“אני מייצג את ישראל למרות שאני מאמן צ’כיה”: ננו גינזבורג בראיון מיוחד

יול 21, 2021 | כדורסל, ליגה

על ידי Joshua Halickman

ננו גינזבורג רשם הישג היסטורי כשהוביל את נבחרת צ’כיה לאולימפיאדה בטוקיו. כעת, רגע לפני שטורניר הכדורסל היוקרתי מתחיל, המאמן הישראלי מדבר בראיון מיוחד לאתר “ספורטס רבי”.

מה יהיו המפתחות כדי להעפיל מבית שכולל את ארצות הברית, צרפת ואיראן?
“(צוחק) אנחנו וארצות הברית נתמודד נגד איראן! אבל האמת היא שאנחנו צריכים לנצח את איראן או אחרת אין לנו שום סיכוי להגיע לרמה הבאה של תחרות. נגד ארצות הברית אנחנו צריכים להשיג תוצאה מכובדת ונגד צרפת נצטרך לנצח אם אנחנו לא רוצים להגיע אל כל הנושא של הפרש הסלים כדי להעפיל לשלב הבא”.

איך אתה מתכונן להתמודד מול “סופר טים” כמו ארצות הברית?
“שיחקנו נגד ארצות הברית באליפות העולם ב-2019, הפסדנו בערך ב-20 נקודות ושיחקנו טוב. יש להם כלים מדהימים כדי לנצח כל קבוצה בהרבה נקודות וההכנה לקבוצה כזאת היא פחות טקטית בגלל שזה מאוד קשה לעצור אותם. הם משחקים כדורסל בסיסי ואנחנו נצטרך לשחק בשביל ריבאונדים במטרה לעצור את משחק הריצה שלהם ואת המתפרצות. בהגנה הם לא עושים משהו מיוחד אבל הרגליים שלהם כל כך מהירות”.

Ronen Ginzburg – Photo Credit: FIBA


גם צרפת היא לא איטית?
“לצרפת יש שחקנים ברמה הכי גבוהה שנמצאים באן.בי.איי וביורוליג. היא אחת משלוש הנבחרות הטובות באירופה והיא הייתה כזאת לאורך העשור האחרון. אבל זו האולימפיאדה ואתה תקבל בית קשוח לא משנה מה. אתה חייב להיצמד לבסיס, להתמקד בריבאונדים ולהאט את היכולת שלהם ללכת למתפרצות”.

בתור ישראלי, אתה חושב שהמאמן האיראני ילחץ את היד שלך לפני המשחק?
“אם הוא לא ירצה ללחוץ לי את היד זאת תהיה הבעיה שלו, אבל הם נמצאים בבית הציוני איתי, עם צ’כיה ועם ארצות הברית! עם זאת, ברגע שאתה לא מתחרה תחת הדגל הישראלי זה לא כזה ביג דיל וזה גם היה המקרה כשדייויד בלאט היה המאמן הראשי של רוסיה”.

מה היה סוד ההצלחה שלך בדמות ההובלה של צ’כיה למקום ה-12 בדירוג העולמי?
“זה בעקבות כמה דברים. כרגע יש לנו דור מצוין של שחקנים צנועים שיש להם הרבה אופי. הם לוחמים שנאבקים נגד כל קבוצה ולא ירימו ידיים כדי להיכנע לאף אחד. לכל אחד מהם יש את הבסיס והם יחקו בלי שום אגו ורק עבור ההצלחה של הקבוצה. הם כולם חיוביים תחת כל תנאי או סטיאוציה”.

Ronen Ginzburg – Photo Credit: FIBA


מה הייתה האסטרטגיה שלך כדי להעפיל מטורניר המוקדמות האולימפי בויקטוריה?
“לא התאמנו על זה יותר מדי לפני כן כאשר הגענו לטורניר בתור אנדרדוג. נגד קנדה, הצלחנו לשלוט בריבאונד עם הביג מנים שלנו וכשהיינו מסוגלים לעצור אותם מלצאת למתפרצות לא הייתה להם סבלנות כדי לשחק. נגד יוון זה היה יותר משחק מנטאלי ועשינו כמה דברים מבחינה טקטית אבל במחצית השנייה הלחץ הגיע אליהם והצלחנו לנצח”.

מה שחקנים ותיקים כמו תומאס סטורנסקי ויאן וסלי מביאים לקבוצה?
“הם המנהיגים של הקבוצה והווינרים. הם לא רוצים להפסיד והם תמיד משחקים כדי לנצח נגד הטובים ביותר כאשר הם תמיד יסתכלו ליריבים בלבן של העיניים”.

איך החלטת להתחיל לאמן מחוץ לישראל כאשר עברת לצ’כיה והאם ציפית שעדיין תהיה בחו”ל הרבה שנים לאחר מכן?
“לא חשבתי שאעזוב לכל כך הרבה זמן. התחלתי בתור עוזר המאמן של מולי קצורין בנימבורק וכשעזבתי את ישראל ידעתי שאני יכול לקחת את ההזדמנות לצאת לחו”ל. לא היה לי מה להפסיד ובמקרה הכי גרוע תמיד הייתי יכול לחזור. למדתי כל כך הרבה דברים שונים והרחבתי את הידע שלי בתור מאמן שנמצא מחוץ לישראל. זאת הייתה הזדמנות מצוינת עבור מאמן צעיר כמוני בזמנו”.

Ronen Ginzburg – Photo Credit: FIBA


איך אתה מרגיש בתור יהודי וישראלי שעובד בחו”ל ואיך אחרים מרגישים לגבי זה?
“זה אומר הרבה. אני מרגיש שבכל מקום שבו אני נמצא אני מייצג את ישראל למרות שאני המאמן של נבחרת צ’כיה מפני שאני הישראלי שמאמן אותה. זו גם זכות עצומה להיות יהודי בתפקיד הזה כאשר אני תמיד רוצה לעשות את הטוב ביותר שאני יכול בתור מאמן ואדם שנמצא מחוץ לישראל. זה דבר שאני לא מסתיר. כל השחקנים מודעים לכך בנוסף להנהלה והם מבינים שאנחנו קצת שונים”.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!