ההשלכות בעקבות חוק המתאזרחים החדש, ההתמודדות עם שוק השחקנים בתקופת הקורונה והמטרות לקראת העונה הקרובה: דניאל רביץ, המנהל הספורטיבי של הפועל באר שבע, מנתח לעומק את סגל הקבוצה ומדבר על הכל בראיון מיוחד

ספט 12, 2020 | כדורסל

על ידי Joshua Halickman

הפועל באר שבע בנתה סגל מעניין מאוד לקראת עונת 2020/21 בליגת העל. כעת, דיברנו עם המנהל הספורטיבי של הקבוצה, דניאל רביץ, שניתח בראיון מיוחד את הסגל שנבנה בקבוצה של המאמן רמי הדר בבירת הנגב, וגם דיבר על נושאים בוערים נוספים. רביץ פותח את עונתו השלישית בקבוצה והשנייה כמנהל ספורטיבי. בעונתו הראשונה בבאר שבע עבד בתור סקאוט, ולפני כן הוא החזיק בתפקיד המנהל הספורטיבי של עירוני נס ציונה.

לקראת “ליגת הקורונה” ששוחקה לפני מספר חודשים, הנחיתה באר שבע בישראל 4 שחקנים זרים חדשים. שני זרים שהצטיינו במיוחד במשחקים שהתקיימו עד סיום העונה הם קיילב אגאדה בן ה-26 ואמיר בל בן ה-24, ולכן באר שבע החליטה להמשיך את ההתקשרות עם השניים גם בעונה הקרובה, למרות שהקבוצה לא הצליחה להעפיל לפלייאוף וסיימה במקום התשיעי בבית התחתון. בנוסף אליהם, בקו האחורי ממשיך בקבוצה הקפטן המתאזרח בן ה-25 ספנסר וייס, שנחשב לאחד הישראלים הטובים בליגה. שלושת השחקנים הבכירים שנשארו בקבוצה הם בעיקר שחקני הגנה מעולים, שמתאימים בצורה מושלמת לתפיסת העולם של המאמן.

Dov Halickman Photography

“אלה שחקנים שמאוד מתאימים לשיטה שלנו, מאוד מתאימים לרוח במועדון, אנשים אינטליגנטיים וטובים שאוהבים לעבוד. זה היה חשוב לנו, כי זה בעצם הבסיס של הקבוצה, ספנסר גם ממשיך לשנה שנייה בתור קפטן, שהוא אישיות יוצאת דופן לבחור בגילו כאשר הוא בן 25, אז כמובן שזה היה מאוד-מאוד חשוב, אלה החבר’ה שאמורים להוביל את הקו האחורי שלנו השנה”, אומר רביץ על השארתם של שלושת השחקנים האיכותיים בקו האחורי של הקבוצה.

שחקן נוסף שממשיך עם באר שבע הוא עמית זיס. הפורוורד הצעיר בן ה-20, שזכה באליפות אירופה לנבחרות עתודה שהתקיימה בישראל בקיץ 2019, נחשב לאחד משחקני ההגנה הטובים שצמחו כאן בשנים האחרונות, והוא יהיה גם בעונה הקרובה הישראלי “הצבר” המרכזי בקבוצה. יהיה מעניין מאוד לראות האם זיס גם יהיה מעורב יותר במשחק ההתקפה של הקבוצה בעונה הקרובה, כאשר במחזור האחרון של העונה שעברה הוא לקח הרבה אחריות והראה מעט מהפוטנציאל שלו עם שיא קריירה של 11 נקודות נגד מכבי חיפה. חשוב לציין שזיס משחק בבאר שבע כבר כמעט שנתיים.

האם זיס יהיה דומיננטי בשני צידי המגרש בעונה הקרובה? המנהל הספורטיבי ניסה לענות על השאלה, והדגיש את העובדה שזיס המוכשר הוא עדיין שחקן מאוד צעיר.

Dov Halickman Photography

“אני קודם כל חוזר שוב לנקודה הזאת שעמית זיס הוא בחור מדהים, בחור שאוהב לעבוד קשה, נטול אגו. אנחנו מאמינים שזיס, שגם בקיץ עובד המון ומוציא כסף פרטי שלו כדי לעבוד עם מאמנים ומאמני כושר, ומאמני כדורסל ומה לא, לאט-לאט יצליח לפרוץ יותר ויותר. לא נשכח שהוא ילד, הוא בחור בן 20 שנזרק למים העמוקים של ליגת העל אצלנו כי אנחנו מאוד חושבים שהוא מתאים לשיטה ולדרך שלנו. כבר רואים בתחילת השנה שהוא בא קודם כל עם מאסה עליו, מבחינה גופנית הוא נראה ברמה אחרת, הקליעה הולכת ומתייצבת ואת זה גם רואים באימונים. אנחנו מאוד מקווים שזיס יהיה חלק משמעותי אצלנו לא רק בפן ההגנתי שאתה צודק שהוא שחקן הגנה מצוין, אנחנו גם מקווים שלאט-לאט הוא יצליח להיכנס לקצב ברמה ההתקפית. לגמרי אנחנו השארנו אותו כי אנחנו מאמינים בבחור הזה שהוא יוכל לעזור לנו, גם בטווח המיידי וגם בטווח היותר ארוך”.

”החוק הזה פוגע בשחקן כמו בן אייזנהארט שעובד לא פחות מאף שחקן ישראלי צבר, הוא נמצא בארץ כבר שנה שביעית ומדבר עברית”

באר שבע זה מועדון שכבר שנים מנסה להתוות דרך ולהראות המשכיות, והדבר הזה מתבטא במיוחד מאז העלייה של הקבוצה לליגת העל לפני שנתיים. השחקן שמייצג את ההמשכיות בקבוצה בצורה הכי טובה הוא הסנטר המתאזרח שכבר מזמן אחד משלנו- בן אייזנהארט. הסנטר בן ה-29 צפוי לפתוח את עונתו החמישית בבאר שבע והשביעית בישראל, אך לאחרונה חלה תפנית מאכזבת בעלילה. חוק המתאזרחים החדש עלול ליצור מצב שבו באר שבע תצטרך לוותר על אחד מהמתאזרחים שלה, ויכול מאוד להיות שבעקבות ההחלטה אייזנהארט ישלם את המחיר, כשהדברים אמורים גם לגבי הגארד החדש של הקבוצה, קלארק רוזנברג בן ה-27, ששיחק בשנים האחרונות בליגה הלאומית. בינתיים, באר שבע רוצה להחזיק בסגל הנוכחי שלה כל עוד היא יכולה, כשאין ספק שאם זה היה תלוי רק בה, אז אייזנהארט, שהרשים בחלק מהמשחקים ב”ליגת הקורונה”, היה נשאר בוודאות במועדון.

Dov Halickman Photography

“בן הוא משמעותי. בן הוא ישראלי ובאר שבעי לכל דבר ועניין, דמות מאוד חשובה בחדר ההלבשה גם, בחור שתמיד דוחף קדימה, תמיד מתאמן חזק, לא עושה פרצופים, אנחנו מאוד-מאוד אוהבים אותו. אולי זה המקום גם להגיד שזה פשוט חבל שהחוק יכול להרוס אולי, אנחנו עוד לא יודעים מה יהיה אצלנו ומה יקרה אבל בסוף החוק הזה פוגע בשחקן כמו בן אייזנהארט שעובד לא פחות מאף שחקן ישראלי צבר, הוא נמצא בארץ כבר שנה שביעית ומדבר עברית. בן בחור מדהים, שחקן קבוצתי גדול, באמת על בן אי אפשר להגיד מילה אחת רעה. הוא פשוט אחלה של בנאדם, שחקן טוב, מתאמן חזק, גבר שבגברים, כל קבוצה רוצה שחקן כמו בן אייזנהארט אצלה, לא צוחק. כל קבוצה הייתה רוצה בסגל שחקן כמו בן אייזנהארט”, קובע רביץ בנחרצות לגבי אייזנהארט, שהוא פשוט נכס לכל מועדון ובאר שבע אכן זכתה בשחקן ובאדם כמוהו.

אז מה באמת יקרה בקבוצה בגלל חוק המתאזרחים? האם אייזנהארט או רוזנברג ישוחררו? רביץ מודע לכך שבאר שבע, יותר מכל קבוצה אחרת, מתבססת על המתאזרחים שלה שתופסים לרוב את המקומות של השחקנים שנולדו בישראל.

“בסוף, החוק מכתיב לנו מספר מסוים של מתאזרחים שיכולים להיות בסגל של הקבוצה. האם אנחנו קבוצה שמבוססת על מתאזרחים? קודם כל זאת עובדה. אנחנו לא מתביישים בזה, אני לא אנקוב בשמות של שחקנים ישראלים שדיברנו איתם גם בקיץ הנוכחי, גם בקיץ שעבר וגם בקיץ בעליית ליגה, אבל עובדתית אין מספיק שחקנים ישראלים שמעוניינים להגיע לבאר שבע, לא יודע למה, לא נכנס לזה, את האמת זה גם לא מעניין אותנו. אנחנו רוצים שמי שמגיע לשחק בהפועל באר שבע רוצה לבוא, ואם יש חבר’ה שנקרא להם או מתאזרחים או ישראלים, מבחינתי זה לא משנה. אם יש שחקן שלא רוצה לבוא, לא נכריח אף אחד. כן יצא ככה שהשנה שלושת הישראלים ‘המובילים’, הישראלים הבכירים והיקרים מבחינת משכורת אולי הם מתאזרחים, כי לעמית זיס יש עוד לאן להגיע גם בזה, הוא בתחילת הדרך שלו אבל גם הוא שחקן מרכזי. אבל, החבר’ה שאנחנו גם מתבססים עליהם, כן, הם חבר’ה מתאזרחים, ואנחנו לא מתביישים”.

kwcpanthers.com

את “ליגת הקורונה” ניצלה באר שבע בין השאר כדי להחתים שחקן מוכשר שעבר בחלק מהנבחרות הצעירות של ישראל, מוחמד אבו ערישה בן ה-22. הפורוורד, ששיחק בעברו במכללות בארצות הברית, עבר לפני מספר חודשים תקופת התאקלמות בליגת העל שעוד תשתלם לשני הצדדים. שחקנים נוספים שינסו להטביע חותם בעונה הקרובה הם הרכזים נטע סגל ותום מעיין, כאשר שניהם בעלי עבר בליגת העל ובעונה האחרונה שיחקו בליגה הלאומית. סגל בן ה-25 שיחק בעברו בליגה הבכירה במדי עירוני נס ציונה ומכבי קריית גת, כשמעיין בן ה-27 אף זכה באליפות הראשונה בתולדותיה של הפועל ירושלים ב-2015.

“אני אענה לך גם על מוחמד ואני אכניס גם פה את נטע סגל ותום מעיין, כי אין הרבה הבדל מבחינת מה שהחבר’ה האלה יכולים לתרום לנו והם יכולים לתרום. כל שחקן שנמצא בהפועל באר שבע, זה ‘מוחי’, נטע או תום, אנחנו מאמינים שבטווח של עונה הם יוכלו לתרום לנו. אנחנו צריכים גם שהם יתרמו לנו, זה לא שאנחנו רק מקווים. ‘מוחי’ היה איתנו בליגת הקורונה וזאת הייתה טבילת אש, הוא גם בחור מדהים שעובד קשה בלי דיבורים, בלי קשקושים, תמיד נותן את מה שיש, מקשיב, רוצה ללמוד, ואנחנו מאוד מקווים שגם ‘מוחי’, גם נטע וגם תום יתרמו, כל אחד במשחק אחר, שניים במשחק מסוים”, מספר רביץ על השחקנים שעשויים להפתיע.

Dov Halickman Photography

מתאזרח נוסף שחוזר למועדון הוא טראוויס ווריק. הגארד בן ה-29 שיחק בעונה החולפת בעירוני נהריה שם היה לא רע בכלל, אך עונת השיא שלו בישראל הייתה עונת 2018/19 עם באר שבע. רביץ שמח מאוד מהחזרה של ווריק לקבוצה.

“אנחנו מרוצים מכך מאוד. טראוויס מביא קליעה ברמה הכי גבוהה שיש, הוא שומר מצוין, אלה שני דברים שמאוד מתאימים לשיטה שלנו, וברור שאנחנו יותר משמחים. טראוויס שחקן ישראלי מוביל בליגת העל, אנחנו שמחים שהוא אצלנו”.

נראה שההימור הגדול ביותר שלקחה באר שבע בבניית הסגל זה בהחתמה של הסנטר בן ה-22 ג’יימס בנקס, שיערוך את עונתו הראשונה כמקצוען מחוץ לארצות הברית. כמה זמן ייקח לבנקס להתאקלם בכדורסל האירופי? רביץ משוכנע שאכן ייקח לשחקן זמן להתאקלם, אך המנהל הספורטיבי בהחלט אופטימי לגבי הצירוף של הסנטר שמגיע היישר מכדורסל המכללות בארה”ב.

YouTube.com

“קשה מאוד להעריך את זה במספר, ג’יימס כבר בשבוע וחצי-שבועיים שהוא בארץ מראה שהוא לא רוקי טיפוסי מבחינת ההתנהלות שלו, הוא מאוד קומונוקטיבי, מאוד מתקשר, מקשיב, לומד, פתוח. בינתיים הוא מראה אחלה סימנים ראשונים, תהיה התאקלמות, זה נכון, אנחנו חושבים שהסגל שבנינו הוא טוב מספיק בשביל להכיל את ההתאקלמות הזאת ואנחנו חושבים שהוא יוכל לממש פה את הפוטנציאל שלו שהוא פוטנציאל אדיר. תהיה פה התאקלמות כמו לכל רוקי, אבל אנחנו חושבים שעם הקבוצה והסגל והשחקנים, נכיל את הקשיים הראשונים, והוא ישתלב מהר מאוד”.

השם המסקרן ביותר שהחתימה באר שבע הקיץ הוא זה של הפורוורד בן ה-25 נתן ג’ורקוביץ’, שכמובן ייחשב כמתאזרח. ג’ורקוביץ’ הרשים בשנים האחרונות במדי פרייבורג השוויצרית, עימה זכה בשתי אליפויות ובשלושה גביעי מדינה, כשבעונתו האחרונה בקבוצה הוא אף נבחר לשחקן המצטיין בליגה. הפורוורד צבר ניסיון בליגת האלופות של פיב”א, כאשר הוא גם משחק בנבחרת שוויץ.

“נתן אמור להביא לנו קודם כל ורסטיליות הגנתית ולא מעט שכל, נתן מסוגל לשמור כמה עמדות. נתן הוא מוסר מצוין שזה מאוד חשוב לנו לעמדה 4, הוא שחקן שעבר בשנתיים האחרונות בפרייבורג השוויצרית הרבה משחקים בשתי עונות בשלב הבתים של ליגת האלופות. הוא בחור צעיר, בן 25, שכמו שאמרתי בשנתיים האלה עבר דברים שהם יותר מהליגה השוויצרית, אנחנו מצפים שהוא יביא לנו ורסטיליות התקפית והגנתית, הוא גם בחור מאוד חיובי, בחור מאוד טוב שרוצה לבוא ולעבוד. אנחנו מאמינים שלנתן יש את היכולות, גם כדורסל וגם יכולות אישיות, יכולות בין אישיות והאופי שלו בשביל לעשות את זה”, מסביר רביץ על השחקן החדש של הקבוצה.

”בוודאות התאכזבנו, חשבנו שיש לנו פה הזדמנות לעזור לראקים סנדרס להתניע את הקריירה שלו מחדש, היו עניינים פרטיים שלו שאני לא אכנס אליהם, הסיטואציה נוצרה והוא לא היה יכול להגיע”

אחת ההחתמות המרשימות ביותר שנעשו בקיץ האחרון בישראל הייתה דווקא של באר שבע, שהצליחה לצרף לסגל את הפורוורד ראקים סנדרס בן ה-31. סנדרס, שמחזיק בעבר מרשים ביורוליג כאשר כיכב בין השאר בארמאני מילאנו ובברצלונה, היה אמור להצטרף לחבריו החדשים לקבוצה בישראל, אלא שלפני כמה שבועות חלה תפנית בעלילה והשחקן שוחרר לבקשתו מהקבוצה עקב סיבות אישיות. ראוי לציין שבשנים האחרונות סנדרס לא הצליח לחזור לעצמו בעקבות פציעות, אך בכל מקרה באר שבע הייתה יכולה ליהנות אולי מ”גניבת העונה”, מה שלא קרה בסופו של דבר. רביץ, מבחינתו, מאוכזב מהפספוס שנכפה על הקבוצה, אך בהחלט מעודד מכך שבאר שבע החתימה במקום סנדרס את אריק גריפין בן ה-30, שמחזיק בניסיון עשיר בליגת העל ויכול לשחק בעמדות הפאוור-פורוורד והסנטר.

Basket.co.il

“קודם כל בוודאות התאכזבנו, חשבנו שיש לנו פה הזדמנות לעזור לראקים להתניע את הקריירה שלו מחדש, ולחזור בצורה אולי לא כמו שהוא היה אבל כמעט כמו שהוא היה בשיא. היו עניינים פרטיים שלו שאני לא אכנס אליהם, הסיטואציה נוצרה והוא לא יכול היה להגיע. אני עדיין מאוד שמח שהצלחנו להביא שחקן כמו אריק גריפין שהוא מביא לנו יכולת לשחק גם בעמדה 4 וגם בעמדה 5 שזה שונה מראקים, כמו שראקים אולי בשלב הזה של הקריירה שלו יכל לשחק בעמדות דומות גם. אבל בכל מקרה אריק מביא לנו אתלטיות, מביא לנו בסוף ערך מאוד תכל’ס, הוא יודע להגיע לצבע, להגיע לטבעת וגם לקלוע מבחוץ.

“אריק מביא לנו גם דקות טובות ומשמעותיות בעמדה 5, שאם ג’יימס קצת יתקשה בהתחלה יהיה לנו את אריק שייתן דקות בעמדה וזה יעזור לכולם. אריק עם העמדה שלו יותר מייצב לנו את הקבוצה מבחינת עמדות ומבחינת איזונים, ואנחנו מאוד שמחים שהצלחנו להביא שחקן כמו אריק שהגיע לגלבוע ומאז 5 שנים קדימה הוא רק הלך והשתפר ורק הלך והפך להיות יותר מנוסה. אריק מביא הרבה דברים טובים לשולחן שאנחנו מחפשים, ואנחנו מאוד שמחים שהצלחנו להביא אותו”.

בתור המנהל הספורטיבי של באר שבע, רביץ היה צריך להתמודד עם שוק שחקנים שונה מאוד ממה שהורגל בעקבות הקורונה. “קודם כל המשכנו עם שני זרים מליגת הקורונה וזה כבר עזר לנו, פחות היינו צריכים לחפש בשוק את העמדות האלה. לגבי אמיר וקיילב, אנחנו מאוד שמחים שהם איתנו, אלה חבר’ה צעירים עם אפסייד מאוד גבוה. אני יכול לדבר על זה שאחרי שראקים הודיע שהוא לא יגיע היינו צריכים לחזור ולחפש משמעותית משהו מיידי בשוק, זה היה לא פשוט, לא מעט שחקנים אומנם כן היו יכולים להגיע בכסף, אבל היו ענייני קורונה, נשים, הריונות, דברים כאלה שבעונות רגילות אולי היו הולכים הרבה יותר חלק. לא הצלחנו בגלל סיבות כאלו ואחרות, אבל בסוף אני חושב שפעלנו בשוק בצורה מאוד מצומצמת ולעמדה וחצי כי בשני העמדות של הגארדים אנחנו ממשיכים איתם מהעונה שעברה. השם של ג’יימס היה מהשמות הראשונים שהעלינו בעמדה 5 כשסטיב (זאק) לא המשיך איתנו, ומהר מאוד התפקסנו עליו בכל הבדיקות שלנו והבאנו אותו. השוק לא במצב מדהים אבל כן, יש לא מעט שחקנים בשלב הזה של הקיץ שבכסף הזה אפשר להביא למרות שהם בדרך כלל יקרים, דרך אגב גם אריק גריפין לקח ירידה לא קטנה בשכר כדי להגיע לשחק כדורסל. בסוף זה עובד לפה ולשם”, מספר רביץ על הקשיים שעלו במהלך הקיץ.

Dov Halickman Photography

מהם היתרונות הגדולים של הקבוצה? רביץ הדגיש את התכונות הבולטות של הקבוצה מהזווית המקצועית שלו: “אנחנו קבוצת הגנה מצוינת, קבוצה של אנשים ברמה אנושית מאוד גבוהה, יש חומר אנושי מצוין, ובסוף כולם חבר’ה מאוד תחרותיים, חבר’ה שאוהבים לעבוד ואוהבים להתאמן, ואני חושב שאנחנו נהיה קבוצה ששומרת מצוין, קבוצה מאוד קשוחה, אני חושב שהחיבור האנושי אצלנו יהיה משמעותי”.

אחד העקרונות המובילים בבאר שבע של השנים האחרונות זה שיהיה הון אנושי איכותי בקבוצה. רביץ מספר על החשיבות: “לנו זה מאוד חשוב כמערכת, זה מאוד חשוב לרמי הדר המאמן, אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא בבנייה של הסגל, וגם מבחינת ההנהלה וגם מבחינת הצוות המקצועי בראשות רמי זה האל”ף בי”ת. לא ידרוך בהפועל באר שבע שחקן שהוא לא בנאדם טוב”.

Dov Halickman Photography

כשאנחנו רגע לפני סיום, זה זמן טוב לדבר על המאמן רמי הדר, שממשיך עם הקבוצה לעונה שלישית ברציפות בליגת העל. רביץ מאושר: “אנחנו מאוד שמחים, קודם כל קטונתי. אני ממשיך יד ביד עם רמי בבאר שבע, לא הייתי לפניו, ואני גם מקווה שכל זמן שאני בבאר שבע אני אהיה עם רמי. אני יכול לדבר בשם עצמי שאני מאוד שמח. רמי הוא גם מאמן מצוין אבל לפני הכל, ואנחנו חוזרים על אותה נקודה, הוא בנאדם מצוין ואני ברמה האישית מאוד נהנה לעבוד איתו”.

”המטרה הראשית היא בלי ספק להישאר בליגה, המטרה המשנית היא להיכנס לפלייאוף”

אחרי שניתחנו את כל הסגל, מהן המטרות של הקבוצה העונה? כזכור, בעונה שעברה הקבוצה נשארה בליגה אך לא העפילה לפלייאוף, כשבעונה שלפניה באר שבע הצליחה לתפוס מקום בשמינייה הראשונה בישראל.

“קודם כל המטרות הן מטרות שנבנות במהלך העונה ויש מטרה ראשית ויש מטרות משניות. המטרה הראשית היא בלי ספק להישאר בליגה, המטרה המשנית היא להיכנס לפלייאוף, מאוד נשמח אם נעשה פלייאוף, אנחנו גם שוב לא מפחדים להגדיר את זה כמטרה משנית אבל המטרה הראשית היא להישאר בליגה, ואם נצליח להתקדם גם במעלה הטבלה עוד יותר אז ברור שזה יהיה מצוין. אבל, המטרה הראשית היא קודם כל להישאר בליגה, אנחנו קבוצה עם תקציב שהוא עדיין מהתקציבים הקטנים שיש בישראל, אנחנו לא רוצים לקפוץ מעל הפופיק. הבנייה של המועדון הזה צריכה להיות בנייה יסודית וטובה ולא משהו רגעי, אז באמת צורה מאוד שלמה ולא מתביישת, המטרה היא קודם כל להישאר בליגה ואחרי זה להיכנס לפלייאוף”, מסכם המנהל הספורטיבי.

באר שבע תערוך בקרוב משחק אימון מול הפועל גלבוע/גליל, כשבשמינית גמר גביע ווינר הקבוצה תפגוש את העולה החדשה לליגת העל, הפועל חיפה. מה שבטוח, זה שבאר שבע ורביץ נראים מוכנים לעונה החדשה, ואין ספק בכך שהקבוצה מסוגלת להגיע אל המטרות שלה שנה נוספת בליגת העל.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!