אדאמס למכבי? הפתרון הרחוק ביותר משלמות

אוק 10, 2022 | כדורסל, ליגה

על ידי Omer Arian

הטור “Omertime” (עומרטיים בעברית) מתפרסם באתר “ספורטס רבי”

עוד כשראינו בסוף הקיץ את הסגל המלא של מכבי תל אביב, לפני דקת משחק של הקבוצה, אמרנו בבירור – לא מדובר בקבוצה קטשית טיפוסית. שחקני הבסיס שקריטיים ליישום החזון ההתקפי וההגנתי של קטש חסרים ואפילו אלו שנוכחים – מחזיקים מעליהם סימני שאלה גדולים או קטנים. בסופו של דבר, מדובר בקבוצה שבגלל מגבלות השוק המצומצם באופן קיצוני (כמו כל שנה) נאלצה להסתפק בפשרות. לא בהכרח ברמת הכישרון (אפילו ממש לא ברמת הכישרון), אך בוודאות ברמת ההתאמה למרקם הקבוצתי, ובעיקר למאמן.

ספורטס רבי – גם באפליקציה! כל העדכונים והתוכן האיכותי ביותר על הכדורסל הישראלי היישר לידיים שלכם!

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באייפון

לחצו כאן להורדת אפליקציית ספורטס רבי באנדרואיד

בבקשה דרגו את פודקאסט “התשיעית באירופה” 5 כוכבים באפליקציות הפודקאסטים

הירשמו לפודקאסט “התשיעית באירופה” ב-iTunes, Spotify או Google Podcasts.

וכאחת כזו, ציפינו גם לראות תהליך למידה משמעותי תוך כדי תנועה. ככל שתתקדם העונה, אמרנו, ילמד קטש עד כמה הוא יכול ומוכן ללכת ולשנות את שיטתו כדי שתתאים לשחקניו החדשים, ובמקביל, ילמדו שחקני מכבי עד כמה הם מוכנים לשנות את סגנון המשחק שלהם כדי להתאימו למאמן החדש על הקווים. ואולי, אולי בעקבות תהליך הלמידה המרתק הזה – יצטרכו להיות מוחלפים שחקנים. כך אמרנו. ואכן, עם דחיפה והאצה של התהליך הזה בעקבות פציעתו של הילארד והאכזבה מהולינס – למצב הזה בדיוק הגענו.

אחרי אכזבה מהיכולת שהציגה הקבוצה בפתיחת העונה, מספר בעיות מרכזיות (וייתכן שצפויות) שהתגלו בסט היכולות של הסגל הנוכחי והתרשמות רעה מהכושר הגופני או המצב הבריאותי של כמה מהשחקנים – מכבי תל אביב מחפשת חיזוק. ואת מי היא מצאה? את ג’יילן אדאמס בכבודו ובעצמו. אבל… למה? האמת, שלא ברור בכלל. כי ג’יילן אדאמס, הוא פתרון רחוק ממושלם עבור הצהובים. רחוק.

פשרה מוקדמת בשוק רחב – לא עברה יממה מרגע שנפצע דארן הילארד לרגע בו דווח על מועמדותו של ג’יילן אדאמס. המהירות הזאת, מעידה על משהו. על הסיבה בשמה עלה מלכתחילה אדאמס על שולחן הדיונים. כי הוא כבר היה פה, כי הוא כבר מוכר. לא כי אין תחלופות טובות, דומות ורלוונטיות בשוק או שלחץ זמן דוחק בהנהלה של מכבי. ממש בקרוב עם תחילת עונת ה-NBA דמויי ג’יילן אדאמס יתחילו להגיע אט אט לשוק ואולי יוכלו להיות מתאימים יותר לסגל של מכבי תל אביב ואפילו מוכשרים יותר. לעת עתה, החתמת אדאמס נראית כמו צעד פשרני, עצלני ולא יצירתי של הנהלת מכבי תל אביב. כזה שמאופיין בראייה צרה בלשון המעטה (וייתכן שגם במגבלות תקציביות ברורות). בכל מקרה, לא האידיאל.

Jalen Adams – Photo Credit: Dov Halickman

פערי רמות עם פערי התאמה – ג’יילן אדאמס רמה או שניים מתחת למכבי תל אביב. וכן, זה לא סותר שמדובר בשחקן מעל הליגה כמו שלמדנו להכיר אותו. אבל זה בהחלט אומר, שג’יילן אדאמס מעולם לא היה ברמת מכבי תל אביב. נו, זאת של היורוליג. מכבי א’ אם תרצו. על אף שכישרון יש בשפע, שום דבר שעשה בקריירה לא מתקרב ללהוכיח את הלגיטימיות שלו במפעל היורוליג. הימור לכל דבר ועניין. אה, הימור? אז בטח מדובר בשחקן עם רול מדויק ש”מתלבש” על העמדה בצורה מושלמת. הרי אם שחקן עונה על סט היכולות שאתה מחפש בעמדה בצורה מדויקת – אתה יכול להתגמש על רמת הביצוע שלו. אין מושלם. אבל המקרה של אדאמס? רחוק מאוד מהמקרה הזה. האם יוכל אדאמס להשתתף בהגנת החילופים שמנהיג עודד קטש? יוכל להשתלב בהתקפה של קטש שבנויה בעיקר מפיק&רול וקריאת מצבים? התשובה היא לא. לא מספיק טוב. לא מתאים, לא ברמה.

שינוי מעמד – אפשרי? עוד בתקופתו בג’י ליג, וגם בהפועל ירושלים – ג’יילן אדאמס היה המנהיג. לא בהכרח בחדר ההלבשה, אבל על המגרש – אדאמס היה האלפא. השחקן שכל ההתקפות עברו דרכו, מרבית הזריקות יצאו ממנו ואליו פנו האצבעות כשההתקפה הייתה תקועה. האם עם לורנזו בראון ו-וויד בולדווין יהיה מסוגל ג’יילן אדאמס לשלוט? התשובה היא שוב, פשוט לא. ואל תטעו, ישנם שחקנים שמסוגלים לבצע את המעבר הזה. מלהיות השחקן המרכזי, ללהיות עוד שחקן משלים. ולעיתים, שווה גם לקחת את ההימור הזה. אבל עם ג’יילן אדאמס שסיכמנו על סימני השאלה המרחפים מעליו בכל הנוגע לרמת ההתאמה והאיכות שלו ביחס למכבי תל אביב? Big NO NO.

לפחות בראייה שטחית וראשונית, נראה שהחתמת ג’יילן אדאמס הוא פתרון רחוק ממושלם עבור מכבי תל אביב. החתמה חיונית במהותה בעקבות הנסיבות אליה נקלעה מכבי, אך שוב, רחוקה ממושלמת. פתרון שנראה כפשרה מוקדמת מדי, ועצלנית מדי. תחליף לא איכותי מספיק, ולא מתאים מספיק. וכל אלו, בליווי עשרות סימני שאלה שמרחפים מעל אדאמס ומעל רמת ההתאמה שלו למכבי תל אביב. לעת עתה, ועד שההיסטוריה תוכיח את טעותנו – לא נראית כמו החתמה טובה עבור הצהובים מתל אביב.

Jalen Adams – Photo Credit: Dov Halickman

0 תגובות

כתבות שיעניינו אותך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates. 

You have Successfully Subscribed!