הגמר, הקלאסיקו, הרצליה וב”ש: נדב ידי זהב, הטור של זילברשטיין

מאי 27, 2021 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

לאחר שבועיים ארוכים ומורכבים שעברו עלינו בשל המצב הבטחוני ושבעטיו נכפתה על הליגה עצירה נוספת (כאילו לא היו לנו מספיק כאלו השנה) חזרה ליגת ווינר אמנם בהרכבים שונים, בטעם מעט חמצמץ בשל עזיבת הזרים, אבל כרגיל מספקת סיפורים מקצועיים מעניינים ופיקנטריה משובחת (אדם אריאל, טל פלד).

Photo Credit: Israel Basketball Association


1. גמר הגביע הבא עלינו לטובה… או שלא…
מכבי ת״א חזרה מהפגרה קבוצה שונה לחלוטין מזו שיצאה אליה וזאת בשל עזיבתם הכפוייה של 2 מ-3 הגארדים המרכזיים שלה אלייז׳ה בראיינט וטיילר דורסי- כ״א מסיבותיו שלו. יאניס ביצע מספר התאמות והראשונה שבהן חזרה להרכבים גדולים מאוד עם קלויארו או בלייזר בעמדה מספר 3 וכפועל יוצא – ניצול מיס מצ׳ים בעמדה זו תוך הליכה למצבי גב לסל לשחקנים אלו כמו גם לכספי (דבר שראינו כבר בעבר) שמנהל את המשחק של מכבי משם בצורה מצויינת. הדבר השני שבלט לעין היה השימוש הנרחב (נגד גלבוע וחולון והרבה פחות נגד ירושלים) ביתרונות שמביא ז׳יז׳יץ׳ בעיקר בנעילות עמוק בצבע תוך ניצול (שוב) יכולת המסירה של כספי. התקפית מכבי תהיה חייבת, לדעתי, ״להגדיל״ גארד נוסף מבין דיברתולומאו/זוסמן/ג׳ונס שיוכל לעזור לווילבקין ביכולת לייצר מצבים מעמדות 1-2 דבר שיהיה אקוטי לגמר הגביע ובטח לפלייאוף.

הגנתית מכבי חזרה מצויין מהפגרה, היא עצרה את יריבותיה על 65 נקודות בשני המשחקים הראשונים אולם טיפלה לא טוב במשחק הפיק אנד רול של ירושלים דבר אותו תהיה חייבת לשפר לקראת גמר הגביע. ההרכבים הגבוהים והאתלטים מסייעים לה להפעיל לחץ הגנתי על הכדור, לבצע חילופים אוטומטים ב-3 עמדות בהרבה הרכבים דבר שמקשה מאוד על השטף של יריבותיה.

לעוד כתבות בנושא זה:

״יהפוך לאחד הקלעים הישראלים הטובים בהיסטוריה״: מי אתה טל פלד?
״יהפוך לאחד הקלעים הישראלים הטובים בהיסטוריה״: מי אתה טל פלד?

מנגד תעמוד מכבי ראשל״צ החדשה (בעל כורחה). לראשון סגל ישראלי מצויין ועמוק שהיה דומיננטי מתחילת העונה ולקח את זה לרמה הבאה בשבוע האחרון. בגלל הליינאפ הנורא קצר גודס משתמש המון באזורית או באזורית מצ׳ אפ משתי סיבות בעיקר: הראשונה – לשמור על רגליים רעננות ככל שניתן והשנייה – לשמור על שחקניה מבעיית עבירות (בעיקר אקיל מיצ׳ל). השימוש בהגנה זו עוזר לראשון לצופף מאוד את הצבע ומכריח את יריבותיה להמון זריקות מבחוץ, וע״י כך היא מצליחה ״להחביא״ את החסרון בסנטימטרים.

בהתקפה, ראשון מרווחת מצוין את המגרש עם 3-4 קלעים במגרש בכל רגע נתון, מתבססת הרבה על משחק פיק אנד רול, כך שמאוד קשה לעזור בטח כשאקיל מיצ׳ל המצוין שיודע להתגלגל לטבעת ולסיים בצבע. יהיה מאוד מעניין לראות אותם מתמודדים עם מכבי, גם עם הגודל, גם עם האתלטיות ועם הרבה חילופים שיאניס משתמש בהם בשביל לשמור על רעננות אצל השחקנים, יהיה מעניין לראות איך השחקנים של ראשון יגיבו להם בטח ובטח נוכח החיסרון של נועם דוברת (החלמה מהירה!) שהיה השחקן הכי מהותי בהתקפה של ראשון בשבוע האחרון בעיקר בגלל קבלת ההחלטות שלו ובגלל היכולת שלו לייצר מצבים לאקיל מיצ׳ל ולקלעים. כדי להיות במשחק ולהפתיע ראשון תצטרך להתקיף בצורה כמעט מושלמת שתעזור לה לשלוט בקצב המשחק ולמנוע ממכבי לרוץ. היא תהיה חייבת לקלוע באחוזים גבוהים לשלוש (גולן גוט שנמצא בתקופה מצויינת יחד עם איגור קולשוב ואביבי וטל פלד שקיבל צ׳אנס אדיר בשבוע האחרון ומחזיר בגדול). שחקן המפתח במשחק הזה מבחינת ראשון לטעמי יהיה טישמן. היכולת שלו לשלוט בקצב המשחק, לייצר מצבים לאחרים הוא אקוטי עבורם למשחק מחר וטישמן כבר הוכיח בעבר שלמעמדים גדולים הוא מופיע ובגדול. Adam Ariel – Photo Credit: Dov Halickman


2. רכבת ההרים ששמה הפועל י-ם
הפועל ירושלים הייתה בקו עלייה עד המבצע הצבאי, חזרה לסגנון המשחק המוכר והידוע שלה מהשנים האחרונות והצליחה לייצב את משחק ההגנה שלה שנראה הרבה יותר טוב בשני המשחקים שלפני הפגרה.

ואז בא המבצע וטרף את הקלפים ושוב הרכב חדש, ושוב התאמות מקצועיות, ושוב כל שחקן צריך למצוא את מקומו בהיררכיה וללמוד את חבריו החדשים לקבוצה…אז בשני המשחקים הראשונים זה נראה לא ממש טוב אבל אין משחק כמו מכבי כדי להפוך את הסיטואציה. וכמו שנכתב בהקשר למכבי ראשל״צ בפיסקה הקודמת לפעמים פחות זה יותר ולמחויבות ולזהות אין תחליף וכך זה גם נראה ביום שני. מהרגע הראשון עלו שחקני ירושלים ונלחמו פשוטו כמשמעו וניצחו את מכבי בכל פרמטר של נחישות ואגרסיביות. כל חדירה של שחקן לבוש בצהוב לצבע נתקלה בשלושה שומרים לפחות (הגבילה את מכבי ל-48% ל-2) , הגנה מצויינת על כספי וז׳יז׳יץ׳, שלקחה מהם את היתרונות שלהם ושליטה בריבאונד ההגנה.

בהתקפה, עשה יונתן אלון בחכמה, כמתבקש עם קבוצה ״חדשה״ והלך לאלמנטים פשוטים בעיקר למהלכי פיק אנד רול (על ז׳יז׳יץ׳ פעם אחרי פעם) עם תמיר בלאט המצויין שמעונה לעונה הולך ומשתבח ומוסיף אלמנטים נוספים לארסנל שלו (אחוזים טובים הרבה יותר בסיומות בצבע בעיקר) יחד עם בריימו וזלמנסון עם משחק נפלא שניצלו את מצבי הגלגול הקצר לאחר הפיק אנד רול בצורה מצויינת לניצול מצבי קליעה לעצמם ולאחרים. והבונוס – אדם אריאל במשחק הקרבה נהדר הגנתית, ביטחון עצום בקליעה וסל ניצחון (כהרגלו) אדיר.
המשחק הזה יתן לירושלים רוח גבית וביטחון גדול – שם המשחק עכשיו מבחינתה הוא עקביות שכן בפלייאוף כבר אין מקום לטעויות.

Sharon Drucker – Photo Credit: Dov Halickman


3. זו שנשארה ואלו שיורדות

23 שחקנים נרשמו השנה בסגל של בני הרצליה, 23 כאלו היו במכבי חיפה ו-19 בנהריה, מספרים יוצאי הדופן שמספרים אולי את הסיפור כולו. זרים ומתאזרחים באו והלכו כל אחד וסיבותיו שלו. ההבדל, לדעתי, בינה לבין שתי הקבוצות שמתחתיה היה השקט והביטחון שהמערכת נתנה לשרון דרוקר (לא שכיח בסיטואציה כזו במחוזותינו) מערכת שידעה לתמוך ולסייע מחד ולבצע שינויים שוב ושוב על מנת לשפר את המצב ולשרוד בכל מחיר מאידך. הבונוס בא במשחק הישארות במגרש חוץ קשה נגד קבוצה במומנטום נהדר וכמה סימלי – בעזרת טריפל דאבל של קוטי קלארק שהיה העוגן שלה במשך העונה כולה.
מהצד השני, ירדו השנה 2 קבוצות עם היסטוריה מפוארת בכדורסל שלנו, כאלו שהיו במעמדים רבים ואף לקחו תארים (חיפה) ששחקנים גדולים וטובים שיחקו בהן. קבוצות שעברו בדומה להרצליה עונה ספורטיבית מסוייטת שגם אצלן כללה חילופי שחקנים רבים, חוסר חיבור וחילופי מאמנים. כעת המועדונים יצטרכו להתעשת מהר, לנצל את הניסיון הרב והמסורת שלהן ולהעמיד קבוצות חזקות שיחזרו לליגת העל בתוך שנה.

Amit Suss – Photo Credit: Dov Halickman


4. מועדון בצמיחה
3 עונות בליגת העל, 2 הופעות בפלייאוף, חיבור הולך ומתחזק לקהילה ולסביבה, המשכיות בעמדת המאמן ובחלק גדול מסגל השחקנים, סגנון משחק ברור, שחקנים שהולכים ומשתפרים מעונה לעונה (עמית זיס), רצון גדול לשחק במפעל אירופאי בעונה הבאה – צעד אחרי צעד, בסבלנות ובחוכמה, הפועל ב״ש מתפתחת כארגון וכמועדון. שוב הוכח שארגון חזק גדול יותר מעזיבה של שחקן כזה או אחר. כשהדרך ברורה גם אובדן 2 הכוכבים הגדולים הוא משהו שאפשר להכיל וקבוצה שכל השנה מתאפיינת בחיבור בין שחקניה, באגרסיביות רבה ובקבוצתיות תמשיך להצליח גם בלעדיהם. כעת ב״ש תלויה רק בעצמה ונצחונות בשני משחקיה האחרונים יביאו אותה לסיים במקום השביעי ולהימנע ממפגש עם מכבי ת״א ברבע גמר הפלייאוף.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!