דעה: על סוגיית המתאזרח של נבחרת ישראל

פבר 24, 2023 | כדורסל, נבחרת

על ידי שי קוטינסקי

לקראת שני משחקי הסיום של מוקדמות אליפות העולם בכדורסל שיערכו בסוף החודש, כתבתי סדרת כתבות על הנבחרת וזוהי הכתבה השלישית והאחרונה. לאחר שדיברנו על הקונספט של בחירת המאמן והצעתי את האופציות שלדעתי יכולות להתאים לנבחרת, כעת נעבור לשלב הבא: המתאזרח.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

נכון להיום, אין לנבחרת ישראל מתאזרח אחד ברור ובכל חלון המאמן בוחר לפי הצורך והזמינות של המתאזרחים. באופן מסורתי, המתאזרח הוא יהודי-אמריקאי או זר שהתחתן עם ישראלית ובזכות כך זכה בתעודת הזהות הכחולה.

לאחרונה, עלו הקולות לשנות את הגישה ואולי להתאים עצמנו למדינות אחרות באירופה ולאזרח שחקן לפי הצורך (כמובן בכפוף לאישור משרד הפנים), וזאת על מנת לחזק את הנבחרת במקום הכי נחוץ ועם השחקן הכי טוב.

גם לגישה זו יש מספר אופציות, בכתבה זו אסקור את האופציות לבחירת המתאזרח וכמובן לא אחסוך מכם את דעתי.

אופציה 1: המצב הקיים – מתאזרח יהודי/זר שקיבל אזרחות מכורח נישואים

אופציה זו היא הקלה ביותר לביצוע, עקב חוקי האזרוח הנוקשים במדינת ישראל, אך גם בעלת הפוטנציאל הנמוך ביותר. לפי אופציה זו ישנו מאגר מאוד מוגבל של שחקנים, שלא בהכרח מתאימים לצורך או לרמה הנדרשת.

אופציה 2: מתאזרח ברמת ליגת האלופות/יורוקאפ

אזרוח שחקן על פי צורך שנקבע על ידי המאמן שייבחר, תוך התחייבות של המתאזרח לתקופה מסוימת בה הוא מחויב להגיע לכל חלון. באופציה זו ישנו מתאזרח אחד זמין, באיכות גבוהה, אבל לא הכי גבוהה. המתאזרח יכול להגיע מתוך הליגה (דוגמת כריס ג’ונסון וג’ייקובן בראון ששמם עלה) או בחירת מתאזרח ללא זיקה כלל.

Chris Johnson – Photo Credit: Yehuda Halickman

אופציה 3: מתאזרח ברמת יורוליג

אזרוח שחקן ברמה הגבוהה ביותר באירופה על פי צורך שנקבע על ידי המאמן שנבחר, תוך התחייבות של המתאזרח לתקופה מסוימת בה הוא מחויב להגיע לכל חלון בו לא משוחק היורוליג. באופציה זו המתאזרח באיכות הגבוהה ביותר, אך לא תמיד זמין. ניתן לאזרח מתוך הליגה (מכבי תל אביב) או מרחבי היורוליג.

אופציה 4: שילוב אופציות 2 ו-3

האופציה היקרה ביותר והיא שילוב בין שתי האופציות הקודמות. באופציה זו, תמיד יהיה מתאזרח בנבחרת, בכל חלון, כאשר בחלונות במהלך העונה, ישחק מתאזרח “ליגת האלופות/יורוקאפ” ובקיץ מתאזרח “היורוליג”. באופציה זו, ניתן יהיה למקסם את אופציית המתאזרח. שילוב שכזה ראינו בנבחרת סלובניה בחלון האחרון של מוקדמות אליפות העולם (ג’ורדן מורגן) לעומת אליפות אירופה (מייק טובי).

אופציה 5: ללא מתאזרח

אופציה שצריך לקחת בחשבון. האם נבחרת ישראל צריכה מתאזרח בכל מחיר? גישה זו מדברת שבסופו של דבר מדובר על נבחרת ולא על קבוצה ולכן צריך לתת לישראלים לשחק. לא צריך לזמן לנבחרת מתאזרח רק כי הוא מתאזרח. יש מישהו שהוא מספיק טוב ומתאים לתפיסת המאמן ולצורך שלו? שיזמן, לא בכוח.

לתפיסתי, נבחרת ישראל לא צריכה להסתמך על מתאזרח כזה או אחר, אלא לבנות את הנבחרת עם הבסיס הקיים. “נפל” מתאזרח מתאים, שיוכל לתרום? תזמנו אותו, אבל בבקשה שזה לא יהיה שיקול. השיח סביב מתאזרח לנבחרת בסופו של דבר פוגע בשחקנים עצמם שמבינים שיש מקום “משוריין” בנבחרת.

Mike Tobey – Photo Credit: FIBA

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!