גודס: “בושה לשחק בתנאים האלה ב-2022”. בלאט: “פחות מתחבר למנטרה של ‘חייבים לנצח'”

על ידי Moshe Halickman

אכזבה גדולה בנבחרת ישראל מהפסד החוץ 90:85 לפולין בתום הארכה בלובלין במשחק במסגרת בית ד’ בשלב הבתים הראשון של מוקדמות אליפות העולם. בעקבות ההפסד, הנבחרת ירדה למאזן שלילי של 3:2 בדרך למקום השלישי בבית, כשכעת היא נמצאת מתחת לגרמניה (מאזן 1:4) שתסיים ראשונה ולפולין שמחזיקה במאזן של 3:2, כאשר אסטוניה נמצאת במקום האחרון גם כן עם מאזן 3:2. במשחק האחרון בבית ישראל תארח את אסטוניה ביום ראשון (20:30) באולם הדרייב אין, כשהיא חייבת לנצח או שפולין תפסיד בגרמניה כדי להעפיל לשלב הבא שאליו עולות 3 קבוצות.

המשחק כבר היה בידיים של ישראל, ולכן ההפסד כל כך כואב מבחינתה. ברבע הראשון לקח לישראל יותר מ-6 דקות כדי לקלוע סל שדה ראשון, ועד סיום הרבע היא נכנסה לקצב בדרך לפיגור 18:12 אחרי שים מדר קלע עם הבאזר. במהלך הרבע השני ישראל ירדה לפיגור שיא של 11 נקודות הפרש, אך בהמשך היא התאוששה ועלתה ליתרון ראשון במהלך הרבע הרביעי, כאשר היא אף עלתה ליתרון 6 שבו היא החזיקה עם פחות מדקה על השעון עד הסיום. אלא שישראל בעטה בדלי במספר מהלכים כולל כשהיא לא ביצעה עבירה בזמן שהיא עוד הובילה ב-3, ופולין ניצלה זאת עם שלשת קלאץ’ של ירוסלאב זייקובסקי בדרך להשוואת התוצאה ל-78:78. רפי מנקו החטיא ניסיון לשלשת ניצחון, ופולין סגרה את הסיפור בהארכה כאשר הפורוורד הישראלי החטיא מחוץ לקשת.

ישראל סיימה בסך הכל בצורה טובה מבפנים (56.25%), אך היא העדיפה לזרוק הרבה יותר מחוץ לקשת בדרך ל-14 מ-47 (29.8%), כאשר היא גם לא הייתה מספיק מדויקת מקו העונשין (7 מ-13, 53.85%). ישראל אומנם עצרה את פולין על 13 מ-35 לשתיים (37.1%), אך היא גם ספגה יותר שלשות ובאחוזים גבוהים (15 מ-33, 45.45%). ישראל ביצעה המון טעויות, שהתבטאו בין השאר ב-19 איבודים, למרות שלצד זה היא רשמה 29 אסיסטים. נקודה מעניינת היא תחום העבירות, כש-25 כאלו נשרקו לחובת ישראל לעומת 18 לפולין, מה שגרם למארחת להגיע הרבה לקו (19 מ-27, 70.4%).

Rafi Menco – Photo Credit: FIBA

מנקו, שלצד ההחטאות שלו גם קלע כמה שלשות חשובות ברבע הרביעי, הוביל את ישראל עם 15 נקודות (3 מ-11 לשלוש) ו-7 ריבאונדים (3 בהתקפה), ים מדר שרשם החטאה קריטית סיפק 14 נקודות (6 מ-10 לשתיים) ונמרוד לוי (5 ריבאונדים) שיצא בחמש עבירות, יובל זוסמן (6 ריבאונדים, 7 אסיסטים) שגם יצא בחמש עבירות ותמיר בלאט (3 מ-9 לשלוש, 3 חטיפות) סיפקו 10 נקודות כל אחד, אך האחרון גם איבד לא פחות מ-8 כדורים לעומת 4 אסיסטים. רומן סורקין רשם עליות ומורדות בדרך ל-9 נקודות (5 ריבאונדים, 2 חטיפות, 2 חסימות) וגיא פניני סיפק גיוון נפלא עם 6 נקודות (2 מ-5 לשלוש), 5 ריבאונדים (2 בהתקפה) ו-6 אסיסטים אך לצד זה רשם 0 מ-3 מהקו, כשעוד כמה שחקנים ניסו לתרום את חלקם: תומר גינת אומנם לקח 10 ריבאונדים (3 בהתקפה) אך קלע רק 5 נקודות וג’ון דיברתולומיאו, שפרץ את הסכר מהשדה ברבע הראשון, סיפק 5 נקודות משלו. עידן זלמנסון (נקודה אחת) ובר טימור (לא קלע) מיעטו לשחק, במשחק שבו הקפטן גל מקל לא שותף.

בצד של פולין שאותה מדריך המאמן איגור מיליצ’יץ’, הכוכב מתיאוש פוניטקה הצטיין עם 23 נקודות (3 מ-6 לשלוש, 14 מ-16 מהקו!), 9 ריבאונדים, 6 אסיסטים (לעומת 6 איבודים) ו-6 חטיפות בדרך למדד 30, אי ג’יי סלוטר צלף 16 נקודות (4 מ-9 לשלוש, 5 אסיסטים), זייקובסקי תרם 15 נקודות וגם יאקוב גרבאץ’ (9 נקודות, 3 מ-6 לשלוש) ואלכסנדר בלצ’רובסקי (8 נקודות, 4 מ-6 לשתיים, 7 ריבאונדים כולל 2 בהתקפה) עשו לא מעט צרות לישראל.

המאמן המפסיד, גיא גודס, אמר בראיון לטלוויזיה בסיום: “התחושות קשות כי המשחק היה בידיים שלנו ובסוף משום מה לא עשינו פאול וזה עלה לנו במשחק. בסוף היינו די סחוטים ועייפים, לפחות זה לא היה בהפרש שניצחנו את פולין (8), אבל המשחק היה ביד ואותי זה מרתיח. לא תכננו לזרוק המון שלשות אבל משחק הפנים שלנו לא נתן לנו הרבה. זה הרבה שלשות, לא באחוזים טובים, אין מה לעשות, אם היינו עושים פאול לא היינו מפסידים את המשחק, נמרוד וזוסמן יצאו בחמש עבירות, ברגע שנכנסנו להארכה בסאונה היינו די סחוטים, זו הפעם הראשונה ששיחקנו בחום הזה ועוד ב-2022. מבחינתנו צריך לנצח את האסטונים, זה יהיה תלוי בנו. לכל חלון יש את החיים שלו, אי אפשר להשוות בין קמפיין לקמפיין, תמיר וזוסמן הגיעו לאחרונה. זה היה המון-המון מנטאלי”.

Igor Milicic – Photo Credit: FIBA

גודס הוסיף במסיבת העיתונאים: “זו בושה לשחק בתנאים האלה, בכזה חום. אנחנו ב-2022 וזה לא יכול להיות שאין מיזוג כאשר בשתי הקבוצות מזיעים כמו חזירים. בכל השנים שלי בכדורסל זאת הפעם הראשונה שזה קרה. לא פתחנו את המשחק היטב אבל חזרנו ברבע השלישי. הובלנו ב-3 סמוך לסיום המשחק אבל לא ביצענו את העבירה, הם קלעו שלשה מהפינה והלכנו להארכה ששם זה משחק חדש. איבדנו ריכוז בסוף והם קלעו כמה שלשות אבל החדשות הטובות הן שאנחנו עדיין מחזיקים ביתרון בהפרש הסלים”.

עוד אמר גודס: “הפסד לא חכם כי היינו צריכים לעשות פאול בסוף וזה מה שמעצבן אותי, שיחקנו טוב ברוב המשחק והובלנו גם בסוף, אבל כשאתה עושה טעות כזאת חמורה בסוף ולא עושה פאול אז אתה משלם בשלשה ואז אתה נכנס להארכה, ושם הכל יכול להיות. פספוס שלנו בגדול, אנחנו צריכים ללמוד מזה וללכת ליום ראשון בשיא הכוח למשחק של להיות או לחדול”.

על הסיבה לכך שהנבחרת שוב פתחה רע מול פולין: “זה קרה כי אנחנו נבחרות כדורסל ואנחנו לא קבוצות, ולפעמים נבחרות צריכות לקבל את הקצב שלהן. שיחקנו פה בכבשן, בסאונה, אז יש לנו גם סיבה מסוימת, אבל ההתחלה לא מעניינת, בסופו של דבר מעניין הסוף בכדורסל אז בסוף היינו שם והיינו צריכים לנצח את המשחק, כך שההתחלה פחות מעניינת אותי”.

Guy Pnini – Photo Credit: FIBA

גם גיא פניני, שרשם את הופעתו ה-164 במדים הלאומיים ובכך השתווה למיקי ברקוביץ’ במקום השישי בכל הזמנים, דיבר במסיבת העיתונאים: “הפסדנו את המשחק וזה היה בידיים שלנו, עשינו כמה טעויות קריטיות ולא ביצענו עבירה בסיום. לא קלענו את זריקות העונשין שלנו ולא קיבלנו את ההחלטות הנכונות בסוף”.

תמיר בלאט, שיתף: “זה מאכזב, בסופו של דבר שיחקנו לא טוב לאורך כל המשחק אבל הגענו לפלוס 6 דקה לסוף אם אני לא טועה ולא עשינו פאול בסוף, אבל אם היינו משחקים יותר טוב לפני אז לא היינו מגיעים למצב הזה, אני באופן אישי איבדתי 8 כדורים שזה לא מתאים לי, אבל אנחנו צריכים להסתכל קדימה ויש לנו משחק גדול ביום ראשון נגד אסטוניה. אני חושב שאנחנו הגענו לפה יותר מדי לחוצים, כל המנטרה של ‘חייבים לנצח, חייבים לנצח’ – אני פחות מתחבר לזה כי זה מכניס את כולנו לסטרס, ואם אנחנו נבוא בגישה שאנחנו רוצים לנצח, להיות ביחד, להיות מחוברים ולהיות שמחים אחד בשביל השני אז אני חושב שזה ייראה הרבה יותר טוב”.

חברו של בלאט לקבוצה באלבה ברלין, יובל זוסמן, שחזר לנבחרת אחרי כמה שנים והיה מצוין לפרקים, סיפר: “הפסדנו וממשיכים קדימה. כיף להיות עם החבר’ה שוב פעם, אני מרגיש בבית בתור ישראלי וזה כיף גדול לייצג את הנבחרת, להיות עם החברים שלי ששיחקתי איתם ונגדם בארץ, זה חיבור שהוא מעבר לקבוצה, זה חיבור של אנשים עם זיקה מסוימת ועם אהבה מסוימת למולדת שקשה להסביר את זה במילים. פשוט נהניתי היום”.

על מה שהיה חסר כדי לנצח: “אני חושב שאלה הדברים הקטנים. הובלנו ב-6 נקודות דקה וכמה שניות לסוף המשחק, היינו צריכים להיות קצת יותר חכמים, ניסיני לעשות פאול מהר מדי וכל הקבוצה התקדמה יותר מדי קדימה, פספסנו את הפאול ואז ספגנו את הזריקה החופשייה. זה מתחיל בדברים הקטנים, בריבאונד ההגנה, באיבודים ובירידה להגנה, לצאת מהר אחרי שקיבלנו סל. לא עשינו את זה מספיק טוב היום ואני מקווה שזה ישתנה לקראת המשחק הבא”.

Tamir Blatt – Photo Credit: FIBA

תגובת אחת.

  1. Shimon

    וגם הריצפה הייתה עקןמה.

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!