“אני רוצה שכל מדינת ישראל תזכור אותי ותדע מי אני”: הכירו את ג’ו תומאסון

פבר 7, 2024 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

ג’ו תומאסון חתם במכבי תל אביב, רגע לפני סיום מועד ההעברות ביורוליג. בעקבות כך, בחרנו באתר “ספורטס רבי” לחזור לראיונות שערכנו עם הגארד (בן 30, 1.93 מטרים) לאורך השנים, החל מהתקופה שהוא כיכב בהפועל גלבוע/גליל.

לחצו כאן כדי להצטרף לקהילת ספורטס רבי

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

מתוך פודקאסט שפורסם ביוני 2020 (הפרק מצורף להאזנה)

על משחק ההכנה שלו מול הפועל ירושלים סיפר השחקן:

“זה היה מעולה. ההרגשה נהדרת וזאת הייתה הזדמנות מצוינת לשחק בארץ הקודש כי זה דבר שתמיד חלמתי עליו, לזכות לשחק ברמה גבוהה כמו שעשיתי נגד ירושלים זה מעולה. נהניתי מאוד ולמרות שהפסדנו אני מרגיש שזה יהפוך אותי לשחקן יותר טוב בעתיד”.

על ההצטרפות לגלבוע גליל והעבודה עם המאמן ליאור ליובין:

“זה היה שונה כי אני בא ממקום שבו לא הייתי אחד השחקנים הצעירים ביותר אבל בקבוצות קודמות הייתי מהשחקנים הצעירים, אז לבוא לפה ולהיות אחד השחקנים המבוגרים ביותר בגיל 26 בלבד גרם לי לשדרג את יכולות ההנהגה שלי וזה הדבר המאתגר ביותר עבורי, לנסות לגרום לשחקנים הצעירים להאמין בי וליישר איתם קו. בנוגע לעבודה איתם ועם המאמן אז הכל היה מעולה עד עכשיו. השתפרנו בכל יום ואנחנו עדיין לומדים את השיטה ולומדים אחד את השני. לפני שאתה יכול לרוץ אתה צריך ללכת וזה המודל שלי, זאת הדרך שבה אני פועל בכל יום כדי להשתפר וזה מתחיל ממני, לדחוף את עצמי יותר. אני לא יכול לצפות מהשחקנים הצעירים לקלוע ולעבוד על המשחק שלהם אם הם לא רואים מנהיג שעושה את זה, אז בכל יום אני נותן אקסטרה לפני האימון או אחריו כדי לשדרג את המשחק שלי, כשבאותו זמן אני בונה את האמון שלי בצוות האימון ובשחקנים הצעירים כדי שתהיה להם אמונה בי”.

על ההצעה להגיע לישראל והסיפור שמאחורי זה:

“זה יהיה סיפור מצוין בשבילך. לא היו לי שום מחשבות להגיע לישראל כאשר ישבתי בבית ונהניתי עם המשפחה והילדים שלי. הייתי עם הבן שלי והייתי בדרך לקבל תספורת כי היינו בבידוד ולא הסתפרתי בערך חודשיים, סוף-סוף יצרתי קשר עם ספר כדי שאוכל להסתפר וברגע שישבתי בכיסא כשהספר עמד לטפל בשיער שלי, קיבלתי שיחת טלפון. כשאני מקבל וואטסאפ אני יודע שזה תמיד בנוגע לעסקים. מייד עניתי לטלפון ואמרתי לספר שייתן לי שנייה, ועל הקו היה הסוכן שלי. הוא אמר לי שיש לו חדשות טובות בשבילי וקיבלתי הצעה מישראל. אמרתי לו להפסיק להמציא, שאני נמצא במספרה ושהוא יכול לדבר איתי כשאני אסיים אחרי זה. הוא אמר לי, ‘ג’ו, אני לא משחק איתך משחקים, זה או שאתה רוצה ללכת לישראל או שלא, אתה חייב לענות בתוך 24-48 השעות הקרובות’. ברגע הזה אמרתי לספר שלי לחכות עם התספורת ושיש לי עסקים. אחרי זה עליתי לטלפון עם המאמן ועם כמה שחקנים ששיחקו תחתיו ושיחקו בקבוצה בעבר, אז הכל הסתדר בדרך שזה היה אמור להסתדר והצלחתי לקחת טיסה במהירות האפשרית, וברגע שהגעתי נכנסתי לעבוד ישירות. זה איך שזה התפתח, לא היה לי מושג שאני אגיע לפה. אני שמח שזה הסתדר כמו שזה הסתדר.

“בסוף לא קיבלתי הזדמנות להסתפר, כל כך התרגשתי שלא הייתי יכול לשבת במשך 10 דקות ברציפות. לבוא לישראל כדי לשחק כאן תמיד היה אחד החלומות שלי, לשחק בארץ הקודש, אני באמת מתכוון לזה. יש לי כמה ‘אחים’ גדולים שאני מסתכל עליהם, הם משחקים או שיחקו בעבר בליגה. הם אמרו לי שזאת תהיה מקפצה עבור הקריירה שלי ושאם תהיה לי אי פעם הזדמנות לשחק שם אז אני צריך לקחת את זה. ברגע שקיבלתי את הטלפון מהסוכן יצרתי קשר עם שחקנים מבוגרים יותר, שחקנים שכיכבו בליגה, והם כולם אמרו לי את אותו הדבר, שאני חייב ללכת לישראל. ארזתי את הדברים והלכתי ל’וולמארט’, קניתי כמה דברים ויצאתי כדי לשחק”.

השחקנים שאיתם דיבר לפני שהחליט להגיע לישראל:

“דקוואן קוק, נוריס קול, קיני הייז, כריס רייט, הרשימה הולכת ומתארכת ואלה שחקנים שאני מכיר ושיחקו כאן. כל השחקנים האלה הם שמות גדולים. נוריס זכה באליפות עם מכבי תל אביב, כריס רייט זכה באליפות אני מאמין, שמו של דקוואן קוק הולך לפניו ואח שלי קיני הייז שיחק תחת המאמן הנוכחי שלי, אז לכל השחקנים האלה יש דעה חשובה שאני צריך לסמוך עליה”.

על המטרות עם הקבוצה:

“אני מכוון להגיע עם הקבוצה לפלייאוף, לעשות את מה שצריך כדי להוביל את הקבוצה לשם. להראות לבחורים שאני יכול לעזור, זה לא משנה באיזה קבוצות הייתי או לכמה כישרון יש לי, אני צריך להיראות כמו ווינר. אני רוצה לעזור לבחורים הצעירים כי יש להם פוטנציאל בתוך הקבוצה אבל הם צעירים ואני לא חושב שהיה מישהו שיצא מגדרו כדי לעזור להם להרגיש חשובים. הם מסוגלים לעשות דברים. אני רוצה לשים את הבטריה בגב שלהם, לא בדרך ש’ג’ו אמר להם לעשות משהו’, אלא בדרך של ‘ג’ו מאמין בנו. זה בחור שהגיע לפה והוא הוא לא סתם מדבר אלא גם עושה’. אני מגיע ראשון לאימונים הרבה ועוזב אחרון הרבה פעמים, אני נותן עוד עבודה ואני רוצה להפוך את החברים שלי לקבוצה ליותר טובים, זו אחת מהמטרות שלי. אני רוצה לעזור לשנות את הארגון בזמן שאני פה ולהוביל אותם בדרך מנצחת, אני כמובן רוצה להגיע לפלייאוף. אני רוצה להופיע בכל משחק ולא רוצה שיהיו לנו תבוסות”.

על המטרות מבחינה אישית בישראל:

“אני רוצה להיות השחקן הכי טוב בקבוצה, לא רק בקבוצה אלא גם להיות אחד השחקנים הטובים בליגה. אני יודע שקשה לעשות את זה, אבל אני מאמין בעצמי ויש לי ביטחון ביכולות שלי, אני רוצה שיכירו בי כאחד השחקנים הטובים ביותר בליגה. בזמן שאני אומר את זה אני יודע שיש עבודה שאני צריך לעשות כדי להגיע לשם, אבל זאת המטרה שלי. אני רוצה להופיע ברמה גבוהה בכל ערב, בין אם אני מרגיש טוב יותר או פחות, אני רוצה להשאיר את כל מה שיש לי על הפרקט בכל יום. אני רוצה לשחק בכל יום ולהטביע חותם על הליגה כולה ולא רק על עצמי. אני רוצה שכל מדינת ישראל תזכור אותי ותדע מי אני. בין אם אני מנצח או מפסיד אני יותר משחקן כדורסל, אז מחוץ לפרקט אני רוצה שיכירו אותי ואת מה שאני מייצג”.

על המטרות שלו בהמשך הקריירה:

“אני לא יכול לדלג על צעדים, אתה חייב ללכת לפני שאתה רץ. אני שיחקתי בוי.טי.בי העונה. אני יכול לחזור לשם עכשיו אם הייתי רוצה, יש לי הצעות. אבל כרגע אני מתרכז במקום שבו אני נמצא, וכפי שאני אמרתי מקודם זה מקום שרציתי לשחק בו. יש כמה קבוצות שאשמח להיות חלק מהן אבל אני לא יכול לדבר על זה כי יש לי עבודה לעשות כאן ב-40-50 הימים הקרובים. אני לא יכול לדבר על העתיד, אני אלך בדרך שהאל מוביל אותי אליה, אני לא יכול לדלג על צעדים שמיועדים עבורי. אני מתרכז בהווה אבל כמובן שארצה לשחק בקבוצה ברמה גבוהה כאן, זו בוודאי מטרה שיש לי. בסיטואציה שבה אני נמצא כרגע אני אוהב את הקבוצה שאני חלק ממנה. אני אוהב את האווירה ואת הזכות להגיע לדלת שלי ולראות את היופי, אני נהנה מהזמן כרגע. אני לא מסתכל קדימה על שום דבר, אני רק רוצה להתרכז בהווה ולהיות הכי טוב שאני יכול, כי אני יודע שאם אני מטפל בעסקים עכשיו אז אני בטוח שלאל יש תוכנית יותר טובה עבורי מחר, אבל אני לא יכול להגיע אל המחר לפני שאני עובר את היום. אני אמשיך לעשות את מה שאני עשיתי כשהמשכתי להיבנות ואני מקווה שעוד מעט אני אקבל ברכה גדולה יותר”.

ראיון שפורסם ביוני 2021

לקראת סדרת הגמר מול מכבי ת”א, פתח תומאסון: “זה מרגיש טוב, זאת תחושה טובה. אבל זאת רק העפלה לגמר, צעד אחד קרוב יותר לאיפה שאנחנו רוצים להיות”.

תומאסון סיפר על המפתחות להצלחה:

“עקביות ואחווה, וזה מה שזה היה. עקביות עם הקבוצה של הבחורים על הפרקט ומחוצה לו וללמוד אחד את השני כחבורה אחת באותו דף. כשלאחד מאיתנו יש יום רע, זה להיות שם בשביל האח שלנו. זה המפתח להצלחה שלנו. להיות אקטיביים ולדחוף את עצמנו להיות יותר טובים. יש בחורים שלא הגיעו לשיא שלהם ולפוטנציאל שלהם. אנחנו מתרגשים להרים משקולות ולהתאמן וזה עוזר לקשיחות שלנו כשזה המפתח”.

Avishay Gordon – Photo Credit: Dov Halickman

המעבר החלק בין המאמנים כשליאור ליובין עזב ואבישי גורדון הצטרף:

“היכולת שלנו להסתגל ולעשות התאמות בתור שחקנים, אני והחברים שלי לקבוצה. ליאור היה מאמן טוב והוא השריש כמה דברים שאנחנו משתמשים בהם עד היום. יש לנו צוות נהדר בדמות אבישי וגיא קפלן שהוא לא ייאמן. בכל יום הוא מביא אנרגיה, מאמץ, מצב רוח ותשוקה. אנחנו מבינים אותו והוא נמצא איתי במשך שתי עונות ועם שאר הבחורים הוא נמצא עונה אחת. אנחנו מכבדים אותו ואת אבישי. שני המאמנים האלה אפשרו לנו ולי להיות עם שכל והם שמו אותי בסיטואציות שבהן הם סמכו עליי ועלינו”.

העובדה שמשפחתו נמצאת איתו בגן נר:
“זאת חוויה שלא דומה לשום דבר אחר ואני באמת אסיר תודה למנהל הכללי על כך שהוא דואג שיש לי את כל מה שאני צריך כדי להרגיש בנוח, כך אני יכול לתרום. עצם זה שיש לי את הארוסה שלי, הבת שלי והבן שלי כאן זה הישג עצום בשבילי ואני לא צריך לדאוג מהסחות דעת כאשר הם רואים אותי מופיע ברמה גבוהה. יש כמה דברים שכסף לא יכול לקנות”.

Joe Thomasson – Photo Credit: Dov Halickman

על המשחק החוזר בסדרה מול הפועל חולון:

“הכדור לא משקר, לא אהבתי את זה ולא כיבדתי את הצעד הזה אבל זה הסתובב לטובתנו ואני אדם מאמין. המשחק במוצ”ש ייצג את העונה שלנו וכמה חשוב זה היה עבורנו. הבנו שכולם היו נגדנו ושזה לא הולך להיות קל. אז בשבילנו להופיע ככה אומר הרבה על האופי שלנו. אנחנו לא ממציאים תירוצים, אנחנו משלימים את העבודה ונותנים את כל מה שיש לנו. אותו משחק עזר לי ולחברים שלי לקבוצה, זה נתן לנו יותר דרייב”.

עוד על המשחק החוזר והאם הם האנדרדוג מול מכבי:

“החוסן הנפשי היה המפתח והיינו צריכים להתגבר על זה מהר מאוד. התאכזבנו אבל עברנו את זה במהירות ועכשיו אנחנו צריכים עוד שני ניצחונות גדולים. אנחנו לא מרגישים שאנחנו אנדרדוג אבל אנחנו מגיעים בתור מי שאנחנו, אנחנו לא אנדרדוג. אולי במובנים שהם משחקים ביורוליג, תקציב ודברים כאלה אנחנו האנדרדוג. אבל על הפרקט, לא, זה לא עובד ככה”.

Joe Thomasson – Photo Credit: Dov Halickman

איך עוצרים את מכבי:

“אנחנו יוצאים לשם כדי לשחק קשוח. המפתח יהיה לעצור את סקוטי ווילבקין. בשתי הסדרות האחרונות שמרתי על תמיר בלאט ועל סי ג’יי האריס אז ווילבקין יהיה אחד מהמפתחות שלנו. הוא שחקן ענק אבל אני מאמין בעצמי ובהגנה שלי”.

האוהדים:

“זאת הרגשה שאין דומה לה. הם אוהבים אותי ומקבלים אותי על הפרקט ומחוצה לו. אנחנו יושבים לארוחות שבת והם מלמדים אותי את ההיסטוריה של ישראל. הם דאגו לכך שהיינו בטוחים בזמן שהייתה מלחמה. אעשה את כל מה שאני יכול כדי שאוכל לסייע לעיר הזאת לזכות באליפות, זה מגיע לאנשים בדיוק כמו שזה מגיע לנו. איבדנו את אחד החברים הטובים ביותר שלנו בדמות דניאל ששון ואנחנו משחקים בשביל הרבה יותר מאשר כדורסל”.

Joe Thomasson – Photo Credit: Dov Halickman

הדיבורים של גורדון על ניצחון בסדרת הגמר מול מכבי תל אביב וזכייה באליפות:

“הוא תמיד אומר לנו לשים את זה בראש שלנו. הוא נותן לנו השראה ואומר לנו שזה יהיה רגע שלעולם לא נשכח. נהיה מסוגלים להגיד לילדים שלנו ולנכדים שלנו בעוד 20-30 שנה מעכשיו שזכינו בתואר מול מכבי תל אביב והוא חווה את זה פעמיים. אמרתי לו שזה יהיה קצת יותר מיוחד עבורו עכשיו בתור מאמן. אני אוהב אותו בתור בנאדם, הוא לא ייאמן. אין לו שום אגו. הקבוצה הזאת מנוהלת על ידי חבורה של אנשים שמופיעים ברמה הכי גבוהה וכולנו עושים זאת בכל יום. אנחנו אף פעם לא מסופקים ואף פעם לא שאננים”.

התפקיד האישי של תומאסון בתור שחקן בוגר ומשפיע בקבוצה:

“אני לוקח גאווה בכך שאני רואה את החברים שלי לקבוצה משתפרים. אני גאה בכך שכל אחד ואחד השתפר העונה. אני ראיתי את זה והקול שלי נשמע באוזניים שלהם במשך כל העונה. אני השחקן הכי מבוגר בקבוצה כאשר אני בן 27 ואני רוצה להגיע גם למקומות גבוהים יותר, כשלראות אותם לוקחים את הצעד הבא במסע שלהם הופך את זה אפילו ליותר טוב. אני יכול להגיד שעשיתי את הטוב ביותר שלי כדי להפוך את הקבוצה לטובה יותר. בתור רכז אני יודע שכל השחקנים הגדולים הופכים את החברים שלהם לקבוצה לטובים יותר והם לא שם כדי לנסות לקלוע 20 נקודות לערב”.

Joe Thomasson – Photo Credit: Dov Halickman

מחשבות אחרונות:

“זאת העונה השנייה שבה אני נמצא בישראל וזה היה נהדר בשבילי עד כה. אני רוצה להוסיף משהו מיוחד. אני רוצה להודות לאוהדים האמיתיים של גלבוע/גליל שלא ציפו שנהיה בסיטואציה הזאת. היו לנו הרבה ספקנים ושונאים ואנחנו נמשיך להישאר בתוקף. אנחנו מסתכלים קדימה אל עבר האליפות. אנחנו לא נשכח את האח שלנו דניאל ששון שנמצא בבית החולים. הוא אולי לא נמצא כאן איתנו אבל הוא חלק מהקבוצה השלמה הזאת”.

ראיון שפורסם באוקטובר 2021, כשתומאסון עמד לשחק עם מנרסה מול הפועל ירושלים

“פשוט כיף לחזור. ישראל היא מדינה מרגשת בין אם אני בא לכאן לשחק או לבקר. יש בה היסטוריה עשירה, תרבות ואווירה מדהימה. זה מהמקומות הטובים ביותר שהייתי בהם בחיים”.

Joe Thomasson – Photo Credit: Dov Halickman

עם הרבה אהבה למדינה, תומאסון ציפה להישאר בישראל באחת הקבוצות ה”יותר גדולות” אך לא קיבל פניות. “לא רציתי לעזוב וציפיתי לקבל הצעה מקבוצה גדולה יותר אבל זה קשה להגיע למכבי ואני חיכיתי לעוד קבוצות. לא רציתי לעזוב את גלבוע עבור קבוצה באותה רמה, אלא, ללכת לקבוצה שמתחרה גם במסגרת אירופאית. ירושלים וחולון לא באמת יצרו איתי קשר ואני ידעתי שאני רוצה לעשות קפיצת מדרגה אחרי שהגעתי לגמר יחד עם גלבוע/גליל. חשבתי שאהיה בעדיפות ראשונה אצל קבוצות, אבל אני שמח איפה שאני”. 

על הליגה הספרדית: “ה-ACB היא אחת הליגות הטובות באירופה ואני אומר את זה בגלל שכל משחק אתה נגד קבוצה איכותית. זה יותר כדורסל קבוצתי בספרד, בהשוואה לישראל שהיא מבוססת יותר על משחק בסגנון אינדיבידואלי. זו ליגה קשה. אם אתה לא בא מוכן זה יכול להיות קשוח עבורך. אני עדיין מסתגל לליגה הזאת ואני מתמקד ומשקיע במשחק ההגנה שלי”. 

לאחר הפסד ליגה קשה לבדאלונה (105-61), תומאסון וחבריו לקבוצה קיבלו מכך קריאה להתעורר: “יש לנו רק את עצמנו להאשים. לא הראינו אופי. ניצחנו קודם להפסד הזה 3 משחקים ברצף, אז ההפסד היה ממש סטירה לפנים”. 

תומאסון התייחס לסיטואציה שנוצרה עם סדרת הגמר עקב המשחק החוזר נגד הפועל חולון: “אני מרגיש שהמשחק הראשון בגמר לא הייתה הוגנת בגלל שבסדרה שלפניה שיחקנו משחק נוסף נגד חולון. שיחקנו יום אחרי שניצחנו את חולון במשחק 2 את מכבי תל אביב. לדעתי כל העניין זה לא נוהל כמו שצריך. אנחנו לא נותנים לעצמנו תירוצים אבל זה היה משחק קשה עבור שתי הקבוצות. 

Joe Thomasson – Photo Credit: Dov Halickman

“אף אחד לא ציפה מאיתנו להגיע לגמר כקבוצה בעלת תקציב נמוך יחסית. אני גאה בכל החברים שלי מהקבוצה הזו. אני תמיד אהיה אוהד של גלבוע. חיים אוחיון ז”ל התייחס אלינו כל כך טוב והראה לנו תמיכה רבה יחד עם אשתו וילדיו. תמיד יהיה לעניין הזה מקום בליבי”. 

על הסיטואציה בה ליאור ליובין עזב לפאנתנייקוס ובמקומו אבישי גורדון מונה לתפקיד: “עשינו את המיטב מהסיטואציה. זה היה קשה עבור אבישי כמאמן ראשי בעונתו הראשונה בתפקיד כזה. הייתה לנו קבוצה צעירה עם צוות אימון צעיר אבל היה לנו מנטאליות נכונה. ניצחנו את ירושלים, את חולון, אבל קשה לנצח את מכבי במיוחד אצלם בבית”. 

ג’ו שיתף על יפתח זיו שאיתו הגיע עד לגמר בעונה שעברה: “בדיוק ראיתי אותו בשדה התעופה בישראל כי מכבי היו בדרך לאיטליה. היינו שנתיים יחד ותמיד נהיה אחים. הוא היה שם כשהתארסתי ולמסיבת יום ההולדת של בתי. היו לנו יחסי אהבה שנאה על הפרקט בגלל ששנינו רצינו את הכדור! אנחנו בקשר באופן תדיר”. 

Joe Thomasson – Photo Credit: Dov Halickman

תומאסון התייחס לחברו לשעבר לקבוצה, יותם חנוכי, שמקבל בתקופה האחרונה תשומת לב של סקאוטים ב-NBA: “יותם הוא אחי הקטן והוא מוכשר מאוד. אני רוחש הרבה כבוד אליו ואל עמית גרשון, הם עבדו הכי קשה. הוא היה כמו ספוג וסחט את המשחק. זה לא מפתיע שקבוצות ב-NBA מתעניינות בו. אני גאה בו”. 

Yotam Hanochi

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!