בין וויצ’יץ’ לגודס: על העזיבות של אנשי המפתח בכדורסל הישראלי

נוב 30, 2022 | כדורסל, ליגה, נבחרת

על ידי שי קוטינסקי

במהלך החודש האחרון שני אנשי מקצוע בתפקידי מפתח בכדורסל הישראלי עזבו את תפקידם. ניקולה וויצ’יץ’ הודיע שיעזוב את תפקידו במכבי תל אביב בתום העונה אחרי עשר עונות. מאמן נבחרת הכדורסל, גיא גודס, הודיע גם הוא על עזיבת תפקידו כמאמן הנבחרת אחרי שנה וחודשיים בלבד בתפקיד. עזיבתם של השניים מספרת את סיפור הכדורסל הישראלי (ואפילו הספורט הישראלי).

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

ניקולה וויצ’יץ’

לפני כשלושה שבועות וויצ’יץ’ הודיע שיעזוב את תפקידו במכבי ת”א בתום העונה הנוכחית שהינה העשירית שלו. אז מה בעצם היה תפקידו? הסנטר לשעבר הגיע בתור מחליפו של גור שלף בעונת 2013-14 כמנהל הקבוצה ואף נמסר כי ישמש כמאמן גבוהים, אך לאורך השנים תחום האחריות שלו נשאר לוטהץ בערפל.

בעוד שהיום הוא מוגדר כמנהל הספורטיבי ומראיונות שערך עודד קטש התברר כי וויצ’יץ’ אמון על המשא ומתן מול סוכני השחקנים, בעבר אחד מתפקידיו היה עזרה בהבאת כישרונות קרואטיים (דוגמת דראגן בנדר ואנטה ז’יז’יץ’ הנערים) ופיתוחם (במקרה של בנדר) דרך קבוצת הבת שלא האריכה ימים עירוני רמת גן. בין לבין עלו שמועות רבות על סמכויותיו הרבות.

Nikola Vujcic – Photo Credit: Dov Halickman

במהלך עשר העונות בהן מכהן וויצ’יץ’ במגוון תפקידים מקצועיים במועדון, המועדון לא נוחל הצלחה, הסגלים מתחלפים מדי ובמהלך עונה מאמנים באים והולכים (רק יאניס ספרופולוס הצליח להחזיק מעמד), אך מעמדו של ניקולה עמד איתן.

סיום תפקידו של וויצ’יץ’ לא הגיע מכיוון שבקבוצה החליטו שדי, צריך ניהול מקצועי אחר במועדון, אלא כי וויצ’יץ’ עצמו החליט כי הגיע לסיום דרכו. אז כמה תפקידו של וויצ’יץ’ חשוב? לאחרונה דובר על כך שלא יגיע מחליף, אלא שסמכויותיו יבוזרו בין אנשים במועדון.

קצת מספרים: בתשע העונות האחרונות (איני מתייחס לעונה הנוכחית) הצהובים איבדו 4 פעמים את האליפות (2022, 2017, 2016, 2015), ו- 4 פעמים את הגביע (2022, 2020, 2019, 2018).

Nikola Vujcic, Oded Kattash and David Blatt- Photo Credit: Maccabi Tel Aviv

גיא גודס

בספטמבר 2021, בעודו מאמן מכבי ראשל”צ, מונה גודס למאמן נבחרת ישראל וזאת לאחר שחוזהו של עודד קטש לא הוארך (לא נכנס לסיבה, אבל ברור שאינה מקצועית). מייד אחרי חלון מוקדמות אליפות העולם החודש, הוא החליט להתפטר בטענה כי חש תחושת מיצוי.

תחושת מיצוי? ככה נשמע מאמן שבע שמינויו נולד בחטא. חשוב להזכיר כי שנתיים לפני מינוי גודס למאמן הנבחרת הוא מונה לעוזרו של קטש, אך חודש לאחר מכן ביקש להשתחרר. נראה מראש כי תפקיד בנבחרת הוא אינו בראש מעייניו.

במהלך כהונתו של קטש בנבחרת החל תהליך הצערה, בשילוב מתון של ותיקים, ונראה היה שישנה דרך ברורה. עם הגעתו של גודס, הנבחרת נראתה לא מאומנת, הדרך לא ברורה ובאליפות אירופה הגיע השיא – מריבות בין שחקנים בחדרי ההלבשה שגלשו להתנהגות לא ראויה שנראתה על הספסל במהלך משחקים. נראה שגודס איבד שליטה, אך מה אפשר לצפות ממאמן שנראה שבע ופחות להוט ונותן לזמן לעבור?

Guy Goodes – Photo Credit: Yehuda Halickman

קצת מספרים: גם בקמפיין מוקדמות אליפות העולם (בשלב המוקדם) וגם באליפות אירופה הנבחרת של גודס פתחה בסערה עם שני ניצחונות רצופים, אך הגיבה עם שלושה הפסדים רצופים.

הקשר שביניהם

אתם בטח שואלים את עצמכם, איך שני מקרים, בו עזיבת שני אנשים בתפקידי מפתח בכדורסל הישראלי, שעזבו מיוזמתם, שזורים זה בזה? הרי האחד מגיע מהנבחרת הלאומית והשני מגיע מקבוצה פרטית. יש הרבה מהמשותף, והוא נוגע למי שמנהל אותם וההתעלמות ממי שחשוב באמת – האוהדים.

בשני המקרים המנהלים (שם כולל למי שנמצאים “מעל” וויצ’יץ’ וגודס בהיררכיה) אינם משתפים כלפי חוץ בהחלטותיהם וזאת למרות דרישת הקהל. בעוד סמכויותיו האמיתיות של וויצ’יץ’ תמיד נשארו עמומות, אצל גודס ההחלטה להשאירו לאחר אליפות אירופה כושלת לא זכתה להתייחסות ואיננו יודעים מה היו השיקולים.

Guy Goodes – Photo Credit: FIBA

אין זה חדש ואיני תמים, אך חוסר השקיפות הוא הגורם שגורם לנו, חובבי הכדורסל בפרט והספורט בכלל, לתחושות לא נעימות במקרה הטוב וניכור במקרה הגרוע מאותן קבוצות ונבחרות אהובות.

אוהדים פועלים מהרגש ואת זה המנהלים מנצלים. בימים אלה מתקיים המונדיאל בקטאר, שאין מילים לתאר כמה איום ונורא הוא עצם קיום המונדיאל בנסיכות, אך המשחקים זוכים לרייטינג גבוה מאוד.

מנהלי נבחרת ישראל ומנהלי מכבי תל אביב אולי חושבים שכעת ציבור האוהדים “טיפש” וימשיך להגיע בהמוניו, אך דבר אחד הוא שוכח, שחיקה. בסופו של יום, אנחנו נמצאים בעולם גלובלי בו אנחנו יכולים להשיג כל דבר ובכל רגע, אז אם הם לא ידאגו למוצר מעולה האוהדים (בעיקר הצעירים שבהם), יפנו לאפיקים אחרים עם דרישה לקבל מוצר מעולה.

Jacob Ben Shoshan and Amiram Halevi – Photo Credit: IBBA

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!