אנשי כדורסל שמכירים מקרוב את המאמן החדש של הפועל ירושלים מנתחים: מי אתה דאיניוס אדומייטיס?

על ידי Joshua Halickman

אחרי שדאיניוס אדומייטיס הוצג כמאמנה הראשי החדש של הפועל ירושלים בעקבות העזיבה של עודד קטש לפנאתינייקוס, לליטאי כבר מצפה אתגר גדול בקבוצתו החדשה. ירושלים תפגוש הערב את מכבי ראשון לציון בליגה הבלקנית, והמאמן החדש יהיה חייב לנצח בבכורה על הקווים כדי שקבוצתו תעפיל לשלב הבא במפעל. רגע לפני הבכורה, שוחחנו עם אנשי כדורסל שמכירים היטב את הליטאי במטרה לגלות מה המאמן החדש יביא לשולחן בירושלים אחרי שהוא אימן את ריטאס וילנה בשנים 2018-2020.

אדומייטיס מגיע לארץ הקודש עם רזומה מרשים שכולל אימון של קבוצות בליטא בנוסף לנבחרת הלאומית שאותה הוא הוביל למקום התשיעי באליפות העולם שהתקיימה ב-2019 בסין וביורובאסקט שנערך ב-2017 כאשר אחד הבתים שוחק בישראל.

הליטאי גם זכה בתואר מאמן העונה בשנים 2015-2016 כאשר הוא הוביל את נפטונאס קלייפדה אל גמר הליגה ב-2015, כשמעבר לכך הוא זכה בגביע הליטאי עם ריטאס ב-2019. כשחקן, אדומייטיס סייע לז’לגיריס לזכות ביורוליג ב-1999 בנוסף לתואר היורוקאפ ב-1998.
כדי להבין איזה סוג של מאמן האדומים הביאו, דיברנו עם ג’ראיי גרנט ששיחק תחת אדומייטיס בנפטונאס בנוסף לעורך אתר “איריטאס.איט ספורטס” מרטינאס סוסלאביצ’יוס ובלוגר הכדורסל הליטאי רוב קראזנביץ’.

Dainius Adomaitis – Photo Credit: Dov Halickman


“שיחקתי עבור המאמן אדומייטיס במשך שנתיים”, פותח גרנט. “הגענו עד הגמר בשנה הראשונה עם קבוצה נהדרת כאשר שיחקנו נגד ז’לגיריס והפסדנו את המשחק הראשון בסדרה אבל ניצחנו את השני שזה היה ביג דיל. הצעתי נישואין לאשתי מייד לפני המשחק אז זה היה רגע גדול”.

“הוא מאפשר מקום ליצירתיות עבורך כדי להיכנס לתוך הקצב אבל הוא מאוד טכני וזה חשוב לעבוד בתוך השיטה שמאפשרת חופש פעולה. הוא לא הולך להתפוצץ מכל טעות אם אתה משחק קשוח”, מוסיף גרנט.

קראזנביץ’ מסכים עם הדברים של גרנט, “הייתי אומר שהוא מסוג המאמנים שנותנים לשחקנים להבין שהוא סומך עליהם ומשאיר מקום לאלתורים, אבל הוא גם מוח כדורסל מבריק, מאמן אנדרייטד שהוכיח שהוא יכול להשיג יותר מהמצופה עם הקבוצות שלו (הוא הראה את זה ביובנטוס, ריטאס ונפטונאס). הקבוצות שלו לרוב מסתמכות בעיקר על המשחק של הרכז ועל הפיק אנד רולים. הוא לא טרף קל ובסך הכל יש לו יחסים טובים עם השחקנים וחדרי ההלבשה שלו ידועים כשקטים והדוקים בעד עצמם”.

סוסלאביצ’יוס גם משקף את הדבר שמסתמן כסוד ההצלחה של אדומייטיס, “קודם כל תפיסת העולם שלו מבוססת על עבודה קבוצתית. הוא מאוד חרוץ. אתם תראו כמה מהר הוא יבין את הכדורסל הישראלי. הוא מאמן מאוד דייקן, בגלל שהוא תמיד מדבר על הפרטים הקטנים, הדברים שקובעים מה תהיה התוצאה”.

“ממה שאני יודע, השחקנים מאוד אוהבים אותו”, ממשיך סוסלאביצ’יוס. “הוא היה כדורסלן אז מבין אותם. הוא מנסה לתקשר עם הקבוצה באותה רמה, הוא אף פעם לא מסתכל עליהם למטה בצורה מתנשאת. אבל זה לא אומר שהוא לא יכול לכעוס. הוא מאמן שדורש הרבה”.

Dainius Adomaitis – Photo Credit: Dov Halickman


גרנט מספר שאדומייטיס היה אחד האנשים האהובים עליו על הקווים, “הוא ב-100% אחד המאמנים הכי טובים ששיחקתי עבורם והוא אחד האנשים הטובים ביותר שתפגוש. הוא מחובר לקרקע, אתה יכול לדבר איתו על דברים והוא מבין את העניין. הוא לא כמו המאמן האירופאי הממוצע. הוא דורש אחריות ורוצה שתעשה את מה שאתה אמור לעשות, אבל הוא עדיין צעיר מספיק כדי להקשיב ולהסתגל לדברים”.


”הוא אחד שעובד קשה”, אומר קראזנביץ’. “כשאתה מקשיב לו אתה יכול לראות בוודאות שיש לו מוח כדורסל מבריק. הוא לא יהיה מאמן עצלן שרק נמצא שם כדי לאסוף את המשכורת שלו. יש לו הרבה מה להוכיח, במיוחד אחרי התקופה שלו בריטאס”.


סוסלאביצ’יוס מסביר איך אדומייטיס יורד לעומק בפרטים של המשחק, “הוא אוהב להגיע למשחק עם כמה שיותר מידע שהוא יכול להשיג. זה אומר הרבה ניתוח וידאו. בתור שחקן אתה חייב להיות מוכן להזיע באימונים, במיוחד בהגנה”.


אדומייטיס בילה זמן עם לא מעט קבוצות רבות ברמה נמוכה יותר, וסוסלאביצ’יוס בטוח שזה חידד את הכישורים שלו, “הוא הרוויח הרבה מחמאות כשהוא עבד עם יובנטוס ונפטונאס בגלל שהוא הצליח להשיג הרבה עם מועדונים קטנים יותר. תסתכל על ההישגים שלו עם ריטאס ב-2019 כשהוא זכה בגביע הליטאי והעפיל לרבע הגמר ביורוקאפ”.

לאדומייטיס היו תוצאות מעורבות עם הנבחרת הלאומית אחרי שהוא קיבל את התפקיד בעידן שלאחר אחד המאמנים הליטאים הגדולים בכל הזמנים, “הוא נכנס לתפקיד אחרי שיונאס קזלאוסקאס היה עם הקבוצה וזאת סיטואציה קשה עבור כל מאמן. האוהדים דרשו את שרונאס יאסקביצ’יוס אבל הוא לא רצה לקחת את התפקיד. כשהאיגוד הכריז שאדומייטיס הוא המאמן הרבה אוהדים כעסו מאוד”, מספר סוסלאביצ’יוס.

Dainius Adomaitis – Photo Credit: Dov Halickmanקראזנביץ’ מרחיב על התקופה שלו בנבחרת הלאומית, “אדומייטיס סופג הרבה ביקורות בליטא, אבל כך קורה לכל מאמן, זה קשה והאווירה היא שיפוטית. למרות זאת, אם נסתכל על הקבוצות שהוא עזב, נגלה שהן הופיעו יותר גרוע אחרי הפרידה שלו כולל הנבחרת הלאומית וריטאס. עכשיו הרבה אנשים אומרים, ‘אוקיי, אולי הוא לא כזה רע'”.


קראזנביץ’ מסביר שאדומייטיס קיבל הרבה קרדיט מהאוהדים כשהוא ביקר בפתיחות טעות שיפוט שבעקבותיה ליטא הפסידה והודחה מאליפות העולם אחרי שלא הייתה שריקה לגולטנדינג של רודי גובר הצרפתי, “הוא הרוויח הרבה כבוד בליטא אחרי זה. זה הראה שיש לו אישיות חזקה ושהוא לא פוחד להביע את הדעה שלו”.


אבל דבר אחד שכולם מסכימים עליו זה שהוא מאמן של שחקנים וזה שיחק פקטור בבחירה של אדומייטיס לתפקיד מאמן נבחרת ליטא, כפי שאומר סוסלאביצ’יוס, “האיגוד התלבט בין אדומייטיס לרימאס קורטינאיטיס שאימן את חימקי וכל השחקנים אמרו שהם העדיפו שאדומייטיס ייקח את הקבוצה”.


לפי קראזנביץ’, כמובן שכל זה לא אומר שאדומייטיס ינוח וישים בצד את הסטנדרטים הגבוהים ואת הדרישות שלו, “הוא לא מאמן שקט ואין לו בעיה להרים את הקול שלו על השחקנים”. גרנט מדגיש את העמדה הזאת, “יש לו את החוקים שלו ואת העקרונות שלו והוא לא גמיש לגבי זה. הוא הצליח בגלל זה. הוא אוהב בחורים שמגיעים מוקדם ולא שוברים את החוקים של הקבוצה”.

Dainius Adomaitis – Photo Credit: Dov Halickmanאדומייטיס לא אימן מחוץ למולדתו מאז תחילת הקריירה שלו כשהוא עמד על הקווים בפולין בשנים 2009-2012, אך לטענתו של גרנט העובדה הזאת לא אמורה להוות בעיה בירושלים, “אני כן חושב שהוא יכול להצליח וזה תלוי גם בשחקנים. הוא מקבל כבוד ממדינות אחרות בעקבות הרזומה שלו בנבחרת הלאומית למרות שברוב הזמן הוא אימן בליטא. תשאל את רוב השחקנים והם יהיו מוכנים להילחם בשבילו. הוא איש משפחה והוא נהדר עם המשפחה שלו ואתה יכול לראות את זה מהזמן שהוא מבלה איתם. זה נשפך אל תוך מקצוע האימון והוא רוצה את הקשר הזה עם השחקנים שלו”.


”הוא לא אימן מועדון גדול והולם מעבר לים”, טוען סוסלאביצ’יוס בנימה ריאלית אך סקפטית. “מה אם הוא לא מתחבר אל השחקנים שלו? גם שמעתי שלירושלים יש בעיות בתקציב, אז זה אולי ישפיע על המוביליות שלו ליצור את הקבוצה שהוא מדמיין. תשים את הלחץ הזה על מאמן זר וזה יכול להוביל לכישלון. זה גם יהיה תלוי בכמה מרחב תמרון הוא יקבל בנוסף לכך”.


קראזנביץ’ מאמין שעצם זה שהיה לאדומייטיס זמן חופשי מאז הקיץ ישחק תפקיד מרכזי כשהוא יחפש להצליח ולקחת את ירושלים לרמה הגבוהה ביותר, “מאז סיום התקופה שלו בריטאס, היה לו הרבה זמן חופשי להשתפר ואני חושב שהוא עשה את זה, רק מלהקשיב לו מדבר אפשר לזהות את זה. תהיה לו הרבה מוטיבציה להשיג תוצאות טובות והוא יגיע מוכן, 100%”.

תגובת אחת.

  1. Uriel

    בחירה טובה של הפועל
    נצטרך סבלנות, כמובן
    אבל הוא תפור למידות שלנו

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!