אנס קאנטר: “זה מאוד מרגש לראות מוסלמים משחקים עם יהודים ויהודים עם נוצרים”

אוג 1, 2022 | כדורסל

על ידי Moshe Halickman

אנס קאנטר ‘פרידום’ הוא ללא ספק אחד הספורטאים הכי אמיצים על פני כדור הארץ. הסנטר הטורקי (בן 30, 2.08 מטרים), שמתנגד לשלטון בארצו ומביע את דעתו על נושאים רבים כמו סין, לא משחק כדורסל פעיל לאחרונה בעקבות ההתנערות של גורמים רבים ממנו, כאשר לדבריו אפילו שחקנים שמסכימים איתו לא מזדהים איתו כדי שהם ימשיכו לקבל חסויות. כידוע, לקאנטר, שנבחר במקום השלישי בדראפט 2011 על ידי יוטה, יש קריירה מכובדת: אחרי הג’אז הוא הספיק לככב באן.בי.איי גם במדי אוקלהומה סיטי ת’אנדר, ניו יורק ניקס, פורטלנד טרייל בלייזרס ובוסטון סלטיקס.

כעת, קאנטר, שמחזיק באזרחות אמריקאית, הגיע לישראל ולירושלים כדי להעביר את המסר של השלום דרך מחנה כדורסל עבור ילדים יחד עם “ג’ורדן היהודי”, תמיר גודמן. במחנה, שנערך במרכז הספורט ימק”א ירושלים, קאנטר אימן את הילדים, ענה על השאלות שלהם וגם עשה להם מעין שיעור חינוכי שבו הם היו צריכים להגיד מה החלום הכי גדול שלהם ואיזה דבר הם הכי היו רוצים לשנות כיום בעולם.

על המשחק הראשון שלו בקריירה, ענה קאנטר: “אני אוהד הלייקרס והוא היה בסטייפלס סנטר נגד קובי והלייקרס, שזה היה ממש מרגש. התרגשתי שהוא הכיר את השם שלי כי הוא בא בעבר לטורקיה וראה אותי משחק שם והיה ממש נחמד”.

Enes Kanter and Tamir Goodman – Photo Credit: Yehuda Halickman

על השחקנים הכי טובים שששיחק איתם: “השחקנים הכי טובים שיחקתי איתם הם טייטום, דוראנט, ליליארד, קמבה ווקר ורודי גובר”.

מתי הוא התחיל לשחק כדורסל: “התחלתי בגיל 14 אחרי ששיחקתי כדורגל אבל ככדורגלן הייתי גבוה מידי ואיטי מידי”.

החמישייה הכי טובה בעיניו: “קובי, ג’ורדן, לברון, דוראנט, שאק”.

Enes Kanter and Tamir Goodman – Photo Credit: Yehuda Halickman

השחקן האהוב: “אולאג’ואן”.

פציעה שהייתה לו: “שחקן איראני בשם חדאדי פצע אותי בכתף כששנינו הלכנו לריבאונד והוא קפץ עליי”.

על איזה שחקן הוא לא אהב לשמור: “שונא לשחק מול קרי כי הוא קולע מכל מקום. כששיחקתי בבוסטון האסטרטגיה הייתה שמירה כפולה על אמביד כי הוא לא יכול למסור לעומת יוקיץ’ שהוא שחקן גבוה אבל חכם ויודע למסור את הכדור, ועליו לא עשינו דאבל טים”.

Enes Kanter – Photo Credit: Yehuda Halickman

ההפסד שאותו הוא כואב: “אני עדיין כואב את ההפסד לווריורס אחרי שהובלנו 3:1” (כשקאנטר שיחק באוקלהומה).

קאנטר גם אמר שהוא רוצה להיות הקול של כל אנשים התמימים ושהדבר הכי חשוב בחיים בשבילו זה לשים את ההבדלים על השולחן ולנסות למצוא את המשותף, וזה לא משנה מה הדת שלך, הרקע שלך או צבע העור שלך. קאנטר אמר שיש רק עולם אחד וצריך לשים דגש על המילה “ביחד” כדי להפוך את העולם לטוב יותר. בנוסף, זה לא משנה אם אתה נוצרי, קתולי, מוסלמי, בודהיסטי או יהודי, כשמסתכלים על אדם רואים אדם. קאנטר הסביר שכדי להיות ספורטאי מציליח צריך להקשיב לאמא כפי שהוא עשה ולחיות חיים ספורטיביים מגיל צעיר ועד היום. קאנטר סיפר שהוא אוהב לשחות, לשחק פיג פונג, לשחק NBA2K ולקרוא, אם כי לא מאייפד בגלל שכשמנסים לקרוא ככה אז ממשיכים לקבל התראות. קאנטר אף ציין את גובה הוריו – אביו 1.90 מטרים ואימו 1.75 מטרים. אם לא היה משחק כדורסל, החלום של קאנטר הוא להיות אסטרונאוט. כמו כן, קאנטר, שציין שהוא גאה בכך שהוא טורקי אך כמובן מאוכזב מכך שאין חופש ביטוי, דיבר על המשחק הראשון שלו מול דני אבדיה בוושינגטון, כאשר הוא אמר לישראלי של הוויזארדס במחצית שהוא צריך לזכור שהוא מייצג את המדינה שלו ושכל כך הרבה אנשים צופים בו. קאנטר, כאמור, גדל כאוהד הלייקרס, וכיום הוא אוהד הסלטיקס בעקבות העובדה שזו הייתה קבוצתו האחרונה.

קאנטר התפנה לשיחה עם כלי התקשורת: “תכננתי את מחנה הכדורסל הזה במשך שנים. זה תמיד היה בראש שלי שרציתי ללכת למקום שבו יש את כל הדתות ביחד והרבה הבדלים אבל שהם גם חיים בדו-קיום באותו זמן. אני חושב שהמקום הכי יפה כרגע הוא ישראל. יש כל כך הרבה רקעים שונים, דתות ותרבויות, אבל הכל באותו מקום. רציתי לעשות מחנה כדורסל במדינה הזאת כדי להביא ילדים מכל הרקעים האלה על מנת שילמדו אחד מהשני. הם יכולים ללמוד איך לחלוק, איך לנצח ביחד, איך להפסיד ביחד ואיך לתקשר ביחד. זו הייתה המטרה המרכזית שלי והגשמנו אותה”.

Enes Kanter – Photo Credit: Yehuda Halickman

קאנטר הרחיב על הפעילות שלו: “זה גדול יותר ממני, זה גדול יותר מהכדורסל וזה גדול יותר מהאן.בי.איי. לשים חיוך על פנים של ילד זה דבר שאין לו מחיר. רציתי לעשות את זה כאן בגלל שזה אחד המקומות הכי קדושים על כדור הארץ. תמיד רציתי לבוא לכאן. שמעתי מהחברים שלי כל הזמן כמה המדינה הזאת יפה ורציתי לבוא ולחוות את זה בעצמי, ואני שמח שעשיתי זאת. אתה תמיד שומע על כך שיש הרבה קונפליקטים שקורים במזרח התיכון כל הזמן. אני חושב שאם נחנך את הילדים שלנו לשחק על מגרש הכדורסל כרגע ונשקיע ונעשה סוג של הקרבות, יהיה לנו עתיד טוב יותר ובהיר יותר”.

עוד אמר קאנטר: “המילה הזאת ‘חופש’ אומרת את כל העולם בשבילי. אחרי מים ומזון, חופש הוא הדבר הכי טוב שיכול להיות לנו. בלי חופש אתה לא אדם שלם. רק לצאת לשם ולחלוק את המסר היפה הזה על כמה החופש חשוב לילדים זה בשבילי הדבר הכי חשוב”.

לסיום, קאנטר ענה על השאלה האחרונה של אתר “ספורטס רבי” עם המסר המרכזי שהא רצה להעביר: “המסר המרכזי שלנו הוא שלום, וזה לא משנה איזו מפלגה פוליטית אתה מעודד או מהי האג’נדה שלך. אתה חייב לתמוך בזה בגלל שכולנו מעודדים את השלום. לבוא לכאן ולחלוק את המסר הזה עם ילדים וללמד אותם כמה האחדות חשובה, כמה השלום חשוב וכמה האהבה חשובה. אני חושב שזה דבר שאין לו מחיר. לראות ילדים מוסלמים חולקים את הכדור עם ילדים יהודים וילדים יהודים חולקים את הכדור עם ילדים נוצרים, אני לא יכול לתאר את זה במילים, זה מאוד מרגש”.

Enes Kanter – Photo Credit: Yehuda Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!