“בן שרף צריך לחשוב NBA ולא שום דבר אחר”: אבנר יאור בראיון מיוחד

מאי 28, 2023 | אירופה, כדורסל, לאומית

על ידי Moshe Halickman

אבנר יאור הוא ללא ספק אחד המומחים הגדולים ביותר בכל הנוגע לכדורסל הישראלי בכלל ולליגה הלאומית בפרט. המאמן, שכיום מגיש את תוכנית “המגזין הלאומי” יחד עם ניב שמולי, התארח לא מזמן לראיון מיוחד בפודקאסט “התשיעית באירופה” של כותב שורות אלו, כאשר הוא דיבר על הכל. חלק קטן מהציטוטים הבולטים הועלו כאן על הכתב, והפרק המלא מצורף כמובן להאזנה.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

על הדמיון בין הזכייה שלו בגביע יול”ב כעוזר מאמן הפועל ירושלים ב-2004 להגעה של הקבוצה לגמר ליגת האלופות העונה: “המבנה של המפעל שונה, האופן שבו מגיעים עד הסוף למעלה שונה, יש קשיים אחרים. אם להתחיל מהסוף, אז ההבדל הוא שהגמר במשחק אחד שאנחנו נערכנו אליו היה משחק אחד בשרלרואה, אבל בחצי הגמר שיחקנו עם ז’לז’ניק בבלגרד, למעשה זה היה המשחק הראשון, המשחק השני היה אצלנו במלחה בירושלים באולם המיתולוגי, ורק אז העפלנו לגמר שהיה גמר אחד. זאת אומרת שנסענו למטרה של גמר אחד מול ריאל מדריד, ולעומת זאת היה לנו את הקושי של לעבור משחקים של הצלבה עם חצי גמר בית וחוץ, מה שלא היה פשוט. אני חושב שהאווירה היוצאת דופן והמדהימה של הקהל שמלווה את הקבוצה ומגיע בהמוניו – בסיטואציה השנה במלאגה אולי אפילו היו יותר אוהדים ממה שהיה בשרלרואה. בסוף, לעשות תואר אירופי ברמות האלה זה לא פשוט, וירושלים הייתה כפסע מלעשות את זה בפעם השנייה. לצער כולם זה לא הצליח הפעם, אבל זה לא מוריד כהוא זה מהעונה הנהדרת שהם חווים וגם מהקבוצה, יש להם קבוצה מיוחדת משלהם שהם בנו, קבוצה שנראית שהיא נהנית ביחד ועובר עליהם משהו יפה וטוב, וגם לנו היה את מה ששלנו שהיה באמת ייחודי. כמו שאומרים, תארים כאלה זה פעם בחיים, מי ששותף לזה הוא בר מזל”.

Hapoel Jerusalem – Photo Credit: BCL

על בן שרף, כוכב אליצור נתניה מהליגה הלאומית: “אני חושב שאנחנו מדברים על זה כל העונה וגם במגזין מזכירים את זה שכאשר הוא הוביל את נבחרת הקדטים של ישראל באליפות אירופה בקיץ הוא הראה במשחק שלו הרבה בגרות, זאת אומרת שהוא שחקן שמשחק בהרבה בגרות, יודע לשלוט בקצב ויודע לנהל את המשחק, מתי למסור, מתי לקלוע, מתי לקלוע במעבר ומתי להחזיק את המשחק ולמשוך את השעון, כל מיני תכונות שלי הזכירו מהעבר משכבות הגיל שלי את קורן אמישה, גיא גודס ודורון שפר, שחקנים שבגיל הזה כבר קיבלו קבוצות לידיים שלהם ומושכות אפילו בליגה הראשונה, כי באמת שהמשחק שלהם היה מעוצב, וגם הגודל שלו מזכיר את הגדלים האלה, בקיץ הוא היה 1.95 מטר ולדעתי היום הוא כבר יותר, אבל גם מבחינה פיזית. כשנתניה שמה עליו את היד והוא עשה את הבחירה שלו אני לא התפלאתי, חשבתי מייד שזה טוב מאוד בשבילו וקיוויתי גם שייתנו לו באמת את המושכות ברמת המובילות. אני חושב שהוא לקח את זה בשתי ידיים ובמרבית העונה היה ממש טוב. היו לו משחקים פחות טובים והיו גם דברים של קצת אי יציבות, אבל במרבית העונה הוא היה ממש-ממש טוב.

“אם תצרף לזה את העובדה שהוא היה עולה מהספסל ברוב המשחקים ושממוצע הדקות שלו בעונה הרגילה היה 22 וקצת, כלומר עולה-יורד ולא ממש מקבל מושכות, אז להצליח לעשות את מה שהוא עשה – 14 נקודות בממוצע, קליעות לשתיים ולשלוש, אסיסט-איבוד, להביא את היכולות שלו ב-22 דקות מראה על שחקן שאם היו נותנים לו להוביל את הקבוצה, אני מדבר על 28-30 דקות כשחקן מוביל, אז אין לי ספק שהיינו רואים ממנו הרבה יותר ‘וואו’ כבר בגיל 16, ובעצם הנושא של ליגת העל לא היה נראה כאילו עוד שנה ליגה לאומית או פחות שנה, אם הוא יישאר או לא יישאר, מה טוב לו או מה לא טוב לו. זה היה לדעתי יכול להיות כבר השנה עם שלושה סימני קריאה. העובדה שהוא שיחק בממוצע דקות שהן לא באמת דקות של שחקן עם קבוצה בידיים שלו בעצם משאירה פה איזשהו משהו שהוא יצטרך להתגבר עליו הלאה במידה שהוא באמת ממשיך לליגה הראשונה, דברים אחרים של מובילות או שהוא נשאר לעוד עונה בליגה הלאומית. אני חושב שהוא ממש מזכיר לי את השחקנים האלה שהזכרתי קודם ושבאיזשהו ואקום לא היו לנו כאלה שחקנים כבר הרבה שנים בגילאים האלה, אולי מאז טל בורשטיין. אני חושב שאולי אפילו האפסייד שלו, או מה שנקרא הפוטנציאל שלו בגיל הזה עם מה שהוא מראה, הוא עוד יותר גדול מהחבר’ה שהזכרנו קודם, ואם תזכור, שמנו גם את דורון שפר בתוך אותה נשימה, אז זה בגדול הדברים שאני חושב על בן שרף”.

Ben Saraf and David Robinson – Photo Credit: Yehuda Halickman

על מה צריך להיות הצעד הבא של שרף, ענה יאור: “איפה שהוא לא הולך הוא צריך לקבל את המושכות כרכז, הוא חייב לפתח את המשחק שלו כרכז, זו דעתי, וזה יהיה היתרון הגדול שלו. אם צוללים לתוך הסטטיסטיקה האישית אז כשמסתכלים על יחס האסיסט/איבוד שלו רואים שבשלב הזה הוא באמת עשה סקור יפה בליגה הלאומית, אבל היחס הזה חייב להשתפר כדי שהוא יהיה יותר פוינט גארד. זה דבר שבא עם הגיל, שלומדים גם את האיזון, שזה אחד הדברים היותר קשים ליישום – האיזון הזה בין מה שאני עושה עבור החברים שלי שיהיו יותר טובים לבין מה שאני עושה לעצמי שאני גם חייב אותו, כי הקבוצה זקוקה גם לסטטיסטיקה ממנו ולמה שהוא יוצר. את האיזון הזה לומדים עם השנים, יחסית הוא עושה את זה מאוד-מאוד יפה לגילו וזה משהו שהוא יצטרך להתמקד בו בעונה הבאה, פשוט להיות יותר רכז. לא יודע איזה כיוון הוא יבחר, אין לי מושג, אבל אני חושב שבהזדמנויות שנוצרות היום בארצות הברית עם השינויים בחוקה בקולג’ים ובליגת הפיתוח של האן.בי.איי יש כל כך הרבה שינויים שמאפשרים היום לחבר’ה הצעירים להסתכל בעיניי לצד הזה של מעבר לים, ויכולים להקפיץ אותם בצורה משמעותית על מי שחושב בגדול. בהחלט במקומו הייתי שוקל לחשוב בגדול ולפזול לאזור ההוא”.

על הדיווח לפיו חובנטוד בדאלונה הספרדית חושקת בשרף: “לא רואה הבדל בין חובנטוד בדאלונה לבין לשחק פה בליגת העל. חובנטוד אחלה קבוצה, הכל טוב ויפה והכל בסדר, אתה יכול להגיד שבספרד כל הליגה עצמה יותר חזקה ושיש יותר משחקים, כל מיני דברים, אבל אני מחזיק מליגת העל שלנו, יש פה זרים ברמה גבוהה, ישראלים, יכולות אימון, לא הייתי רואה פה סיבה ללכת למשהו מהסוג הזה כמו שהזכרתי. אם המטרה היא אירופה ולבוא דרך אירופה לאן.בי.איי, כי ככה אני רואה את איך שהוא צריך לחשוב, הוא צריך לחשוב אן.ב.איי ולא שום דבר אחר, ולזה התכוונתי גם קודם. תמיד הוא יכול ליפול מהאן.בי.איי כלפי מטה, אבל הראש והמטרה היא האן.בי.איי, ואז אם זה הראש וזו המטרה צריך לחשוב באיזו צורה יהיה יותר נכון לי להגשים את זה, ויש דרכים רבות, כל אחד עשה דרך אחרת. בשנים האחרונות ראינו דווקא את החבר’ה הישראלים עומרי כספי ודני אבדיה מגשימים את זה דרך ליגת העל, דרך מכבי תל אביב במקרה שלהם. ראינו את גל מקל בעבר מגשים את זה דרך ליגת העל אחרי שעשה אליפות עם מכבי חיפה בזמנו, זאת אומרת שדווקא שלושת שחקני האן.בי.איי של ישראל הגיעו מליגת העל ולא הגיעו מאירופה או עשו את הדרך דרך המכללות כמו שבזמנו עשו נדב הנפלד ודורון שפר. אלה שיצדדו בנושא של הגעה מפה, מאירופה – אז למה לא מליגת העל שלנו בעצם או מהטופ שלנו, מכבי תל אביב, הפועל ירושלים. אני חושב שזה לא מתאים לו לשנים הראשונות, יכול להיות שבשנים הראשונות האלה הוא יצטרך פשוט דקות משחק, להוביל ולהשתפשף. אני עדיין חושב באופן אישי שבמקרה שלו בהחלט צריך לשקול לבחור דרך אחרת, דרך ארצות הברית. היום הסיפור הוא שונה, יש אפשרויות שונות בארצות הברית, ימים יגידו. רק נאחל לו בהצלחה, זה הכי חשוב, שיהיה בריא ושימשיך לעבוד קשה”.

Deni Avdija – Photo Credit: FIBA

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!