אלימות מכוערת בכדורסל הישראלי: כל התגובות וההשלכות בפנים

אפר 19, 2022 | כדורסל, ליגה

על ידי Moshe Halickman

אלימות מכוערת בכדורסל הישראלי. אחרי ניצחון החוץ של הפועל גלבוע/גליל על מכבי ראשון לציון 79:85, אוהדים של המארחת פרצו לפרקט בבית מכבי ותקפו את שחקן האורחת, אור קורנליוס, ששיחק בעבר במדי הכתומים. גם אוהדים של גלבוע/גליל פרצו לפרקט, ומהומה גדולה התרחשה כשלא מעט אנשים היו מעורבים באירועים האלימים בזמן שאחרים ניסו להפריד. כל התגובות לאירוע המכוער נמצאות כאן.

המאמן המנצח, גיא קפלן, ניתח בפשטות ממה נבעו המראות המכוערים בסיום: “אני חושב שיותר מדי אמוציות של ניצחון או הפסד, היה משחק צמוד ואווירה טובה, חבל שזה נגמר ככה כי הייתה אווירה של כדורסל”.

על הניצחון עצמו אמר: “זאת הייתה הפעם הראשונה שנתקלנו באתגר כזה של לסיים מחצית ראשונה בהפרש גבוה ואמרתי את זה לחבר’ה בחדר ההלבשה, היה לי ברור שתהיה ריצה של ראשון והרגעתי את השחקנים. זו דינמיקה של משחק, נתקענו, בסוף מצאנו את הדרך וזה הכי חשוב. הישראלים? אני שמח שגלבוע/גליל מנצחת, מי שעושה קפיצת מדרגה בגלבוע זו ברכה בשביל המועדון, אני שמח שעד עכשיו צברנו 11 ניצחונות”.

קפטן גלבוע/גליל, יותם חנוכי, נשאל על האלימות וענה: “אין תגובה לגבי האירוע שקרה, אני מתעסק בכדורסל, רק רוצה שנדבר על כדורסל”.

על המשחק עצמו אמר: “במחצית הראשונה עשינו ריצה קטנה שהובילה אותנו ליתרון גדול, היינו ב-18 הפרש במחצית ודיברנו על זה שאנחנו צריכים להתמודד עם זה, הגבנו במאני טיים, קורנליוס ומייקל בריסקר, סשה קיליה-ג’ונס, הראינן המון אופי היום. היינו טיפה פחות מרוכזים הגנתית והתקפית, אני שמח שהגבנו כמו שצריך. יש לנו חיבור טוב, אנחנו מאוד אוהבים אחד את השני, אני שמח שזה הגיע היום, כל אחד נתן את החלק שלו בזמן. ניצחון ממש חשוב עבורנו”.

על כך שנתפס בטלוויזיה נותן אגרוף לפנים של אוהד, סיפר חנוכי: “שלילי, אני לא עשיתי שום דבר כזה, בעיקר הרחקתי באירוע”.

המאמן המפסיד, דרור כהן, טען: “לא ראיתי, אמרו לי על זה”.

על ההפסד: “קודם כל מתסכל, נכנסנו לבור מטורף של 20 נקודות במחצית, המומנטום האחרון היה שלהם, חבל. לא היינו מספיק מדויקים בסיומות. אין פה עניין של נקודת אור, אנחנו צריכים לנצח משחקים, למעט הניצחון על ירושלים לפני שבועיים לא עשינו את זה, אנחנו מתקשים כרגע. מה הלאה? כמו כל שבוע, החבר’ה מנוסים, לוקחים יום חופש, מדברים ונכנסים לעוד שבוע של אימונים”.

מנכ”ל מנהלת הליגה, שלומי פרי, צייץ בחשבון האינסטגרם שלו: “לא יודע מה לצייץ אחרי מה שראיתי בבית מכבי. כל כך עצוב ומדכא. מכיר אישית ואוהב חלק מהאולטראס בכתום, חלקם חברים, אבל כל מי שפרץ למגרש והכה שחקנים צריך לעוף הביתה לכמה שנים טובות. השאלה אם לנו, למועדון, למשטרה ולבית המשפט יש יכולת לעשות את זה, אני מקווה שכן”.

מראשל”צ נמסר: “אנחנו מצרים על התקרית שהתרחשה בסיום המשחק הערב. המועדון כמובן מגנה כל סוג של אלימות. גם אם שחקן כזה או אחר של הקבוצה האורחת התנהג בצורה לא ראויה, אין שום מקום לתגובה של אוהדים באופן שראינו. אנו נתחקר את האירוע, נסיק מסקנות ונמצה את הדין עם מי שלקח חלק באירוע. מכבי ראשון לציון ידועה לאורך שנים רבות כמועדון שמכבד את הענף ואת העוסקים בו וכך גם אוהדיו”.

מגלבוע/גליל נמסר: “בהמשך לאירועים בסיום המשחק מול ראשון לציון: אנחנו בגלבוע גליל מגנים אלימות מכל סוג שהיא. לא ייתכן שמשחק שהוכרע על המגרש בצורה ספורטיבית יסתיים בכך שאוהדים יפרצו למגרש ויכו שחקנים. אנחנו פועלים מול גורמי המשטרה והאכיפה להגשת תלונה ולמיצוי הדין עם אותם פורעים. מאחלים המשך חג שמח וספורטיבי לכולם”.

ממנהלת הליגה נמסר: “מנהלת הליגה מגנה בכל תוקף ולא מוכנה לקבל אירועי אלימות כפי שנראו אמש באולם בראשון לציון. משקיף המשחק כתב דו”ח חמור שיועבר לתובע האיגוד. אנו מצפים שבית הדין יעניש את המעורבים בחומרה. במקביל עודכנה המנהלת שמשטרת ישראל החלה לחקור את האירוע כדי לשים יד ולמצות את הדין מול אותם אוהדים שחצו כל גבול, פרצו למגרש והכו שחקנים. המנהלת יחד עם קציני הבטחון באולמות תרענן את נוהלי האבטחה בסיום משחקים כדי למנוע מקרים של כניסת אוהדים לפרקט”.

אור קורנליוס עצמו פרסם תגובה באינסטגרם: “אני פשוט מתבייש, מתבייש שכל המשחק מקללים, אומרים דברים נוראים, יורקים עלי. והקש ששבר את גב הגמל, אוהד מגיע וזורק לי חולצה לפנים בלי שום אבטחה ובלי שום כוח מונע, לאחר שבמשחק הקודם היה עליהום עליי. אני מובך ומובש כמה בקלות המצב מידרדר לאלימות, כמה מצפים מאיתנו לא להגיב ולא לענות, אבל שזה מגיע למגע פיזי, שם אגן על עצמי. מובך ומובש שאני צריך להגיע למצבים כאלה. בושה”.

יו”ר מכבי ראשון לציון, יוסי מולדבסקי: “כמועדון שהשקיפות ורוח הספורט הם נר לרגליו ובהמשך לאירוע החמור שהתרחש אמש בתום המשחק נגד גלבוע/גליל – אני מבקש לעדכן כי מרגע סיום המשחק אמש ובמהלך השעות החולפות מהבוקר, הנהלת המועדון ביצעה מגוון פעולות ותהליכים, וביניהם תחקיר מקיף מול חברת הסדרנות והאבטחה, שיח מול אוהדי הקבוצה וארגון האוהדים, לצד שיתוף פעולה מלא עם משטרת ישראל ומנהלת הליגה. אנו רואים בחומרה רבה את האירוע, אשר אינו מייצג כלל ועיקר את רוח המועדון, כאשר לכל ברור שאף פרובוקציה או התגרות של שחקן לא מצדיקה אלימות מכל סוג שהיא. מועדון הכדורסל מכבי אפי קפיטל ראשון לציון מתחייב לטפל באחראים בכל הכלים העומדים לרשותנו ונעשה הכל על מנת לוודא שמקרים דומים לא ישנו בעתיד. זו לא דרכנו. חשוב להדגיש כי אין בהתנהגות של מספר חד ספרתי של אוהדים להכתים ציבור שלם של אוהדים נהדרים, שתומכים במועדון בצורה מעוררת הערכה גם בתקופה פחות טובה. אני משוכנע שנצא מהתקופה הזאת לימים של הצלחות – כיאה למועדון פאר בכדורסל הישראלי. מאחל חג שמח ובטוח לכל בית ישראל”.

בעקבות האירועים, בית הדין של איגוד הכדורסל זימן את מכבי ראשל”צ וגלבוע/גליל מחר לשעה 17.00. כרטיס השחקן של ארצ’י גודווין ממכבי ראשון לציון נלקח בעקבות התנהגותו המאיימת כלפי השופטים בסיום כפי שצוין בדו”ח השיפוט, כשעל פי הדברים שתוארו בדו”ח המשקיף, התובע המשמעתי של איגוד הכדורסל, עו”ד איתמר ליפנר, ביקש מבית הדין לגזור על מכבי ראשון לציון איסור על עריכת משחקים במגרשה הביתי (ברדיוס של 50 קילומטר), וכן קנס כספי כבד. בנוסף, הוא ביקש מבית הדין לגזור על הקבוצה רדיוס על תנאי למשך שנה, אם תשוב הקבוצה לעבור עבירות כאמור.  הוא הוסיף כי נגד הקבוצה ישנו קנס על תנאי בגובה 5,000 ש”ח, אולם נוכח ההבדל המהותי בין האירועים בגינם נגזר הקנס על תנאי (השלכת גזירי נייר למגרש), לבין האירועים נשוא החלטה זו – הוא סבור כי הפעלת התנאי אינה נכונה בנסיבות אלה. הוא גם ביקש מבית הדין לגזור על הפועל גלבוע/גליל קנס כספי בפועל וכן קנס כספי על תנאי למשך שנה, אם תשוב הקבוצה לעבור עבירות דומות. בכל הנוגע לגודווין, מאחר שכרטיסו של השחקן נלקח לאחר סיום המשחק, הרי שאין אפשרות להשית עליו את הקנס האוטומטי, ולכן הוחלט שגם השחקן יעמוד לדין. הוא ביקש מבית לגזור על השחקן קנס כספי, וכן קנס כספי על תנאי למשך שנה, אם ישוב לעבור עבירות דומות.

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!