בשורה אחת עם צ’לסי: מכבי תל אביב נאבקת באנטישמיות

נוב 25, 2021 | אירופה, כדורסל

על ידי Moshe Halickman

בצל מגבלות הקורונה החמורות, חתם הבוקר, יום ה’, בברלין, גרמניה, מועדון הכדורסל מכבי תל אביב על הגדרת העבודה לאנטישמיות של IHRA ובכך התחייב להצטרף למאבק כנגד האנטישמיות, שנאה כנגד העם היהודי והכחשת השואה באירופה. בין מועדוני הספורט הבודדים החתומים על ההגדרה ניתן למצוא מועדון הכדורגל האנגלי צ’לסי. בהמשך לכך יצאה מכבי תל אביב, בקריאה לקבוצות ספורט נוספות בעולם לחתום על ההגדרה ולהצטרף למאבק.

מעמד החתימה התקיים כחלק מאירוע מיוחד בנוכחות שגריר ישראל בגרמניה, ג’רמי יששכרוף, במסגרת פרויקט “קבוצה אחת – עם אחד” שמובילים המרכז לאימפקט יהודי, המחלקה לישראל ולהנצחת השואה בהסתדרות הציונית העולמית ומועדון הכדורסל מכבי תל אביב, הפועלים יחד לחיזוק הקשר בין ישראל והקהילות היהודיות באירופה, דרך משחקיה של מכבי ביורוליג.

במהלך האירוע נערך שולחן עגול שעסק בסוגייה כיצד הספורט מהווה כלי מרכזי למאבק בגזענות ואנטישמיות ברחבי העולם, וכמו כן התקיים טקס הנחת זרים רשמי באנדרטת השואה המרכזית של ברלין. עוד השתתפו באירוע יו”ר המרכז לאימפקט יהודי, רוברט זינגר, יו”ר מועדון הכדורסל מכבי תל אביב, שמעון מזרחי, סגנית יו”ר ההסתדרות הציונית העולמית, טובה דורפמן, שר הספורט של מדינת ברלין, אלכסנדר זמבריצקי, נציגת משרד החוץ הגרמני לנושאי השואה ונשיאה לשעבר של IHRA, מיכאלה קוצ’לר, אגדת הכדורסל המכביסטית טל ברודי, מנכ”ל מועדון הכדורסל מכבי ת”א עדלי מרכוס, כוכב העבר וכיום סמנכ”ל שיווק ומכירות של מכבי תל אביב, דורון ג’מצ’י, נציגי ארגון מכבי גרמניה ונציגי הועד היהודי האמריקאי.

שגריר ישראל בגרמניה, ג’רמי יששכרוף: “לאורך השנים, ספורט היווה גורם חשוב בכל התחומים, ועמוד תווך שתורם לחיזוק הקשרים בין שתי מדינותינו. ספורטיביות בין עמים יכולה לסייע במאבק כנגד האפליה ודעות קדומות על בסיס גזע, או דת, כאשר אנשים מתחרים בצורה מכבדת. ספורט בדרך כלל הוא חגיגה של גיוון והוא מחזק חברות דמוקרטיות וסובלניות”.

רוברט זינגר, יו”ר המרכז לאימפקט יהודי: “אנו מתכבדים לעמוד היום כאן, על אדמת ברלין, ולקדם את חתימת מועדון הכדורסל מכבי תל אביב על הגדרת העבודה לאנטישמיות של IHRA, במסגרת השותפות של המרכז לאימפקט יהודי יחד עם מועדון הכדורסל מכבי תל אביב, וההסתדרות הציונית העולמית “קבוצה אחת- עם אחד”. צעד זה הינו אבן יסוד לקידום ערכי הספורט כחלק מהמאבק העולמי כנגד האנטישמיות, הגזענות, שיח השנאה והכחשת השואה. אנו נמשיך לקדם יחד עם שותפינו את החיבור החשוב של הקהילות היהודיות בתפוצות למדינת ישראל, דרך משחקי היורוליג של מכבי תל אביב ברחבי אירופה”.

שמעון מזרחי, יו”ר מועדון הכדורסל מכבי תל אביב: “הנצחת זכר השואה והמלחמה באנטישמיות הם ערך עליון שהוא חלק מזכות קיומנו ואל לנו לשכוח אותם לנצח. הטלאי הצהוב מונצח בגופיות המשחק הצהובות של מכבי תל אביב. אנו קוראים בהזדמנות זו למועדוני ספורט נוספים לאמץ את אמנת IHRA ולהצטרף למאבק הערכי והחשוב כנגד האנטישמיות הכחשת השואה”.

טובה דורפמן, סגנית יו”ר ההסתדרות הציונית העולמית: “בשנים האחרונות, מוצאות האנטישמיות והגזענות מרחב נוח להעצמתן. מגרשי הספורט על כל סוגיהם הפכו לאחרונה לכלי ניגוח כנגד העם היהודי וכנגד מדינת ישראל. קיומו של משחק כדורסל בין מכבי תל אביב לבין קבוצה גרמנית, ערב חג החנוכה – חג ניצחון האור על החושך הוא יותר מסמלי. אימוץ הגדרת העבודה של הברית העולמית להנצחת זיכרון השואה על ידי מועדוני ספורט מכל העולם יהווה זרז לשילוב כוחות בין לאומי למאבק בתופעת הגזענות והאנטישמיות. נמשיך להיאבק בתופעות אלו בכל הכוח”.

“בתור שחקן לשעבר אני יודע, אנחנו השחקנים חושבים לפעמים שזה רק משחק כדורסל. אני יודע שמדובר בתמונה גדולה יותר”, הוסיף עוזר המאמן דורון פרקינס, כוכב מכבי בעצמו בעבר. “אני מקווה שנייצג היטב את כולם על ומחוץ למגרש. אנחנו מייצגים את הצבע הצהוב. כולנו חושבים מדי יום על דברים רבים שקורים בעולם ואנחנו מנסים לייצג את מכבי בתור הארגון הטוב ביותר שאפשר. אני מקווה שהשחקנים, המאמנים וכל הצוות התומך ימשיכו לפעול כך יחד. ניתן הצגה הערב”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!