בדיקה: האם יש קשר בין הגיל הממוצע בקבוצות ליגת העל לבין הצלחה על הפרקט? כל הנתונים והמסקנות בפנים

דצמ 13, 2020 | כדורסל

על ידי Joshua Halickman

נכון, עונת 2020/21 בליגת העל בכדורסל עדיין נמצאת יחסית בתחילת הדרך, אך כבר עכשיו ניתן לזהות מגמות שונות ולסמן את הקבוצות שירוצו בצמרת וגם את אלו שיילחמו בתחתית. כעת, ערכנו בדיקה בעזרת האתר של מנהלת הליגה וחישבנו את הגיל הממוצע של השחקנים בקבוצות הליגה, במטרה לגלות האם יש קשר ישיר בין הגיל לבין ההצלחה של הקבוצות על הפרקט. בחישוב נכלל הגיל של השחקנים לפי מספר השנים ללא תוספת של חודשים או ימים, כלומר אם שחקן מסוים לדוגמא בן 25 שנים, 4 חודשים ו-9 ימים, הוא נחשב בספירה כבן 25.

על פי הבדיקה, הקבוצה המבוגרת בליגה, ובפער של יותר משנתיים מהבאה אחריה, היא הפועל חולון. הגיל הממוצע בקבוצה של המאמן סטפאנוס דדאס הוא 29.6, ואחרי פתיחה מגומגמת של 3 הפסדים בתחילת העונה חולון הוסיפה כעת למאזנה 3 ניצחונות רצופים. האם הגיל משפיע? אין ספק שהניסיון הרב של השחקנים האיכותיים בסגל העניק לדדאס ניצחונות לאחרונה, אך בקבוצה ספגו לא מעט פציעות, כשקשה להאמין שלגיל אין שום השפעה על ההיבט הגופני. יהיה מרתק לראות כיצד העונה הזו תמשיך להתפתח מבחינת הסגולים.

אחרי חולון, מגיעות 4 קבוצות עם גיל ממוצע שגבוה מ-27: בני הרצליה של המאמן שרון דרוקר (27.5), עירוני נס ציונה של המאמן בראד גרינברג (27.33), עירוני נהריה של המאמן דני פרנקו (27.3) ומכבי חיפה של המאמן דניאל סאואנה (27.1). בהקשר של הקבוצות האלו, שלא נהנות מתקציב גבוה יותר כמו חולון, אפשר לזהות מגמה ברורה: ככל שהסגל מבוגר יותר, כך הסיכויים להצליח נמוכים יותר. הרצליה היא היחידה שלא ניצחה עד כה העונה (7 הפסדים), כשנס ציונה, נהריה ומכבי חיפה סופרות במאזנן ניצחון אחד בלבד לעומת ערימה של הפסדים. בקבוצות האלו ניתן למצוא לא מעט שחקנים שנמצאים הרחק מעבר לשיאם, מה שבוודאי לא תורם לפוטנציאל של הקבוצות להגיע רחוק. כדי להדגיש עד כמה ההבדל גדול בין הקבוצות שנמצאות כרגע במקום שמוביל לפלייאוף לבין אלו מהמקום התשיעי ומטה, אפשר לשלוף את הנתון הבא: לכל 8 הראשונות בטבלה יש 3 ניצחונות או יותר, ולקבוצות שבמקומות 9-13 יש ניצחון אחד או פחות. אם הגיל הממוצע לא יתחיל לרדת בקבוצות שצוינו, קרבות התחתית יהיו לוהטים במיוחד והסיכויים לרדת ליגה, בטח בעונה של שתי יורדות ללאומית, יהיו גבוהים יותר.

ציינו 4 קבוצות מבוגרות שנאבקות בתחתית, אך מה עם הקבוצה הנוספת שכרגע גם נמצאת במקום שמוביל לירידת ליגה? אז זוהי הפועל תל אביב, שבניגוד למגמה מחזיקה בסגל יחסית צעיר אך מדשדשת עם ניצחון אחד בלבד במקום ה-12. הקבוצה של המאמן יאניס קאסטריטיס רושמת גיל ממוצע של 25.72, החמישי בצעירותו בליגה, אבל בדומה לשנים קודמות העסק עוד לא התחבר. אם נצטרך להעריך, אז בסוף הסטטיסטיקה אכן תתיישר והקבוצה תגיע למקום גבוה יותר בזכות הרגליים הטריות יותר שיש לה על הפרקט.

אז מצאנו שרוב קבוצות התחתית בנויות מסגלים מבוגרים במיוחד, אך אפשר גם לזהות מגמה ברורה בצמרת. הקבוצה הצעירה בליגה היא הפועל גלבוע/גליל שהפסידה רק פעם אחת העונה וניצבת במקום השני בטבלה, כשהחבורה של המאמן ליאור ליובין נהנית מגיל ממוצע צעיר במיוחד של 23.5. הקבוצה השנייה הכי צעירה, הפועל אילת של המאמן אריאל בית הלחמי, נוחלת גם היא הצלחה כבירה כשהיא ניצבת במקום הרביעי עם ממוצע גילאים של 24.6, וגם הפועל באר שבע של המאמן רמי הדר מפתיעה לטובה עם הסגל השלישי בצעירותו (25) והמקום החמישי בטבלה. אלופת המדינה, מכבי תל אביב של המאמן יאניס ספרופולוס, נמצאת כרגע במקום השלישי בליגה עם ממוצע הגילאים הרביעי בצעירותו, 25.5.

מי נמצאת במקום הראשון בליגה? קבוצה עם סגל מבוגר או צעיר? התשובה נמצאת לא איפשהו באמצע, אלא בדיוק באמצע. המאמן עודד קטש והפועל ירושלים ניצבים במקום הראשון בטבלה עם הגיל הממוצע השביעי בליגה (26.1), מה שמציב אותם בדיוק באמצע בקטגוריה זו. ירושלים היא היחידה שלא הפסידה העונה, כשהיא ניצחה את כל ששת משחקיה בליגה. הכל זה עניין של איזון בחיים.

אפשר כבר לסכם ולהגיד שברוב המקרים ניתן לראות שהקבוצות הצעירות מצליחות יותר, בעוד שהקבוצות המבוגרות נוהגות להיצמד לתחתית. ברור לכולם שהצלחה של קבוצה לא נשענת רק על הגיל הממוצע שלה, אך אפשר למצוא קשר ישיר וברור בין שני המשתנים. בכדורסל תמיד יש התלבטות האם צריך ללכת על סגל שצבר הרבה ניסיון ועבר יותר בקריירה או דווקא להיצמד לרגליים טריות, וכרגע נדמה שהסגלים הצעירים, כמובן בתנאי שהם נבנים נכון, יוצאים ברוב הפעמים עם ידם על העליונה בניגוד לסגלים המבוגרים וה”שבעים” שנלחמים בתחתית.

הרשימה המלאה של הגיל הממוצע בקבוצות ליגת העל, נכון לגילם של השחקנים ב-1 בינואר 2021 (בסוגריים: מספר השחקנים ששותפו בלפחות משחק אחד ועדיין משחקים במדי קבוצתם):
1. הפועל חולון: 29.6 (13)
2. בני הרצליה- 27.5 (12)
3. עירוני נס ציונה- 27.33 (9)
4. עירוני נהריה- 27.3 (10)
5. מכבי חיפה- 27.1 (11)
6. הפועל חיפה- 26.2 (12)
7. הפועל ירושלים- 26.1 (10)
8. מכבי ראשון לציון- 25.77 (9)
9. הפועל תל אביב- 25.72 (11)
10. מכבי תל אביב- 25.5 (16)
11. הפועל באר שבע- 25 (13)
12. הפועל אילת- 24.6 (13)
13. הפועל גלבוע/גליל- 23.5 (11)

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!