בלעדי! נבן ספאחיה בראיון ראשון לכלי תקשורת ישראלי מאז שעזב את מכבי תל אביב. ”אני כל כך שמח שמכבי נמצאים בדרך הנכונה”

פבר 3, 2020 | כדורסל

על ידי Joshua Halickman


ה’Sportsrabbi’ אירח את המאמן נבן ספאחיה לראיון בלעדי וראשון לכלי תקשורת ישראלי מאז שעזב עוזר מאמן הממפיס גריזליס מהNBA את מכבי תל אביב. הראיון ניתן להאזנה בפודקאסט השבועי באודיו המצורף בכתבה. ספאחיה דיבר על מגוון נושאים, בין השאר על העבודה בממפיס, ג’ה מוראנט, קובי בראיינט, דראזן פטרוביץ’, קריירצ האימון שלו, הNBA, דיוויד בלאט והחייל דן סלע ז”ל.

על הזמן שלו בממפיס עד כה:
”אני מאוד נהנה עם ממפיס, הקבוצה, השחקנים והקולגות. אף אחד לא ציפה ממנו שנלך כל כך רחוק ואני יכול להגיד שאנחנו ההפתעה הכי גדולה בNBA. הציפיות היו רחוקות מאוד מאיפה שאנחנו עכשיו ולא היינו יכולים לעשות את זה בלי שיהיה לנו את האנשים הנכונים והמאמנים מסביבינו”.

youtube.com

כוכבים צעירים כמו ג’ה מוראנט וג’ארן ג’קסון ג’וניור:
”ג’ה מוראנט, ג’רן ג’קסון, ברנדון קלארק, דילון ברוקס, ד’אנתוני מלטון, יש אנשים ששוכחים מהם אבל ג’ה כל כך מוכשר והכישרון שלו מסתיר את השחקנים האחרים. אבל יש לנו כל כך הרבה שחקנים מוכשרים. אני חייב להיות כנה ולהגיד שבכל קריירת האימון שלי אף פעם לא ראיתי כישרון עצום כמו ג’ה וג’ ג’יי. אף פעם לא ראיתי מישהו בן 19-20 כל כך בוגר שיכול להוביל קבוצת NBA. זה מאוד קשה להבין ומאוד קשה למצוא. היה לנו מקרה אחד כזה באירופה עם לוקה דונצ’יץ’ בריאל מדריד ובהיסטוריה עם דראזן פטרוביץ’ וטוני קוקוץ’ אבל זה מאוד קשה למצוא”.

ההשפעה של שחקנים ותיקים כמו יונאס ולנצ’יונאס:
”זה החלק השני של ההצלחה שלנו. אנחנו לא היינו יכולים להיות איפה שאנחנו עכשיו בלי שחקנים מנוסים כמו יונאס ולנצ’יונאס, ג’יי קראודר וסולומון היל. כרגע הוא משחק את הכדורסל הטוב ביותר מאז שהוא חזר מהנבחרת. אנחנו משחקים עם מהירות ועם שחקן כמו ג’ה מוראנט אתה חייב לשחק עם מהירות, אתה לא יכול להאט. הוא משחק ממש, ממש טוב”.

Youtube.com

מוח כדורסל מבריק וצעיר כמו טיילור ג’נקינס:
”יש לי הרבה ניסיון בעבודה עם מאמנים, מעל 30 שנה. ארה”ב יודעת לייצר שחקנים אבל גם מאמנים. ביליתי 3 שנים עם טיילור באטלנטה וזה מאוד קשה להשוות אליו את מוסר העבודה שלו ואת זה שהוא מאוד מאורגן. הוא אדם מאוד מיוחד וחבר טוב. אני נהנה בכל יום שאני עובד איתו. אני רואה עתיד בהיר בשביל טיילור”.

להיות דמות ותיקה בצוות המאמנים:
”זה החלק הכי גדול של העבודה שלי פה. יש לי יותר ניסיון מהגיל שלהם! אני עושה דברים רבים בתוכנית, אבל הניסיון שלי זה כנראה הדבר החשוב ביותר עבור המועדון”.

על הטרגדיה של קובי בראיינט:
”זאת טרגדיה גדולה בשביל המשפחה שלו ובשביל כל משפחת הכדורסל. איבדתי חבר, דראזן פטרוביץ’ ובשבילי באותה התקופה זה היה הרגע הכי נורא בחיים שלי ורגע קשה. ביום שהוא הלך לעולמו הייתי במשרד והסברתי על תוכנית המשחק למאמנים לקראת המשחק שלנו נגד פיניקס וסקוני פן אמר שהטלפון שלו מתפוצץ מהודעות על קובי ומה שקרה. היינו בשוק והפסקנו. לא ידענו מה לעשות. היה שקט בחדר והתחלנו לבכות. לאחר מכן אספנו את השחקנים בחדר ההלבשה ובכינו בשבילו, בשביל המשפחות, בשבילנו ובשביל העתיד. הערכנו את כל מה שהוא עשה בשבילנו. איבדתי חבר ואני ידעתי איך סיטואציה כזאת מתנהלת. אך פעם לא הייתי בקשר קרוב עם קובי אבל הייתי מעורב בהרבה משחקים שהוא שיחק בהם. דרווין האם שהוא עכשיו עוזר מאמן בבאקס והיה איתי באטלנטה נמנה על צוות המאמנים של הלייקרס בין 2011 עד 2013 והכיר אותו היטב ודיברנו על קובי הרבה כשהייתי מעוניין לדעת יותר עליו ועל הקריירה שלו. הוא סיפר לי הרבה סיפורים. אני לא יודע אם אי פעם איבדנו כוכב כזה גדול בהיסטוריה של הספורט שהיה כל כך מוכר על הבמה העולמית. הוא אפילו זכה באוסקר. אני לא זוכר כוכב הולך לעולמו בגיל כל כך צעיר והעובדה שבתו בת ה13 הלכה לעולמה הופכת את זה לאפילו יותר קשה בשבילנו ובמיוחד עבור ההורים שלו”.

המאמן ספאחיה על היחסים עם דראזן פטרוביץ’:
”גדלנו באותו רחוב והתמונה הראשונה שיש לי איתו היא מיום ההולדת שלו בגיל 5 כשהייתי בן 7. הכרנו אחד את השני אפילו בגיל מוקדם יותר. אמא שלו הכינה מוזיאון בדירה שגרנו בה וכשאתה נכנס זאת התמונה הראשונה שאתה רואה. רק השבוע, השגריר הישראלי אילן מור ביקר ברחוב שבו גדלנו ובדירה של דראזן. הוא שלח לי הודעות ותמונות, הייתי כל כך גאה והלב שלי נעשה כל כך גדול. אמא של דראזן שאלה אותי מה אני רוצה לעשות עם הדירה כשהיא חשבה למכור אותו אבל אמרתי לה, המקום שבו דראזן פטרוביץ’ נולד לעולם לא יכול להימכר. המקום הוא רק 60 מטר אבל הכנו סיפור כל כך מדהים על החיים שלו ואנשים מכל העולם באים ומבקרים”.

ההשפעה של דראזן פטרוביץ’ על הכדורסל:
”יש 2 פרקים לקריירה שלו. אחד זה קרואטיה וריאל מדריד והתקופה הקצרה בארה”ב. הוא שינה דברים רבים כולל איך שאתה משחק וכיצד אתה מתאמן בכדורסל. הוא היה הכוכב הקרואטי האחרון. כשריאל שמו לב שהם לא יכולים לנצח אותו הם קנו אותו! אחד המשחקים האחרונים שהוא שיחק נגד ריאל מדריד היה עם יוגוסלביה בטורניר כריסמס במדריד. ריאל ניסתה למצוא מישהו שיכול לשמוק על פטרוביץ’ והם השתשמשו במשחק הזה כדי לעשות סקאוטינג עליו כאשר הוא שיחק עם ציבונה במדריד מעט לאחר מכן. אבל הוא קלע שוב והם ידעו שהם חייבים לקנות אותו כשרמון מנדוזה, נשיא ריאל עשה זאת. עם זאת, עדיין היו חוקים נוקשים בגלל הקומוניזם שלא איפשר לשחקנים לעזוב את המדינה שלהם. אבל הוא הצליח לשנות את החוק ומצא דרך לצאת בגיל צעיר. אחרי שנה הוא רצה לעבור לNBA ושאלתי אותו למה הוא ירצה לעזוב סיטואציה כל כך טובה עם ריאל. אבל הוא אמר שהוא חייב לנסות ושאם הוא אף פעם לא ינסה הוא לא יידע אם אי פעם יוכל לסלוח לעצמו”.

ההחלטה להפוך למאמן:
”עבדתי בצורה מקצוענית ב9 מדינות שונות. כשחזרתי לעיר שלי אחרי שהייתי בצבא המאמן שלי אמר לי שאני רק אהיה שחקן ממוצע ושהתחרות היא כל כך חזקה בגלל שאף אחד לא היה יכול לעזוב את המדינה. מכיוון שהיינו רק מדינה אחת, יוגוסלביה עם מיליונים של אנשים אז היו כל כך הרבה שחקנים גדולים, עכשיו אנחנו 7 מדינות ורק סרביה טובים מאיתנו בקרואטיה. אז התחלתי לאמן”.

הNBA ודראזן פטרוביץ’:
”הרבה חברים ומאמנים אמרו שהוא היה השחקן האירופאי הכי טוב שאי פעם שיחק בNBA אבל הוא באמת היה השחקן האירופאי הכי חשוב ששיחק בNBA. תמיד רציתי לדבר עם המאמן הראשון שלו בNBA ריק אדלמן בפורטלנד טריילבלייזרס כדי להבין את הסיבה שהוא שיחק איתו מעט מכיוון שהוא היה עולה מהספסל ולא שיחק הרבה דקות. עם זאת, זה סיכן את העתיד שלו בNBA והרבה שחקנים יכלו לוותר ולהגיד שהNBA זה לא בשבילי. אבל הוא הלך לניו ג’רזי נטס והוכיח שהוא אחד מהגארדים הטובים בעולם. למרבה הצער, הטרגדיה עצרה את הקריירה שלו אבל הוא שינה את הדעה של כולם לגבי שחקנים אירופאים”.

טיפוח שחקנים אירופאים בשביל הNBA:
”הNBA זה משחק שונה לגמרי וספורט שונה ממה שיש באירופה. הNBA רודפת אלרי הטאלנט שיש באירופה ולא כולם יכולים לשרוד. בפעם הראשונה בהיסטוריה של הNBA יש לך 3 מועמדים לגיטימיים לתואר הMVP, אחד מהם הוא כבר MVP בשם יאניס אנטטונקומפו והאחרים הם לוקה דונצ’יץ וניקולה יוקיץ’. הם כולם שחקני אולסטאר ומה שמעניין במיוחד הוא שהם הגיעו לליגה בגיל צעיר מאוד. כיום, סוגים כאלה של שחקנים באים לNBA מיד כדי שהם יוכלו לעבוד איתם והם לא נשארים באירופה. אבל אם הם לא מספקים את הסחורה הם חוזרים. הם יעשו הכל כדי למצוא אחד כמו פטרוביץ’ או דונצ’יץ’, עובדתית דונצ’יץ’ הוא השילוב המושלם לדירק נוביצקי ודראזן פטרוביץ’, הוא גרסה מעודכנת שלהם. אמרתי לתקשורת הסרבית לפני 5 שנים שיוקיץ’ הוא גרסה מעודכנת של ולאדה דיבאץ’ אבל הם אמרו שהלכתי קצת רחוק מדי!”.

התנאים העדיפים של הNBA לעומת אירופה:
”תמיד הייתי מאמן של תמונה גדולה. באירופה החוק תמיד היה אחד שמתחילים ומסיימים איתו. אם לא שרדת בכמה חודשים ראשונים שלך אז אתה סיימת. איבתי את העבודה שלי אחרי שנה מעוחה בטאו קרמיקה (באסקוניה). כשהשחקן הכי חשוב של הקבוצה לואיס סקולה עזב אחרי שהפסידו בחצי הגמר בפיינל פור היורוליג הגעתי כדי לתקן בגלל שזה המוניטין שלי. בניתי את הקבוצה מחדש והבאתי אותם בחזרה לפיינל פור והם שיחררו אותי. יש לי יחסים טובים עם הבעלים חוסה אנטוניו קוארז’טה עד לעצם היום הזה. אבל הוא היה הראשון ששם לב שמשחקים כל כך הרבה משחקים באירופה אבל בלי התנאים לעשות את זה. אמרתי פעם לעמי ביטון, המנהל של מכבי תל אביב שאנחנו משחקים כמו בNBA אבל בלי התנאים שיש בNBA. תהיו חכמים אם אתם משחקים ביורוליג ואז אתם צריכים לשחק בליגה הישראלית עם החוק הרוסי וטוסו בצורה חכמה כאשר זה לוקח 17 שעות להגיע מהבית שלי בתל אביב לגראן קנאריה. זה מאוד קשה לשחק ככה וב2 מפעלים שונים. התנאים בNBA הרבה יותר טובים אם זה מתחמי האימונים, או הטיסות שאנחנו הולכים מהמשרד ישר למטוס, אנחנו לא מבזבזים בכלל זמן. הכל שונה. אם מכבי רוצים לטוס לויטוריה, הם צריכים לעבור בין כמה שדות תעופה ולאבד יום בנוסף לכך עם האנרגיה והזמן שצריך כדי להתכונן למשחק”.

החשיבות של מכבי תל אביב ולשים את הקבוצה על המפה:
”מכבי תל אביב היא לא רק מדינה אחת וקבוצה אחת בשבילי, זה הרבה מעבר לכך. אפילו מהפעם הראשונה שהייתי בקבוצה ב2006-7 עדיין הייתי בקשר עם כל החברים שלי מאותם שנים. אפילו כשעזבתי את הקבוצה אז וגם לאחרונה תמיד הייתי אוהד של מכבי. בשבילנו שגרים מחוץ לישראל, מכבי היא הרבה, הרבה יותר גדולה ממה שאנשים חושבים על מכבי בישראל חוץ מאוהדי מכבי. הדבר הכי חשוב עבור הקבוצות בישראל זה לנצח את מכבי ואני מבין את זה בגלל שמכבי היא אחת מקבוצות הספורט הגדולות בתולדות הספורט הישראלי. כשדיברתי עם ניקולה והחברים שלי לפני שחזרתי לא יכולתי להבין כיצד מכבי לא היו בגמר הליגה הישראלית ב3 השנים הקודמות. כשהם רצו אותי הייתה לי שיחה ארוכה והוא אמר בבקשה תבוא, אני חושב שאתה יכול לפתור את הבעיות.

האדם הראשון שהתקשר היה גיא גודס ואמרתי לו, אתה חושב שאנחנו יכולים לפתור את זה? והוא אמר כן, אין בעיה. אבל אנחנו צריכים להחליף את כל הסגל, דבר שלא קרה בהיסטוריה של הכדורסל המודרני שמועדון כל כך גדול שמשחק ביורוליג יחליף 12 שחקנים וזה ייקח זמן. עכשיו זאת השנה השלישית של התוכנית ואני לא רוצה לדבר על השנה השנייה כאשמה כי זה תמיד חלק מהתירוצים כשאתה לא מצליח ואני לא אוהב את זה. בדיוק כשראיתי את לוח הזמנים ומ9 המשחקים הראשונים 6 היו בחוץ כששלושת המשחקים בבית היו נגד ריאל מדריד, פנרבחצ’ה וצסק”א, בכל החיים שלי בכדורסל לא ראיתי כזה לוח זמנים.

Dov Halickman Photography

אבל אפילו יותר מזה היה שהיו פציעות ל3 שחקני חמישייה והיו לנו כמה הפסדים ואתה יודע שבישראל יש לחץ גדול וההנהלה החליטה את מה שהיא החליטה. הייתה לי שיחה ארוכה עם דיוויד פדרמן ואודי רקנאטי, שלושתנו ואמרתי להם כמה גאה אני בכך שהייתי חלק מהעבודה. אבל הכל בסדר במכבי, השחקנים הפצועים יחזרו והיו לנו בעיות בקדם העונה ושעם זמן מכבי תהיה במקום שבו מכבי אמורה להיות.

עכשיו שלקבוצה יש את השחקנים הנכונים, המאמן הנכון והגישה הנכונה, אתה לא היית יכול לעשות שום דבר בעונה הראשונה כשרק התחלנו להיבנות מחדש. שחקן אחד הגיע מהרצליה, אחד מרעננה, עוד אחד מחיפה ואחד נוסף מבשיקטאש ומניז’ני נובגורוד. עכשיו יש לך שחקנים מהNBA ולא היית יכול לעשות את בשנה הראשונה או בשנה השנייה. אני חייב לתת קרדיט לארגון של מכבי ובמיוחד לניקולה וויצ’יץ’ ולקבלת ההחלטות שלו. אני יודע שהוא סבל ולרוע מזלנו זה ספורט ברמת תחרות גבוהה ואתה לא יכול לפתור את כל הבעיות בשנה אחת או בשנתיים. אני כל כך שמח שהם נמצאים בדרך הנכונה. עכשיו יש להם בעיות עם כמה פציעות ואם לא היה להם את הבעיה הזאת הם היו אפילו במצב טוב יותר בטבלה ביחס לאיפה שהם עכשיו. העונה היא ארוכה, פציעות פוגעות ואיפה אתה תמצא שחקנים בשביל מכבי כשהשחקנים הכי טובים נמצאים בחוזה תחת קבוצות אחרות? מאיפה הקסם הזה שמגיע מהשמיים כשיש את השחקן האחד הזה שהוא פצוע, למה הוא חופשי? אף אחד לא ייתן לך את השחקנים הכי טובים אפילו תמורת מיליון דולרים. אבל כמו שאני אמרתי אני שמח לראות את איפה שמכבי נמצאת ואני מקווה שהשנה הם ישיגו תוצאות טובות ולא רק יגיעו לפלייאוף אבל גם יתחרו על הזכות להיות בפיינל פור”.

היחסים עם דיוויד בלאט:
”אני מכיר את דיוויד מ1994. הוא היה אחד מהאנשים הראשונים שפגשתי בישראל ביחד עם פיני גרשון בטורניר בהולנד. דיוויד היה העוזר של פיני בהפועל גליל עליון. מאז אנחנו בקשר ואנחנו חברים טובים, למעשה בשבוע האחרון נפגשנו בניו יורק. כל כך שמחתי לראות אותו לפני המשחק וזה היה כאילו פגשתי את אח שלי. בילינו במשך יותר מ40 דקות ביחד והכרתי את כל העוזרים בממפיס לדיוויד. אני כל כך שמח שהוא עובד ונלחם עם הבריאות שלו והוא אמר שדברים משתפרים מהצד שלו ואני כל כך שמח בשבילו על זה”.

ספאחיה סיפר על הקשר הקרוב שלו עם דן סלע שהיה חייל צה”ל ונפטר בצורה טראגית:
”זאת הייתה טרגדיה בחיים שלי ובמשפחה שלו. אני עדיין לא יודע עד היום הזה מה בדיוק קרה. הגעתי לישראל כמה ימים אחרי ההלוויה וביקרתי בבית הקברות כדי לחלוק כבוד אחרון. זה היה יום כל כך עצוב שאדם כל כך צעיר הלך לעולמו. הוא היה כל מדהים ומוכשר. הוא אהב כדורסל. אני עדיין בקשר עם המשפחה שלו והייתי ביום האזכרה כשהייתי במכבי ועזבתי את המאמנים האחרים שערכו את האימון כדי שאוכל להיות שם. אני גאה להיות שם בשביל המשפחה ובכל פעם שאני מבקר בישראל אני רואה אותם, מה שיקרה אחרי העונה עם המאמן טיילור ואני מקווה שגם עם הג’נרל מנג’ר זאק קליימן. אני אהיה שוב בתל אביב אחרי העונה ואלך לבקר את המשפחה גם כן. אני רוצה לראות את המקום בירושלים שבו הוא הלך לעולמו גם”.

לסיום, ספאחיה העביר מסר לאוהדים בישראל:
״אני אמשיך במשימות שלי בחיים ואאסוף חברים מהרבה מקומות, בבקשה תגיד שלום לכל החברים שלי בישראל וגם בתל אביב, אני לא יכול לחכות לחזור ולראות את כולכם״.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!