“ב-1 על 1 נגד נועם לרוב זה הולך לכיוון שלי”: הראיון עם יאיר דוברת

יול 29, 2022 | כדורסל, נבחרת

על ידי Moshe Halickman

פורסם ב-23 ביולי 2021

ספיישל נועם דוברת מגיע כעת לסיומו אך גם לשיאו. את קפטן מכבי ראשון לציון והשחקן השלישי בפרויקט “עכשיו תורי” אוהדי הכדורסל הישראלי כבר מכירים, אך רבים לא יודעים שיש כוכב עולה נוסף במשפחת דוברת. כעת, בחרנו לערוך ראיון עם אחיו הצעיר של נועם דוברת, הרכז יאיר דוברת (בן 16, 1.96 מטרים), שמדבר לראשונה על הכל: הרצון שלו להפוך למקצוען, הקשר המיוחד עם אחיו הגדול, הזכות לייצג את ישראל ועוד.

יאיר דוברת משחק כמובן במחלקת הנוער של מכבי ראשון לציון. בעונה הקרובה הוא אמור לשחק בקבוצת הנוער הבכירה של המועדון. “קודם כל, לשחק בקבוצת הנוער של מכבי ראשון זו חוויה, מדובר אולי במחלקת הנוער הכי גדולה בארץ, המאמנים מקצועיים ונותנים את כל הכלים, חדר כושר, אתלטיקה, אימונים ברמה גבוהה. בשנה הבאה אני אמור להיות חלק מקבוצת הנוער-על של המועדון, אנחנו רוצים להגיע להישגים ובגדול המועדון הזה גורם תחושה של בית ומקצועיות אדירה. כיף להיות במועדון“.

בוא נחזור אחורה. איך התחלת לשחק כדורסל?

“כמו הרבה דברים בחיים הלכתי אחרי אח שלי הגדול ותמיד מה שהוא עשה רציתי לחקות אותו וללכת בדרך שלו. זה הדבר הראשון שגרם לי לכיוון הזה של הכדורסל אבל מהר מאוד אני התאהבתי במשחק. היינו משחקים בילדות שעות ומעבירים את הזמן במגרשים ואני פשוט לא יכלתי לצאת מהמגרשים. זה תחילת הסיפור שלי עם הכדור“.

Noam and Yair Dovrat – Photo Credit: Courtesy

מי היה עבורך מודל לחיקוי?

“הברור מאליו כמובן זה נועם, אח שלי הגדול, אבל יש המון אנשים או שחקנים שאני מסתכל עליהם באירופה. אין מודל לחיקוי מסוים שאני מסתכל עליו אבל מבחינת המנטאליות או הגישה לגבי הכדורסל, הכדור והניצחונות, תמיד אהבתי את לברון ג’יימס ותמיד ניסיתי לחקות אותו כמה שאפשר במשחק. הוא בעצם מישהו שכן הסתכלתי עליו“.

מאיזה מאמן למדת הכי הרבה עד עכשיו?

“היו המון מאמנים שהשפיעו עליי לאורך הדרך כמו שרון קארש שהוא המנהל המקצועי של מחלקת הנוער במכבי ראשון. לאורך שנים הוא נותן לי את כל הגב ואת כל הכלים להצליח בנוסף לאימונים אישיים. בכל מה שאני צריך הוא תומך בי באמת, אין דברים כאלה מה שהוא עושה. בנוסף, יש את זיו ארז שגם עוזר ונותן את כל מה שצריך, נדב זילברשטיין שאימן אותי בנבחרת של הגימנסיה בבית הספר שלמדתי ממנו המון, יש לו כל כך הרבה ידע בתור מאמן וזה כיף להתאמן תחתיו. יש גם את דן קציר שהוא בשנה הבאה הולך להיות המאמן שלי בקבוצת הנוער והוא נותן לי המון כלים“.

דוברת שיתף פעולה בנבחרת הקדטים עם נועם יעקוב, שכיכב בעונה האחרונה במדי הפועל עמק חפר והוביל את הקבוצה לזכייה בדאבל תוך כדי שהוא זוכה בתואר השחקן המצטיין של ליגת העל לנוער. יעקוב נחשב כמובן לאחד השחקנים הישראלים המוכשרים ביותר בגילאים הצעירים, ולאחרונה הוא אף חתם בווילרבאן הצרפתית במהלך שעורר המון רעש.

Noam Yaacov – Photo Credit: IBBA

“לשחק עם נועם זה דבר כיף מאוד כי הגישה שלו היא להיות כל כך תחרותי והוא רוצה לנצח כל משחקון קטן או כל תחרות חיובים, תמיד כיף להיות איתו במגרש, באימון או במשחק. אני חבר טוב מאוד של נועם ואני חושב שיש לו תקרת זכוכית גבוהה, הוא כישרון גדול ועובד קשה בצורה בלתי רגילה. אני חושב שיש לו את הכלים להגיע רחוק“.

עם איזה שחקן אתה הכי נהנה לשתף פעולה?

“אין לי שם ספציפי אבל אני אוהב לשחק עם שחקנים חכמים שאוהבים את המשחק ושקוראים מצבים. בקבוצה שלי ששיחקתי איתה השנה היה לי נורא כיף לשחק עם כל השחקנים בה, גם עם המון שחקנים בנבחרת ישראל כששיחקתי. אמנם אין שחקן ספציפי שהוא מעל כולם כרגע, אולי יהיה בהמשך, אבל נהניתי עם כולם באמת“.

על איזה שחקן היה הכי קשה לך לשמור?

“יכול מאוד להיות שנועם יעקוב. בכל זאת, הוא שחקן נהדר. תמיד כיף לשמור עליו, גם אם הוא עושה עליך סל או גם אם אתה עושה מהלך טוב בהגנה תמיד כיף לשמור עליו כי זה אתגר. הוא שחקן שבהחלט התמודדות נגדו היא דבר כיף“.

מהם היתרונות שלך ומה אתה עדיין צריך לשפר?

“אני חושב שהיתרונות שלי הם קודם כל הגובה והסייז שלי, בטח לעמדת הרכז. אני רואה את המשחק, קורא מצבים, מנהל פיק אנד רול וקולע מבחוץ. יש אספקטים שאני צריך גם לשפר, את הרגליים, את ההגנה. זה בגדול“.

Yair Dovrat – Photo Credit: Courtesy

מי מנצח באחד על אחד, אתה או נועם?

“באחד על אחד כשאני משחק נגד נועם אין חוקים, אנחנו מתפוצצים, מרביצים, הכל בשביל לנצח. כל פעם מישהו אחר מנצח, אבל לרוב זה הולך לכיוון שלי“.

דוברת היה לאחרונה באירוע הענקת תואר השחקן המשתפר של העונה לאחיו הגדול, והוא כבר ראה לא מעט הצלחות שלו לאורך השנים. “לאורך כל הדרך של נועם אני מסתכל עליו ומלווה אותו. כל הצלחה של נועם זה כאילו הצלחה שלי ושמחה בשבילי, וכל הדרך שאני מלווה אותו גם נותן לי באופן אישי המון דברים שאני שואף אליהם ורוצה להשיג, ובהחלט להיות איתו שם ולתמוך בו לאורך כל הדרך זו זכות גדולה“.

דוברת עולה לכיתה י”ב.

אתה גם גאון במתמטיקה?

“האמת שמבחינת המסלול בלימודים עשיתי מסלול מאוד דומה לזה של נועם, הייתי באותן מסגרות במתמטיקה. הוא סיים מתמטיקה על 100, אני כרגע על 90, אבל אני מצפה ללכת בדרך שלו“.

מה אתה אוהב לעשות מחוץ לפרקט?

“אני מבלה הרבה עם חברים ואוהב לשחק בסוני אן.בי.איי וגם פיפא. אוהב לבלות זמן עם המשפחה ולראות כדורסל. אני מאוד אוהב לראות את היורוליג, האן.בי.איי ואת הליגה בארץ. לבלות זמן עם המשפחה זה הדבר הכי חשוב בעולם ואני מאוד-מאוד שמח מזה“.

Noam and Yair Dovrat – Photo Credit: Courtesy

האחים יאיר ונועם נראים יחסית דומים מבחינה חיצונית. “כל פעם שמישהו רואה אותנו ביחד יש על זה איזושהי שורה או משפט. אנחנו מודעים לזה גם, אנחנו באמת דומים ואומרים לנו את זה הרבה, גם כשרואים אותי משחק אומרים לי שאני נורא מזכיר את נועם במשחק או לפעמים בפעולות מסוימות שאני עושה“.

אתה מאמין שהוא יוכל להגיע לאן.בי.איי?

“אני חושב שנועם יכול להגיע באמת הכי גבוה שאפשר ואני לא מציב לו שום תקרת זכוכית כי באמת אני מאמין בו ברמות שאי אפשר להסביר“.

היו בקשר איתך מהאן.בי.איי לגבי נועם?

“האמת שלא“.

אתה מעדיף לצפות באן.בי.איי או ביורוליג?

“האמת היא שאני חובב יורוליג גדול, זאת הליגה שאני הכי אוהב לצפות בה, אני חושב שהמשחק בה נורא חכם וזה כדורסל טהור. באן.בי.איי אני אוהב לצפות בפלייאוף, זאת רמת תחרותיות אחרת. בכלל, האן.בי.איי זו כמובן הליגה הטובה בעולם עם הכישרונות הכי גדולים וכיף לצפות בה, אבל אני מעדיף לצפות ביורוליג”.

Yair Dovrat – Photo Credit: Courtesy

דוברת משחק כיום בנבחרת ישראל עד גיל 17, שלא תשתתף בטורניר הקיץ אך תתאמן בארץ. “לייצג את נבחרת ישראל זה כבוד גדול, בכל אימון ובכל משחק שאני לובש את החולצה זו התרגשות אחרת. זאת הזדמנות גדולה וזכות גדולה, ואני מקווה להמשיך לעשות את זה גם בהמשך הקריירה“.

ביקשנו מדוברת למצוא משהו שלא יודעים עליו. “שאלה קשה. אולי לא יודעים עליי כמה שאני קרוב לנועם. אפשר להגיד גם שאני חובב ענפי ספורט אחרים, אני מאוד אוהב לצפות בכדורגל וגם לשחק, אוהב לשחק טניס, בכל ענף ספורט אני משתתף“.

לסיום, מה החלום הכי גדול שלך והאם אתה מאמין שתוכל להפוך למקצוען?

“אני רוצה להיות שחקן מוביל בתור עצמי, בתור יאיר דוברת. אני מאמין שיש לי את היכולות ואת הפוטנציאל, אני מקווה שאני אממש אותו ואני מאוד מצפה להמשך הדרך”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!