“בכנות, אני שמח על זה”: על השינוי של אובאסוהן, וגם: הלפרין, דוברת וקפלן

מאי 24, 2022 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

הפועל ירושלים הביסה בחוץ 42:84 את הפועל גלבוע/גליל בגן נר במשחק מספר 4 בסדרת רבע גמר הפלייאוף בליגת העל ובכך למעשה ניצחה 1:3 בסדרה בדרך לחצי גמר הפלייאוף, שם היא תפגוש את הפועל חולון, כאשר המשחק הראשון ייערך בהיכל פיס ארנה ביום שישי הקרוב. זה היה משחק שבו ירושלים הייתה רחוקה מלהרשים מבחינה התקפית כשהיא רשמה 9 מ-32 לשלוש (28%) ו-64% מקו העונשין (21 מ-33), אך מולה עמדה יריבה שפשוט הציגה יכולת מחרידה בקנה מידה היסטורי: גלבוע, שהגיעה לכמות נקודות נמוכה מאוד שהייתה מחצית מהסכום של ירושלים, קלעה ב-30% לשתיים (15 מ-50), החטיאה 16 שלשות רצופות עד שקלעה את השלשה היחידה שלה בדרך ל-1 מ-23 בסך הכל מחוץ לקשת (4%), סיפקה 47% מהקו (9 מ-19) ואיבדה 16 כדורים בזמן שהיא מסרה 10 אסיסטים. שלא יובן לא נכון, ירושלים גם עשתה עבודה מצוינת בהגנה עם ניצחון 50:58 בריבאונד ולא פחות מ-12 חסימות. נכון, גלבוע הייתה חסרה את טיוס באטל ולונדון פראנטס הפצועים כשסשה קיליה-ג’ונס שפצוע בעצמו מלכתחילה לא נרשם לסדרה, אך זה עדיין לא מצדיק הופעה כזאת בסיום העונה באולם הביתי, כאשר הקבוצה אף סיימה עם מדד יעילות חריג של 2 בלבד. ירושלים ניצחה בכל רבע, עם 15:25 בראשון, 8:15 בשני, 11:15 בשלישי ו-8:29 ברביעי.

רטין אובאסוהן, שהיה אדיר מבחינה הגנתית עם 3 חטיפות ו-2 חסימות, קלע 14 נקודות (2 מ-5 לשלוש), וכמוהו גם ג’ון אגבונו (3 מ-3 לשתיים, 8 מ-12 מהקו) שתרם בנוסף לכך 8 ריבאונדים (3 בהתקפה) ו-3 חסימות, כאשר קיי סי ריברס שנתן את הטון מהפתיחה צלף 11 נקודות (2 מ-2 לשתיים, 2 מ-5 לשלוש). כל השחקנים של ירושלים בסופו של דבר התעוררו אחרי איבוד הביתיות במשחק הראשון בסדרה, כשמשם הקבוצה שסיימה במקום הראשון בטבלה הראתה עליונות ברורה בסדרה.

“הגענו כפייבוריטים מובהקים וזה ברור לכולם, לא פשוט להיכנס לפיגור 1:0 ולהגיע לגן נר עם לחץ, היה סוג של לחץ ומי שיגיד שלא זה לא נכון, זה היה ‘מאסט’ גיים, עשינו ניצחון גדול והמשחק השלישי היה יותר קשה, אני שמח שסיימנו את זה עכשיו”, סיכם המאמן יותם הלפרין את הסדרה. “צריך להמשיך בדרך שלנו, ניצחנו את שלושת המשחקים האחרונים די בקלות, אומנם מול קבוצה חסרה וצריך לדעת את זה, וביום שישי יהיה סיפור אחר לגמרי. אני יודע מי נמצא אצלי בחדר ההלבשה ואין לי ספק שמבחינת אינטנסיביות נהיה שם”. על כך שירושלים כבר ניצחה העונה 3 פעמים את חולון ושאם ירושלים תזכה באליפות אז זה יהיה בזכות ההגנה הוסיף הלפרין: “אני כל כך מפחד מהגישה הזאת, היא לא נכונה, אנחנו רואים כל כך הרבה דברים בפלייאוף, כל מה שהיה הוא לא רלוונטי, סדרה שיכולה להתפתח לאלף כיוונים, זה מה שהביא אותנו עד היום, הצלחנו לעצור את גלבוע על 61 נקודות במשחק השני, 60 נקודות במשחק השלישי ו-42 נקודות במשחק הרביעי. היינו שם באינטנסיביות, לכולם ברור שאנחנו הולכים לשחק מול קבוצה הרבה יותר איכותית”.

Hapoel Jerusalem – Photo Credit: Basket.co.il

גם רטין אובאסוהן סיכם את הסדרה. “את הטון לסדרה כולם נתנו במשחק הראשון, שתי הקבוצות שיחקו ממש קשה ופיזי, היינו צריכים להתאים את עצמנו ולהזכיר לנו מי אנחנו לאורך העונה. זה היופי של הפלייאוף, כל משחק הוא סיפור משל עצמו, במיוחד בשבילנו, יש שיעורים שאנחנו צריכים ללמוד מהמשחקים האחרונים ולשים לב שביום שישי זה יהיה שונה”.

בתחילת העונה אובאסוהן היה בפער עצום השחקן הכי דומיננטי בירושלים, אך ככל שהעונה הלכה והתקדמה הוא המשיך להציג יכולת טובה כשהוא כבר לא היה הכוכב המרכזי, כאשר מי שהשתלט על העניינים היה ג’יילן אדאמס. “בכנות, אני שמח על זה”, גילה אובאסוהן לשאלת אתר “ספורטס רבי” בסיום, “בתחילת העונה לקחתי הרבה על עצמי, אבל זו האחריות שלי והעבודה שלי, מה שהקבוצה צריכה כדי לנצח אני אעשה, אם זה לקלוע 30 נקודות, למסור 10 אסיסטים או לשמור על השחקן הכי טוב של היריבה במשך 80 דקות אז אעשה זאת בשמחה, אנחנו יותר דינמיים, דיברנו אחרי המשחק על זה שבכל משחק יש לנו מצטיין אחר וזה מראה על איזון. קשה לעשות סקאוטינג עלינו כי אנחנו יכולים לבוא ממיליון כיוונים, אתה לא יודע מה יהיה וזה חשוב שכולם יבואו מוכנים”.

שוחחנו גם עם נועם דוברת, שקלע 5 נקודות והיה חלק מהמאמץ ההגנתי. “ידענו שהגענו לסדרה מול קבוצה קשוחה ואגרסיבית, למשחק הראשון עלינו שאננים וזה עלה לנו ביוקר, בהמשך יצאנו כדי לשחק את הכדורסל שלנו. רוצה לאחל החלמה מהירה לכל הפצועים”.

Retin Obasohan – Photo Credit: Basket.co.il

דוברת, שעל אף החטאות רבות (רשם הפעם 1 מ-2 לשתיים, 1 מ-4 ו-0 מ-3 מהקו) הצליח להמשיך לקנות את הדקות שלו (הפעם 21) דרך ההגנה, התחיל להתכונן לחולון. “זאת סדרה יותר קצרה, הטוב משלושה מול קבוצה יותר טובה ממה שפגשנו עד עכשיו, חולון זה סיפור אחר. אני צריך לדעת איפה אני תורם לקבוצה, ואני תורם לקבוצה גם בהגנה וגם בהתקפה”.

כאמור, ירושלים עדיין לא הפסידה העונה לחולון.  “הניצחונות האלה לא שווים כלום”, קבע דוברת, שבהמשך התייחס לתרומה שירושלים מקבלת מהסדרה מול גלבוע וגם ענה על השאלה האם לקבוצה שלו יש את החומר הדרוש כדי לזכות באליפות: “מתחילים מ-0:0, מי שינצח את הסדרה יעלה לגמר, זה לא יהיה קל, נשים מאחור את מה שהיה עד עכשיו. אני מקווה שזה ייתן לנו טעימה כמה זה חשוב לא לבוא שאננים למשחק הראשון כי ראינו מה היה עד עכשיו, המשחק הראשון מאוד משמעותי. הכדורסל והאנרגיות שלנו יכולים לנצח כל קבוצה, נשארו עוד ארבעה ניצחונות”.

הלפרין פתח את העונה כמנהל הספורטיבי של ירושלים, אבל אין ספק שבתור שחקן עבר גדול הוא מביא לשולחן דברים ייחודים כעת כמאמן, מה שדוברת בהחלט מרגיש מקרוב. “יותם נותן לנו המון מהניסיון שלו, יש לו ניסיון במעמדים הכי גבוהים בישראל ומחוץ לישראל, אני לא יכול לשים את האצבע על משהו אחד אבל הוא אומר את הדברים הנכונים כדי להכין אותנו למשחק, גם גוני יזרעאלי עוזר”.

Hapoel Jerusalem – Photo Credit: Basket.co.il

בצד של גלבוע, המאמן גיא קפלן הבטיח בראיון לטלוויזיה אחרי סיום המשחק הקודם (על חלק מהדברים שאמר שם הוא התנצל) וגם במסיבת העיתונאים שבמשחק הרביעי לא יהיה כדורסל, ולצערו הוא צדק בדיעבד, רק לא בכיוון שהוא רצה, שהרי הקבוצה הביתית לא נתנה מאבק מספיק קשוח לאורך כל הערב בהגנה והיא בוודאי לא סיפקה משחק התקפה שמתקבל על הדעת. רק דרק קוק (דאבל-דאבל של 12 נקודות עם 6 מ-9 לשתיים ו-0 מ-5 מהקו בנוסף ל-11 ריבאונדים כולל 7 בהתקפה) קלע בדו ספרתי. “רצינו שהמשחק יהיה דומה למשחק השלישי, שלושה רבעים היינו בעניין והכי הרבה שאנחנו יכולים עם הסגל שיש לנו כזה להפריע לירושלים, ככל שהתקדם המשחק ראינו את עייפות החומר, השחקנים השאירו הכל על המגרש וסחטו את הלימון, הפכנו את הסדרה הכי פחות מעניינת בעיניי למעניינת”, סיכם קפלן, שהתייחס לכך שבקיץ המועדון כמעט הלך לפירוק: “עצם זה שאנחנו עומדים פה היום בפלייאוף במשחק 4 ולא במשחק 3 אומר עלינו משהו, הייתה לי שיחה עם פראנטס ואמרנו שהסדרה הזאת היא כמו כל העונה, אף אחד לא סופר אותנו ובסוף אנחנו גונבים משחק, יש תקווה לעתיד. אני בסוף יוצא בתחושת גאווה. זה היה מאוד מאתגר, עברנו הרבה מאוד פציעות, רצף של הפסדים וניצחונות, אין ספק שכשאתה מסיים עונה אתה מרגיש מאמן יותר טוב, עברת עוד סיטואציות”.

קפלן, שרשם עונת בכורה טובה כמאמן ראשי בליגה הבכירה, התייחס לעתידו. “ניקח אוויר ומחר נראה, מקווה שתהיה המשכיות, נדע ממחר, נראה מה אומרים, מה שלא יהיה אני אשתדל להיות אני בצורה החיובית”.

לסיום, קפלן דיבר על כך שגלבוע המשיכה במסורת של פיתוח השחקנים העונה כשהיא הציגה לראווה שחקנים כמו מייקל בריסקר, אור קורנליוס, רוני הארל וקיליה-ג’ונס: “בסוף זה הקסם של גלבוע לאורך כל השנים מגיעים שחקנים שאוהבים כדורסל ומחכים להזדמנות, ישראלים וזרים, וכשזה מתחבר זו גאווה גדולה וזה מרגש, זה מאוד ייחודי לנו, ונרצה לגדל עוד שחקנים”.

Michael Brisker – Photo Credit: Basket.co.il


הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!