הסחורה עד כה העונה נכלל בסגל מול קאזאן. באופן מפתיע, יש לומר, ספרופולוס הכניס את זיו לשדה המשחק בסמוך לסיום המחצית הראשונה, כשגארדים בדמות סקוטי ווילבקין והקפטן ג’ון דיברתולומיאו גם נמצאים על הפרקט. מפתיע, בעיקר כי למרות שהוא בקושי שיחק העונה ביורוליג ראינו כבר איזה דברים רעים קורים בדקות של זיו על הפרקט. למה שזה יעבוד עכשיו? מסתבר שספרופולוס לא האמין בעצמו בחילוף היח”צ שביצע. זיו היה על הפרקט, אבל לא באמת היה שם. למה, אתם שואלים? התשובה די פשוטה. יפתח זיו, איך שלא נסובב את זה, יכול לספק יכולת ראויה רק בעמדת הרכז. ספרופולוס החליט להציב אותו על הפרקט, אך שסקוטי ווילבקין יהיה מוביל הכדור. התוצאה? איבוד כדור של ווילבקין. מה קורה בפוזשן ההתקפי הבא? ניחשתם נכון, ווילבקין מכדרר ומאבד. שוב. התגובה? פסק זמן. החזרה לפרקט? עם ווילבקין כמוביל כדור וללא זיו שהופך לקורבן למרות שלא עשה כל רע. לפחות נמנע מאיתנו חילוף יח”צ של ג’ייק כהן.

בכך, ספרופולוס איבד גם את הערך המוסף שאמור להביא איתו מאמן זר, בניגוד למאמן ישראלי. ההחלטות של ספרופולוס נראות יותר ויותר פופוליסטיות, כאלו שמתאימות למי שקורא דברים בתקשורת ולא למישהו שאמור להגיע בלי דעות קדומות על שחקנים וכו’. אוקיי, אז הוא לא קורא עברית, אך הוא בהחלט מודע לכל מה שקורה סביבו בתקשורת. שלא יהיה לאף אחד ספק בנוגע לזה.

חוסר ההצלחה של ספרופולוס בניסיון לא לאבד את השחקנים שלו, מה שהתבטא בין השאר בצעקות שלא בדיוק מועילות לאף אחד, גרם גם לאלמנט מקצועי מדאיג שנוגע לווילבקין שעליו דיברנו מעט כעת. המאמן, שממש לא מצליח לרצות את כולם בסגל, מבין שהמצב אינו ניתן לשינוי ולפחות רוצה שמישהו אחד יהיה לצידו. אז הוא נותן לכוכב ווילבקין לעשות ככל העולה על רוחו ולזרוק לסל בלי מהלכי כדורסל אמיתיים, כדי שהוא לא יאבד גם את השחקן הכי חשוב שלו כי חדר ההלבשה עלול להפוך לרעוע והקהל כבר איבד בו אמון. כמה חבל, כי ווילבקין באמת נראה נפלא בפתיחת המשחק. מהסיום ייזכר הכדורסל החלש שהוצג בהובלתו על פי תפיסת העולם של ספרופולוס כשהוא רשם 0 מ-5 מהשדה ואיבוד אחד ברבע האחרון שבו מכבי קלעה 8 נקודות בלבד לעומת 22 נקודות שהיא ספגה. הקהל אמר את דברו בנוגע ליכולת המחרידה, כשאוהדים רבים החלו לעשות את דרכם החוצה כאשר נותרו מספר פוזשנים עד לסיום וכל זה בנוסף לעוד שריקות בוז, כיאה למי שמפסיד בפעם הרביעית ברציפות ביורוליג והחמישית בסך הכל בששת המשחקים האחרונים במפעל, וזאת יחד עם התייצבות במקום החמישי בלבד בטבלת ליגת העל עם מאזן 3:5 שטומן בחובו הפסדי חוץ להפועל גלבוע/גליל, הפועל חולון ועירוני נס ציונה. בכלל, ספרופולוס מאכזב מאוד בכל הנוגע למשחקי החוץ, ולכן להפסיד גם בבית, ועוד בהפרש דו ספרתי, זה כבר בגדר חציית קו אדום.

כבר תקופה שמכבי לא משחקת כדורסל טוב. היא בקושי קולעת מחוץ לקשת ועושה זאת באחוזים נמוכים. מול קאזאן המשחק אמנם היה ברובו צמוד, אך הדבר קרה בעיקר בגלל הכמות המוגזמת של זריקות עונשין שמכבי קיבלה במחצית הראשונה (20) ולא בגלל היכולת עצמה. לוח הזמנים ביורוליג מסדר למכבי רצף משחקים קשה, כשהיא פוגשת בחוץ את פנרבחצ’ה בשלישי הקרוב, מארחת את אנאדולו אפס בחמישי ומשחקת בהצשך בחוץ מול זניט ומונאקו. אף אחד לא יתפוס את הראש אם הקבוצה במתכונתה הנוכחית תפסיד את כל ארבעת המשחקים האלה. באופן כללי, הגדלת רצף ההפסדים בכל מפעל אפילו בהפסד אחד זה כבר יותר מדי. לאחר מכן יש לוח זמנים ידידותי יותר שנפתח במשחקי בית מול באסקוניה ואלבה ברלין, אך ככל הנראה ספרופולוס לא יזכה לקצור את הפירות במשחקים האלה, בתור מי שהפסיד לא מעט משחקים בכוחות עצמו לאחרונה, כשעל ההפסד לריאל מדריד כבר דובר מספיק. כרגע, עם מאזן 7:7, מכבי נראית כמי שמתרחקת כל הזמן ממקום בפלייאוף וספק גדול אם היא תגיע לשם. האמת שגם משחק הבית הקרוב נגד הפועל באר שבע הוא ממש לא ניצחון מובטח בכושר הנוכחי. המאמן נוהג להגיד שקבוצתו נלחמת עד הסוף, וכך הוא יעשה גם בנוגע למשרה שלו, אך נדמה שלמרות שהתגבר בגבורה על פתיחת עונה מדאיגה המשבר הזה הוא אחד יותר מדי, ואולי דווקא הוא זה שקובע את גורלו עם היחס החדש והלא אופייני לאוהדים. להזכירכם, עודד קטש יושב בבית, ובהנהלה הצהובה הוכיחו לא פעם בעבר שהם אכן “שומעים את הקולות”.

Ioannis Sfairopoulos – Photo Credit: Dov Halickman

תגובת אחת.

  1. עו

    אני לא מגן על יאניס אבל לדבר על בלייזר כאילו שהוא היתרון או הבעיה של מכבי במשחק הזה או העונה זה קצת מוגזם.
    מכבי משחקים רע התקפית כל העונה, הסתמכות מוגזמת על ווילבקין.
    היה צריך לצמצם 3 זרים בינוניים ולהחליף בזר אחד ברמה גבוהה בעמדה 3

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!