דונטה סמית’, שחזר למכבי חיפה, כמעט חתם במהלך פגרת הקורונה בעירוני נהריה. מאחורי הקלעים של העסקה שהייתה יוצרת רעידת אדמה בכדורסל הישראלי‎

יול 16, 2020 | כדורסל

על ידי Joshua Halickman

בהעברה שעשתה רעש גדול בכדורסל הישראלי, מכבי חיפה החתימה את דונטה סמית’ בן ה36, ששיחק בעונה האחרונה בפריז לבלואה הצרפתית, קבוצתו החדשה של תומר גינת. הפורוורד, כידוע, הוא אחד מגדולי השחקנים הזרים ששיחקו בליגה הישראלית מאז ומעולם, כאשר הוביל את מכבי חיפה ואת הפועל ירושלים לזכייה באליפות היסטורית עבור כל אחת, בנוסף להעפלה ל2 גמרים נוספים. סמית’ גם נבחר לשחקן העונה בישראל ב2014, ומאז עונתו האחרונה בירושלים עבר במספר תחנות שונות ברחבי העולם, עד שחזר עכשיו לירוקים מהכרמל, איתם ישחק בעונה הבאה. כעת, אנו חושפים באתר את הסיפור המדהים שכמעט הביא את סמית’ לשחק בכלל בעירוני נהריה עד לסיום העונה הנוכחית.

זה קרה ביום אחד באמצע חודש מאי, במהלך פגרת הקורונה. עירוני נהריה של המאמן דני פרנקו עמלה על השלמת הסגל שלה לקראת חידוש המשחקים בליגה, אחרי שכבר הוכרז שהליגה תחזור לפעילות, וג’רל מקניל לא יכול היה לחזור לישראל. הקבוצה הייתה צריכה למצוא זר חדש שיתאים לסגל, והיא הסתכלה בין השאר על שחקנים ששיחקו במהלך העונה האחרונה בישראל, לצד זרים נוספים. הקפטן טוני גפני העלה במפתיע שם אחד: “דונטה סמית'”. גורמים בקבוצה לא חשבו בכלל שזה יכול לצאת אל הפועל, שכן סמית’ לא היה חלק מרשימת המועמדים המקורית. הקבוצה כנראה לא האמינה שזה יהיה אפשרי להחזיר את סמית’ לארץ בתנאים הנוכחיים, שמחייבים בידוד קפדני בין השאר. כזכור, המאמן פרנקו אימן את סמית’ במשך 3 עונות בישראל, והחיבור המקצועי ביניהם הוא מהטובים שידעו מאמן ושחקן בארץ הקודש.

גפני דיבר לאורך כל אותו יום עם סמית’, וזאת הסיבה שהוא בכלל העלה את השם של הכוכב. גפני וסמית’ דיברו בתחילת אותו יום “שטויות” של חברים טובים ששיחקו יחד בהפועל ירושלים במשך 2 עונות, 2014-15 ו2015-16. בהמשך היום סמית’ חשף בפני גפני שמכבי חיפה פנתה לגביו, אך גפני הגיב בהתלהבות: “אם אתה בא לפה, אתה רק משחק איתי”, וסמית’ הגיב בחזרה: “בדיוק! תן לי לדבר עם הסוכן הצרפתי שלי ונראה מה קורה ואם אני אוכל להגיע להסדר עם הקבוצה הצרפתית שלי (בגלל שהם עוד לא ביטלו את הליגה)”.

גפני ישב מאוחר יותר באותו יום מול הטלוויזיה בביתו שבהשכרה בנהריה, וצפה באחד ממשחקי הגמר בהם שיחק סמית’ במדי מכבי חיפה נגד מכבי תל אביב, ששודר באותו הרגע בערוץ 5 גולד. כשהתכתב עם סמית’, כתב לו הקפטן שהוא לא יודע אם המקריות הזאת של המשחק של סמית’ בערוץ הגולד היא מעין סימן לאיחוד האפשרי בין סמית’ לגפני. סמית’ כתב שהמשחק בערוץ הגולד הוא בהחלט סימן לבאות, ושלדבריו “אנחנו חייבים לגרום לזה לקרות”.

בסופו של דבר העסקה העצומה נפלה. סעיף השחרור של סמית’ מקבוצתו הצרפתית היה גבוה מדי, והאיחוד בין המשולש גפני-פרנקו-סמית’ בנהריה נותר בגדר חלום בלבד.

נהריה החתימה במקום סמית’ את איוון אלמיידה, ועל אף שהזר החדש שמילא את מקומו של מקניל היה נהדר במשחקים, זה לא הספיק לקבוצה מהצפון להעפיל לפלייאוף. בכך נגמר הסיפור, והקבוצה שכמעט זכתה בגביע המדינה לא הצליחה להעפיל למשחקי הנוקאאוט בליגה. עוד לא ברור האם גפני ימשיך לשחק כדורסל ואם כן אז לא בטוח שבנהריה, וסמית’ החליט לחתום לקדנציה שנייה בקבוצה שרצתה אותו מלכתחילה, מכבי חיפה. פגרת הקורונה הייתה אחד הדברים הכי קשים איתם התמודדו אוהדי הספורט מאז ומעולם, וחתימה של סמית’ בנהריה בוודאי הייתה גורמת להתרגשות בקרב אוהדי הכדורסל במדינה, שהיו צמאים לסיפור עסיסי.

בעונה הבאה נזכה לראות את סמית’ מכדרר שוב על הפרקט בישראל, ועצם המחשבה הזאת היא כבר בלתי רגילה.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!