בין קאזאן לקזבלן: פריוויו לקראת מכבי תל אביב מול קאזאן

דצמ 9, 2021 | אירופה, כדורסל

על ידי Moshe Halickman

לאחר מסע של חמישה משחקי חוץ מתוך ששת המחזורים האחרונים ביורוליג, מכבי תל אביב חוזרת לשחק בהיכל “מנורה מבטחים” ותארח הערב (חמישי, 21:05) את אוניקס קאזאן במסגרת המחזור הארבעה עשר במפעל האירופי. הצהובים מגיעים למפגש לאחר שלושה הפסדי יורוליג רצופים לאולימפיאקוס, אלבה ברלין וריאל מדריד שהביאו את מאזנה של הדאבליסטית הישראלית לשבעה ניצחונות ושישה הפסדים. בנוסף לתקופה הפחות טובה מבחינת תוצאות של מכבי באירופה, רומן סורקין סובל משבר באגודל ביד שמאל וייעדר כחודש וחצי. גם הליגה המקומית לא האירה פנים למכבי וביום ראשון האחרון היא הובסה 87:73 על ידי נס ציונה. מנגד, קאזאן מחזיקה במאזן זהה לזה של מכבי ביורוליג. במחזור האחרון הרוסים הפסידו לאולימפיאקוס, ובכך נקטע לקבוצה רצף של ארבעה ניצחונות יורוליג רצופים.

על אף שבמשחק מול אלבה ברלין ששוחק במקביל למשחק של נבחרת ישראל, ובו יובל זוסמן ותמיר בלאט מאלבה קיבלו יותר דקות על הפרקט מהישראלים של מכבי, במשחקים מול אולימפיאקוס וריאל, הישראלים של מכבי חזרו לקבל דקות יותר משמעותיות מאז המחזור השני. כעת, כשרומן סורקין, השני מבין הישראלים בדקות משחק במפעל האירופי, סוחב פציעה, עולה שוב שאלת הישראלים ביורוליג וגובר החשש לפגיעה חוזרת בשימוש בכחולים-לבנים של הצהובים. עם זאת, יאניס ספרופולוס, מאמן מכבי תל אביב, שולח מסר מרגיע: “אני רוצה להשתמש ברוטציה ארוכה יותר. כמו שראיתם במדריד, הם היו מוכנים לשחק. אני מתכוון להמשיך בזה כי הקבוצה זקוקה לכולם. זו עונה ארוכה ואתה לא יכול לשחק בה עם רוטציה קצרה. אני רוצה שכל השחקנים יעשו עוד צעדים קדימה. לחלק מהשחקנים זו פעם ראשונה ביורוליג, אפילו פעם ראשונה שיש שני משחקים בשבוע. גם לשחקנים עם הרבה ניסיון זה לא קל. אנחנו עדיין בונים את הקבוצה ואת הכדורסל שלנו, ואיך לשחק ביחד בעומסים. השחקנים עושים מאמץ ואין לי תלונות כלפיהם. זה הגיוני שבמהלך העונה יהיו עליות וירידות. אנחנו צריכים ללמוד ולעשות את המיטב שלנו בכל האתגרים שניצבים בפנינו”.

Roman Sorkin – Photo Credit: Dov Halickman

במחזה (שעובד גם למחזמר וסרט) “קזבלן” מוצגת בעיית השד העדתי שהייתה בישראל בשנים הראשונות לקיומה. העלילה מתארת שיכון ביפו בו מתגוררים עולים חדשים וותיקים, מזרחים ואשכנזים, ומתמקדת ביוסף סימן טוב, עולה ממרוקו, המוכר יותר כ”קזבלן” או “קאזה”. העלילה מתחילה להסתבך כשהממשלה רוצה להרוס את השיכון, בטענה שהוא רעוע. התושבים אוספים כסף על מנת לשפר את המבנים ולשמור על ביתם. במקביל, קזבלן מתאהב ברחל, בתו האשכנזייה של אחד מראשי השיכון, שמסרב לשידוך של ביתו עם קזבלן המרוקאי. לאחר שרשרת אירועים שהיו בעוכריו של קזבלן, הוא בסופו של דבר יוצא כגיבור, זוכה ברחל ומבטל את הגבולות העדתיים.

מכבי תל אביב שנמצאת כאמור בתקופה פחות טובה, זקוקה לשמור על הבית שלה, לקבל סימן טוב ולנצח את המשחק הקרוב, כפי שהתבטא ג’ון דיברתולומיאו, הקפטן של הקבוצה, לקראת המשחק: “אנחנו צריכים לשנות את המומנטום שלנו. כולנו מבינים את המצב בו אנחנו מצויים ורוצים לנצח בכל משחק, בטח בבית מול האוהדים שלנו”. על אף העננה סביב מצב הישראלים, מכבי יודעת שהיא צריכה לעשות כל שביכולתה על מנת לצאת לדרך חדשה, בלי קשר לתעודות זהות או לדעות קדומות. כדי להמשיך ולהיות בשמינייה הראשונה ביורוליג, ועל אחת כמה וכמה במטרה להשיג את יתרון הביתיות בהצלבה, הצהובים צריכים לחזור לאסוף ניצחונות. בעקבות ההיסטוריה של המועדון, מכבי תל אביב תמיד מקבלת כבוד מיריבותיה אבל הקבוצה הנוכחית צריכה להחזיר את ההרתעה שהייתה לה בשלב מוקדם יותר של העונה. הפסד נוסף יכול להתחיל לסבך את העלילה, ועל כן הצהובים חייבים לסמן איקסים על היריבות שלהן, כבר מהערב, או במילים אחרות: אתה ראשון יא קאזאן.

Iftach Ziv & John Dibartolomeo – Photo Credit: Basket.co.il

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!