דוקטור יותם ומיסטר הלפרין: 3 טעויות שהמאמן “תיקן” למנהל הספורטיבי

ינו 6, 2022 | אירופה, כדורסל

על ידי Moshe Halickman

יותם הלפרין מצליח ובגדול בתור המאמן הזמני של הפועל ירושלים, על כך אין חולק. אחרי פתיחת העונה הרעה והפיטורים של אורן עמיאל, המנהל הספורטיבי וכוכב העבר של הקבוצה לקח את המושכות ועד כה רשם לא פחות מתשעה ניצחונות לעומת שני הפסדים בלבד בכל המסגרות. רגע לפני שירושלים מתארחת היום בצהריים (חמישי, 13:30) אצל מנרסה הספרדית וסוגרת את שלב הבתים הראשון של ליגת האלופות, בחרנו להציג נקודת מבט שונה על התקופה של הלפרין בתור המאמן הראשי, כשהבאנו את ההבדלים המרכזיים בין ההחלטות שהוא קיבל בתפקיד הקודם לעומת קבלת ההחלטות בתפקיד הנוכחי והחדש שנראה כמו שלו לעוד הרבה זמן. למעשה, מדובר בסוג של תיקון טעויות שהלפרין המאמן מבצע עבור הלפרין המנהל הספורטיבי.

Yotam Halperin – Photo Credit: BCL

1. היחס לת’ון מייקר

קשה היה לפספס את ההתלהבות של הלפרין המנהל הספורטיבי מהחתמתו של מייקר. בכלל, היה קשה לפספס את ההתלהבות מההחתמה של מייקר מצד כל מי שקשור לירושלים, הרי אף אחד לא שיער שהשחקן יגיע הקיץ לאירופה ועוד לבירת ישראל. אלא שההשתלבות של מייקר הייתה לא מרשימה בכלל עבור שחקן זר. הוא התקשה להותיר חותם חיובי בתקופה של עמיאל בקבוצה, וכבר אז עלו השמועות שהוא השחקן הראשון שיוחלף. בעוד שעמיאל נראה כמי שלא מתלהב יתר על המידה ממייקר, שהוחתם במהלך שרבים רואים אותו ככלי למכירת מנויים, הלפרין נשמע כמי שמוכן לתת לו הזדמנות. “אנחנו ראינו את ת’ון הרבה וישבנו עליו הרבה”, אמר הלפרין בראיון לאתר “ספורטס רבי” בזמן ששימש כמנהל ספורטיבי. “אין ספק שאנחנו יודעים שמגיע לפה שחקן שעוד לא חווה אירופה, צעיר שעוד לא התנסה בסיטואציות שהוא הכיר באן.בי.איי, נצטרך לעזור לו כולנו לאט-לאט, ואנחנו יודעים שזה תהליך”.

אבל בניגוד לעמיאל, דווקא הלפרין לקח את עניין מייקר לאקסטרים. השחקן, שלצערו ייזכר כפלופ, לא שיחק בשום משחק ליגה תחת הלפרין המאמן, ולזכות הביג מן ייאמר שהוא התנהל כמו מקצוען במשך כל הזמן הזה ותמך בחבריו לקבוצה מקרוב. בסופו של דבר הלפרין הוא האיש שבתקופתו כמאמן מייקר שוחרר (בהחלטה משותפת), ובעיקר ניכר שזאת הפעם הראשונה שהוא הרגיש עד כמה זה שונה לעמוד על הקווים מאשר לשבת ביציע. בעצם, אולי זאת גם הפעם הראשונה שהלפרין באמת הבין מה עבר על עמיאל כשהוא נדרש לקבל החלטות.

Thon Maker – Photo Credit: Dov Halickman

2. השימוש באנתוני בנט

אם מייקר נחשב להחתמה שנועדה למכור מנויים, אז המקרה של אנתוני בנט הוא אפילו קיצוני יותר. הפורוורד, שנבחר ראשון בדראפט 2013 (מייקר נבחר עשירי בדראפט 2016) והפך לפלופ בסדר גודל עצום באן.בי.איי, הצטרף לאחר שהלפרין צוטט כשהוא אומר שהסוכן של מייקר הציע את בנט, מה שנראה רחוק מהחלטה מקצועית נטו אם להגיד את האמת, בטח כשמתחשבים בכך שהשחקן לא בדיוק הצליח בשום מקום בקריירה המקצוענית שלו. באופן מעניין, הלפרין היה האיש שמסר תגובה לתקשורת לאחר החתמתו של בנט ולא עמיאל, כשזה אומר הכל על הרצון של המאמן בזמנו לראות את השחקן בקבוצה. בנט יובש ברוב הזמן תחת עמיאל, ולמרות הכל חוזהו הוארך בזכות הופעה מצוינת בהפסד הביתי לקרשיאקה בליגת האלופות, אך המאמן המשיך לא להעניק לו קרדיט גדול כשהשיא הגיע בהפסד לסטאל אוסטרוב שהוביל לפיטוריו ובו הוא הכניס את הפורוורד לדקות האחרונות של הגארבג’ טיים.

עם כניסתו של הלפרין לתפקיד המאמן, ההנחה הרווחת הייתה שבנט יהיה אחד מהמרוויחים הגדולים של המהלך אם לא המרוויח הגדול ביותר. הרי הלפרין המנהל הספורטיבי החמיא לו בין השאר בראיון שהעניק לאתר: “אני מאוד מאמין, אם לא הייתי מאמין לא היינו הולכים למהלך הזה. אני חושב שאנתוני מאוד-מאוד נחוש לחזור לשחק כדורסל ברמות הגבוהות, הכישרון שם, היכולות שם, וצריך לקחת את הדבר הזה ולמנף אותו לאן שאנחנו חושבים ורוצים שזה יגיע. כמובן שזה לא יקרה ביום ולא יקרה בשבוע, זה יהיה תהליך שנצטרך כולנו לעבור אותו ביחד”. הלפרין הוסיף בזמנו: “אנחנו יודעים שזו לא החתמה שהיא עכשיו כמו להחתים מישהו שהיה 10 שנים באירופה ויודעים בדיוק, ניקח את הדבר הזה ונעשה את המקסימום”. בפועל, בנט אכן היה מצוין בשני המשחקים הראשונים של הלפרין כמאמן, אלא שמאז הוא לא הרשים, הסבלנות אליו נעלמה והוא בעיקר יובש, כשגם הוא סיים את דרכו תחת המאמן הזמני בהחלטה משותפת עם המועדון. עוד מקרה שבו הלפרין המאמן “תיקן” טעות של הלפרין המנהל הספורטיבי.

Anthony Bennett – Photo Credit: Dov Halickman

3. המעמד של יובל שניידרמן

מבין הדברים הרבים שאמר הלפרין לכלי התקשורת השונים בקיץ, מה שהעלה תמיהה יותר מהכל זה הציטוטים של המנהל הספורטיבי בזמנו בנוגע ליובל שניידרמן. הלפרין הצהיר שהמטרה של ירושלים היא לפתח את שחקן נבחרת העתודה ושהוא יהיה הרכז השני של הקבוצה. אלא שזה כמובן היה מנותק מהמציאות בקבוצה ששואפת לנצח כל משחק ולא לשלם שכר לימוד שעשוי להיות כואב. שחקן הבית בן ה-19 של המועדון בקושי קיבל הזדמנויות בפתיחת העונה תחת עמיאל, נפצע, וכשחזר ההזדמנות היחידה שקיבל מהלפרין הייתה עמוק בגארבג’ טיים של הניצחון הקליל בנס ציונה. למעשה, במקום לפתח את שניידרמן הקבוצה הביאה כישרון בן 19 אחר בדמות נועם דוברת. בעקבות ההחתמה של דוברת (שמזכירה מהלך של המנהל ספורטיבי שבתוך הלפרין) כמובן שעלו שמועות בנוגע לעתידו של שניידרמן, וכעת אכן נדמה לפי הדיווחים שהוא בדרך לעשות את הדרך ההפוכה, למכבי ראשון לציון.

Yuval Sznajderman – Credit: Dov Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!